BZ

3-chinuklidyl benzylát
3-CHINUKLIDYL BENZYLÁT (BZ)
(zneschopňujúca látka)


3-chinuklidyl benzylát je psychicky zneschopňujúca látka. Ide o látky vyvolávajúce zmätenosť, halucinácie, poruchu reči a správania. Je účinný už v nízkych dávkach a pomocou rozpúšťadiel je možné aj jeho vstrebávanie pokožkou. Je možné použiť ho vo forme aerosólu. Intoxikácia si vyžaduje minimálne 2-3 dni na úplné uzdravenie.


základné údaje:
názov: 3-chinuklidyl benzylát
označenie: BZ
ďalšie názvy: pravdepodobne Agent-15 (rovnaká, alebo podobná látka)
registračné číslo CAS: 6581-06-2


fyzikálne a chemické vlastnosti:
chemický názov: 3-chinuklidyl benzylát
vzorec: (C6H5)2-COH-CO-O-C7H12N
molekulová hmotnosť: 337,42
bežný fyzikálny stav: biela kryštalická tuhá látka
zápach: bez zápachu
teplota varu: 412°C (extrapolovaná)
teplota topenia: 167,5°C
hustota: 1,33 g/cm3 (kryštál)
tlak pár: (extrapolovaný)
190,65 µPa pri 25°C
631,95 nPa pri 0°C
viskozita: ?
povrchové napätie: ?
teplota vzplanutia: čistý: 246°C; pre vojenské účely: 220°C
teplota rozkladu: do teploty topenia stabilný; počas dlhého zahrievania pri teplote okolo 170°C sa začína rozkladať; rýchlosť závisí od teploty a čistoty
rozpustnosť: vo vode približne 1,18 g/l; rozpustný v zriedených kyselinách a bežných organických rozpúšťadlách
hydrolýza: t1/2 = 6,7 hodiny pri 25°C a pH=9,8; t1/2 = 1,8 min,. pri 25°C a pH=13; t1/2 = 3-4 týždne pri 25°C za vlhka a pH=7; t1/2 = 12 min. pri 24°C a pH=12; t1/2 = 1,4 hodiny pri 50°C a pH=8,5; t1/2 = 9,5 hodiny pri 100°C a pH=0
stálosť pri uskladnení: stály v nádobách z hliníku a nerezovej oceli minimálne 2 roky pri 71°C
reakcie s kovmi a inými materiálmi: -zdroje: POTENTIAL MILITARY CHEMICAL/BIOLOGICAL AGENTS AND COMPOUNDS, 2005
Zbrane hromadného ničenia - aktuálna bezpečnostná hrozba, INŠTITÚT BEZPEČNOSTNÝCH A OBRANNÝCH ŠTÚDIÍ MOSR, Bratislava, 2005
URL : https://www.valka.cz/BZ-t8274#373803 Verze : 0
toxicita:
oči: rozmazané videnie
pokožka: -
vdychovanie: primárna cesta účinku
ochrana: špeciálna ochrana
typ látky: zneschopňujúca látka s oneskoreným účinkom
účinok: oneskorený, prvé účinky po 30-60 min., vrchol pôsobenia po 4-8 hodinách, podľa expozície; očné príznaky pretrvávajú niekoľko dníodhad toxicity:
účinok
spôsob kontaktu
účinná dávka
doba expozície
exponent toxicity
spoľahlivosť údaju
smrť
vdychovanie/očný kontakt
LD50: dáta nie sú k dispozícií
-
-
-
závažné účinky
(dočasné zneschopnenie)
vdychovanie/očný kontakt
ED50: 100 mg.min./m3
menej ako 5 min.
-
nízka
zdroj: POTENTIAL MILITARY CHEMICAL/BIOLOGICAL AGENTS AND COMPOUNDS, 2005
Zbrane hromadného ničenia - aktuálna bezpečnostná hrozba, INŠTITÚT BEZPEČNOSTNÝCH A OBRANNÝCH ŠTÚDIÍ MOSR, Bratislava, 2005
URL : https://www.valka.cz/BZ-t8274#373807 Verze : 0
Nechci se s vámi hádat, asi toho víte víc než já, ale tohle jsem našla na stránkách hasičského záchraného sboru:
6. PSYCHOAKTIVNÍ LÁTKY


Látka BZ (BZ); LSD (LSD-25)


Charakteristické vlastnosti: Jedná se o bílé pevné látky bez zápachu. Zasažené osoby těmito látkami jsou pouze dočasně psychicky a fyzicky vyřazeni z činnosti. Slouží teda pouze k rozvrácení organizované činnosti lidí. Používají se většinou ve formě aerosolů k inhalačním otravám, nebo jako diverzní jedy k perorálním otravám. Je známá celá řada psychoaktivních sloučenin (meskalin, psilocybin, deriváty kyseliny lysergové apod.), ale vojenský význam má pouze látka BZ.


Účinky na organizmus: Psychoaktivní látky vyvolávají u zdravého člověka bez větší poruchy vědomí změny ve sféře emoční a ve sféře vnímání. Někdy vedou účinky těchto látek k poruchám myšlení bez výraznějšího ovlivnění tělesných funkcí. Jinak jsou jejich účinky nepředvídatelné.


Příznaky zasažení: Příznaky otravy začínají asi za 30 minut a vrcholu působení se dosahuje za 4-8 hodin. Postiženým se zrychluje tep, zčervená jim kůže, sníží se u nich až vymizí slinění, mají rozšířené zornice. Dále mají sucho až pálení v hrdle a ústech, mají pocit tepla a bolestivost na hrudi, jsou neklidní, mají sníženou koordinaci pohybů, závratě a bolesti hlavy. Za 1-2 hodiny po expozici nastává u nich změna procesu myšlení, nálady, časové a místní změny kontaktu s okolím, halucinace, neklid a poruchy rovnováhy a řeči, někdy i ztráta paměti. Po odeznění této fáze pak nastupuje stadium letargie, ospalost až spánek, strnulost a únava.


Zásady první pomoci: Postiženého je nutno izolovat od ostatních pracovníků, zabezpečit mu klid, teplo a dostatek tekutin (nikoli kávu, čaj nebo alkohol!). V případě rizika sebepoškození nebo ohrožení jiných osob je nutno postiženého sledovat, zajistit, popř. znehybnit. O možnosti k návratu k plnění úkolů musí rozhodnout psychiatr.
URL : https://www.valka.cz/BZ-t8274#59269 Verze : 0
Rad by som len doplnil, ze pri akutnej otrave BZ, ci inymi centralne posobiacimi anticholinergikami sa ako antidotum (protijed) podava fyzostigmin (eserin, pripravok ANTICHOLIUM), dospelemu cloveku obvykle v davke 0.5 - 2 mg i.m. (vnutrosvalovou injekciou) alebo velmi pomaly i.v. (vnutrozilnou injekciou), v pripade potreby je mozne davku opakovat az kazdu hodinu do ustatia priznakov otravy; u tazkych otrav mozno po uvodnej davke 2 mg nastavit i.v. infuziu rychlostou 1 - 4 mg/h, priebezne riadenu lekarom podla klinickeho priebehu otravy. Fyzostigmin pomerne spolahlivo antagonizuje tak periferne (napriklad kardiotropne, na srdce), ako i centralne (CNS, napriklad delirium) priznaky otravy BZ, ci podobnymi anticholinergnymi latkami. Pri zachvatoch krcov, alebo silnom nepokoji sa dalej podava na doplenie liecby diazepam titracne i.v.; casto sa vyskytujuca hypertermia (zvysena telesna teplota) sa mitiguje aplikaciou chladnych infuznych roztokov a fyzikalnym chladenim tela (obklady, kupele).
Co sa ucinnosti samotnej latky tyka, ako minimalna psychotoxicka davka byva udavana 10 µg/kg t.h. (0.01 mg/kg), cize pre 80 kg vaziaceho muza uz 0.8 mg latky, inhalovanej, vstrebanej sliznicami, ci pozitej. Delirantne ucinky pretrvavaju znacne dlho, obvykle desiatky hodin.(1)


Napriek tejto relativne vysokej ucinnosti nie je povazovana latka BZ v modernych armadach za perspektivnu, neda sa vsak vylucit jej zneuzitie niektorymi menej rozvinutymi krajinami, ci teroristami. Taktiez nutne poznamenat, ze sa nejedna o latku "netoxicku", moze sposobit smrtelnu otravu (primarne atropinergnym ucinkom na srdce), avsak smrtelne davky su min. o dva decimalne rady vyssie, nez psychotoxicke (tj. pre dospeleho cloveka miligramy-desiatky miligramov latky).
Zaujimave je taktiez, ze latky, farmakologicky podobne BZ, avsak s vyhodnejsim profilom, boli zvazovane ako komplementarne (doplnkove) antidota pri otravach nervo-paralytickymi bojovymi latkami organofosfatoveho typu (G-, V-, GV-latky a latky 3. generacie); byval zvazovany napriklad biperidén (v "civilnej" medicíne antiparkinsonikum AKINETON, dostupne i v injekcnej galenike) na mitigaciu, zmiernenie ucinku NPL na CNS (napriklad epileptoidne zachvaty krcov pri otrave Somanom, ci VX, reagujuce nedostatocne na atropin, diazepam a reaktivatory cholinesteraz).(2)[1].Ludewig, Regenthal: Akute Vergiftungen, Stuttgart, 2007. ISBN 3-8047-2280-6;
[2].Klimmek: Chemische Gifte und Kampfstoffe, Stuttgart, Hippokrates, 1983. ISBN 3-7773-0608-8
URL : https://www.valka.cz/BZ-t8274#231341 Verze : 0
BZ patry medzi zneschopňovacie latky ktora ma podobu pary bez zapachu. Zasahuje srdce,centralnu nervovu sustavu,sposobuje halucinacie a maniakalne jednanie. do tela sa dostava vdychnutim. Učinna davka je 200000 mg pre človeka
URL : https://www.valka.cz/BZ-t8274#23719 Verze : 0
Jde o psychoaktivní OL (viz. sekci fosgen).


Má skrytou dobu latence 30-60 min., pak se objevuje sucho v ústech, ztrácí se pojem času, zhoršuje se koordinace pohybů, dochází k zástavě močení (nebezpečí vnitřní otravy duíkatými produkty močoviny). Reakce postiženého jsou naprosto nevypočitatelné, je nutná jeho izolace. Po 24 hodinách příunaky odezní, může ale dojít k narušení tepelné regulace organismu.
URL : https://www.valka.cz/BZ-t8274#23768 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více