Main Menu
User Menu

Bystrá

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Bystrá
Originální název:
Original Name:
Bystrá
Další názvy:
Other Names:
(1563) Wistra, (1673) Bistra; maďarsky Sebesér.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°50'29.89"N 19°35'57.95"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1563
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kaplnka z roku 1816
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Jaroslav Samuel Zachej (1841 – 1918), slovenský národovec, pedagóg, prekladateľ, redaktor, publicista a prvý organizátor slovensko-bulharských vzťahov
- FrantišekŠvantner (1912 – 1950), spisovateľ, pedagóg
- Marián Kováčik (1940-), básnik, spisovateľ pre deti, dramatik a prekladateľ
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V roku 1960 bola obec pričlenená k obci Mýto pod Ďumbierom, od roku 1990 sa osamostatnila. Pri obci sa nachádza chránený prírodný výtvor Bystrianska jaskyňa.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.bystra.sk ; https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-munt.html#U
URL : https://www.valka.cz/Bystra-t126248#428297Verze : 0
MOD