Main Menu
User Menu

Beneš, Vladimír

     
Příjmení:
Surname:
Beneš
Jméno:
Given Name:
Vladimír
Jméno v originále:
Original Name:
Vladimír Beneš
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
-
Hodnost:
Rank:
plukovník
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
24.08.1918 Krasnoforminsk /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
19.09.1997 Praha
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
-
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha
URL : https://www.valka.cz/Benes-Vladimir-t72199#393362Verze : 0
plukovník Beneš Vladimír


* 24. 08. 1918 Krasnoforminsk, Sverdlovská oblasť, ZSSR
+ 19. 09. 1997 Praha.


01. 05. 1939 - Odvedený do Červenej armády,
1940 - Zúčastnil sa Zimnej vojny s Fínskom a anexie Besarábie (ako mínometník),
1940-1941- poddôstojnícka škola v Odese, škola vodičov tankov v Charkove,
jún - 1941 - vodič tanku BT-7 v 15. Sivaškej motorizovanej divízií 2. mechanizovaného zboru,
06. 08. 1941 - divízia reorganizovaná na 15. streleckú divíziu,
1941- 1942- kurz mladších vojenských technikov,
neskôr z národnostných dôvodov prevelený z bojovej jednotky k pracovnej,
11. 06. 1943 - príslušník náhradného pluku 1. čs samostatnej brigády, vodič-mechanik tanku Janošík,
05. 10. 1943 - prápor opustil Novochopersk a presunul na Ljutenžské predmostie,
05. 11. 1943 - zúčastňuje sa útoku na Kyjev -osádka tanku zničila jeden tank,protitankový kanón, tri guľometne hniezda, des. Beneš bol vyznamenaný medailov Za chrabrosť pred nepriateľom,
11. 11. 1943 - padol veliteľ tanku,
30. 12. 1943 - osádka tanku pri útoku na osadu Maťuša zachytila ustupujúcu protitankovu batériu - zničili 3 kanóny, 15 povozov a zabili neiekoľko desiatok vojakov,
v ďalšom boji bol tank trikrát zasiahnutý a neskôr bol Beneš povýšený na rotného,
28. 07. 1944 - povýšený na podporučíka, technik 3. práporu a mal na starosti výcvik nováčikov,
22. 09. 1944 - pri Karpatsko-Dukelskej operácií zasiahnutý črepinami - ležal v nemocnici v Krosne,
22. 10. 1944 - návrat k práporu,
07. 03. 1945 - povýšený na poručíka,
08.-09. 05. 1945 - bol medzi prvými čs. vojakmi ktorý dorazili do Prahy ešte pred príchodom tankových jednotiek červenej armády,
od mája 1945 - zaisťoval hranice s Poľskom,
01. 08. 1945 - povýšený na nadporučíka,
12. 05. 1948 - získal československé občianstvo,
po vojne pôsobil v rôznych technických funkciách , neskôr na Tankovom učilišti vo Výškove a vojenskej akadémií v Brne,
začiatkom 50. rokov - Tanková a automobilová správa MNO kde získal hodnosť plukovník,
1970 - zrejme kôli nesúhlasu s rokom 1968 premiestnený náčelník do Výskumného a skušobného strediska 020 - Doksy,
1973 - odchod do dôchodku,
1997 - zomiera po ťažkej a dlhej chorobe v Prahe.


Vyznamenania:
2x Československý vojnový kríž 1939, Československá medaila Za chrabrosť pred nepriateľom, Československá vojenská pamätná medaila so štítkom ZSSR.


Zdroj : VHÚ Praha, VHÚ Bratislava - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, Avis Praha - máj 2005
URL : https://www.valka.cz/Benes-Vladimir-t72199#254914Verze : 0