Bavorov

zbytky hradu

     
Název:
Name:
Bavorov
Další názvy:
Other Names:
Bavarovium
Typ:
Style:
hrad
Stav:
Condition:
nepatrné zbytky
Přístupnost:
Accessibility:
volně přístupno
Obec:
Municipality:
Bavorov
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°07'11.60"N 14°04'46.80"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.RRRR 1334
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Bavorov-t66167#299742Verze : 0
Bavorov


Hrad stával asi 8 km JZ od Vodňan, nejspíš na jižním konci stejnojmenného města (kraj Jihočeský, okres Strakonice), na ostrohu nepříliš vysokém, který vybíhá do údolí řeky Blanice, zde leží místo, které se dodnes nazývá Hradiště.
Samotný hrad byl postaven nejspíš Bavorem III. ze Strakonic (ten také nechal založit město Bavorov okolo roku 1290). První písemnou zmínku máme z roku (spíše 1351, možná ale i 1334) z listiny krále Jana Lucemburského V tomto roce získal od krále hrad spolu s městem a 23 vesnicemi Petr z Rožmberka. Ten pak spolu se svými bratry Joštem, Oldřichem a Janem vystavěl nedaleko nový hrad Helfenburk. Zde pak bylo přeneseno sídlo panství. Nejspíše již ve 2. polovině 14. století byl hrad Bavorov opuštěn. Časem zanikl, roku 1519 je poprvé uvedeno místo hradu - hradiště, a tak jedinou informací jenž je momentálně k dispozici je jeho eliptický obrys.


Literatura:
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku V : Jižní Čechy. Praha, 1986.
Durdík, Tomáš., Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha, 2000. ISBN 80-7277-003-9.
URL : https://www.valka.cz/Bavorov-t66167#234402Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!