Main Menu
User Menu

BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách

Bastogne Historical Center, Mardasson Memorial, Place McAuliffe,

Toto živé místní centrum bylo silně poškozeno při německé ofensivě v Ardenách v roce 1944, proto jsou na mnoha místech památníky připomínající tuto bitvu.
U všech hlavních cest vedoucích do Bastogne stojí věže tanků M4 Sherman dále vždy uvádím číslo silnice, směr kam vede a co u ní stojí.
 N874 směrem k Longvilly (76mm kanon)
 N30 směrem k Houffalize (76mm kanon).
 N834 směrem k Bertogne (2 věže se 75mm kanony).
 N4 směrem k Marche (76mm kanon).
 N85 směrem k Neufchateau (76mm kanon).
 N4 směrem k Arlonu (76mm kanon), vedle kostela.
 N84 směrem k Wiltzu (2 věže se 75mm kanony).


Městské náměstí (Place McAuliffe): Menší pomník s tankem M4A3 Sherman. Tank byl použit v bitvě o samotu Renuament silně bráněnou němci. Posádka tohoto tanku již dříve dosáhla šesti vítězství, ale při tomto útoku tank uvázl v blátě a byl následně zničen palbou.
Vedle stojí menší pomník s bustou generála McAuliffa, velitele jednotek které hájily v roce 1944 město. Blízko centra při silnici na Arlon je i památník generála Pattona. Vdobě mé návštěvy jste mohli objet město ve stylovém "vláčku taženém Jeepem.


Mardasson Memorial: leží hned za městem na silnici N874 směrem k Longvilly. Po výstupu k bílému památník ve tvaru hvězdy se nám naskytne skvělý výhled na město a jeho okolí které bylo v prosinci 1944 bitevním polem. Na památník lze vystoupit (zdarma) a získat tak ještě lepší přehled, na horní ploše památníku je i mapka bojiště podle které získáte lepší orientaci v krajině. Památník byl postaven v roce 1950 jako výraz vděčnosti belgičanů za osvobození jejich země americkou armádou. Poblíž tohoto památníku je Bastogne Historical CenterBastogne Historical Center
Bastogne Historical Center je asi nejlepším muzeem věnovaným ardenské operaci, leží cca 2km za městem přímo u silnice N874 do Longvilly. U muzea venku můžete vidět M10 Achilles v markingu US army, poválečný Hetzer (G-13) v německé válečné kamufláži a Sherman M4 s houfnicí 105 mm (M4 s touto zbraní je poměrně velká rarita). Uvnitř je velká sbírka uniforem, ručních zbraní a několik menších kusů techniky jako kübelwagen, motocykl Indian (také rarita), pásový motocykl ketenkrad, sanitní Dodge (bohužel asi poválečná verze) a nechybí ani OT-810 zastupujícího německý SdKfz 251. Mezi ručními zbraněmi jsou i mimořádné rarity jako puška pro Volkssturm nebo pistole P-08 s bubnovým zásobníkem. Součástí expozice je i malé kino předvádějící asi 30ti minutový film o bitvě. Fotografování je zdarma a vzhledem k horšímu světlu doporučuji použít blesk nebo velmi citlivý film (já z bleskem neměl problémy). Celá doba prohlídky je cca 1-1,5h. U vstupu do muzea je obchod s upomínkovými předměty kde si můžete koupit pohlednice nebo různé „militaristické“ památky. Po okolí je možno nalézt množství nábojnic a dalšího materiálu – setkal jsem se zde s Lucemburským kolegou který tvrdil že dokonce ve vzdálenosti asi 4 km stojí vraky dvou houfnic (škoda?) ale to nemohu potvrdit.


Adresa: Colline du Mardasson - 6600 Bastogne Telefon: +32-61- 211413
Otevřeno: červenec – srpen 9:30 – 18:00, květen, červen, září 9:30 – 17:00, 20.únor – 30.duben, 1.říjen – 30.prosinec10:00 – 16:30
Vstupné: dospělí 7,5€
děti a senioři platí snížené vstupné
focení je zdarma
Ceny jsou z roku 2004
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48523Verze : 0
přidám ještě pár fotek
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - M10 před muzeem

M10 před muzeem
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - pomník na náměstí

pomník na náměstí
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - sherman na náměstí

sherman na náměstí
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48525Verze : 0
a ještě pár
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - sherman před muzeem

sherman před muzeem
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - ještě něco zevnitř

ještě něco zevnitř
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48526Verze : 0
Velmi pěkné muzeum věnované bitvě v Ardenách (a nejen o ní) je v lucemburském Diekirchu. Což je asi 50 km od Bastogne. Muzeum se jmenuje Musee National D´Historie Militarie a je skoro v centru Diekirchu. Podívám se doma a pokusím se najít pár fotek.


H.
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48535Verze : 0
Muzeum v Bastogne (jeste bych rekl, ze lezi hned vedle toho pamatniku ve tvaru hvezdy Very Happy, ktery nese jmena vsech americkych statu) je opravdu velmi vydarene a moc se mi libilo, v hodnoceni se pridavam k Bitaxovi.


Krom toho, pokud pujdete ulickou od Shermana na namesti, (pokud stojite tak, ze mate hlaven tanku smerujici do vasich zad, je to ulice vedouci doprava), narazite na modelarsky obchod a male, nenapadne muzeum, ktere se tvari jako armyshop a muzeum zaroven (je tam na nej take z namesti smerovka, na niz je obrys helmu, napis muzeum 30m). V horni casti najdete veci zamerene spise na myslivost, rybolov, lov a vubec rekneme "venkov", v podzemni mistnosti je ale na nekolika metrech ctverecnich nepreberne mnozstvi mensich predmetu z druhe svetove valky, jako jsou pusky, granaty, nabojnice, nektere uniformy, plynove masky, lekarske nastroje, miny naslapne i do minometu a mnoho dalsiho. Male, lec stoji za videni. U vchodu velice ochotny a mily pan majitel, vstup byl jestli se nepletu skupinove 2-3€. Lze fotit, i s bleskem, osvetleni velice slabe, malo mista, takze se tam nezente s objektivem s vetsim ohniskem nez 40mm Very Happy je treba fotit s rozumem, vse je za zasklenyma vytrinkama, doporucuji digital.
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48543Verze : 0
MOD
zde jedna ilustracni fotecka z dotycneho muzea ...
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48545Verze : 0
MOD
to herr66 podle pravidel bys na Diekirch měl založit samostatné téma, to muzeum znám velmi dobře a je věnované ne bitvě v Ardenách ale obecně lucembursku za války, jeho účasti v ní a poválečným misím této malé armády, Ardeny jsou jen jednou částí expozice.
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48582Verze : 0

Citace - bitaxe :

to herr66 podle pravidel bys na Diekirch měl založit samostatné téma, to muzeum znám velmi dobře a je věnované ne bitvě v Ardenách ale obecně lucembursku za války, jeho účasti v ní a poválečným misím této malé armády, Ardeny jsou jen jednou částí expozice.OK, OK, kdybych tady měl popelník, tak si ho vysypu na hlavu Embarassed
Akorát bych podotknul, že bitvě v Ardenách je tam věnováno tak 70% expozice.
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48592Verze : 0
jde jen o to, aby to bylo prehledne, kdyz nekdo jede do te oblasti, vedel, co je tam za muzea, tady by tu informaci nikdo nehledal Very Happy
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48597Verze : 0
MOD
to herr66 neber to jako výtku šlo mi přesně o to co psal admin.
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48624Verze : 0
Ne, ne v pohodě, byla to moje chybka, měl jsem si lépe přečíst název tématu Embarassed !


H.
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#48637Verze : 0
Dodavam GPS souradnice Bastogne Historical Center: 50°00'31.90"N,5°44'20.53"E.
Satelitni snimky byly velmi spatny, ale podle Bitaxeho popisu tak svrna co jsem videl za Bastogne, musi byt ono muzeum. Tak pocitejte prosim s nejakou tou stometrovou odchylkou.
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#163211Verze : 0
Přidávám čerstvé aktualní fotky. Jsou z 7. května 2008. Muzeum opravdu nezklamalo. A na to ze se tam nesmelo fotit, mam celkem dost fotek. Smile Mozna se ten zakaz tykal jen casti expozice se zbrani, nevim. Nikdo nic neříkal tak sem to bral i s bleskem. V kinosale se promita asi 20 minutovy film o obraně Bastogne. Aktualní vstupné 8,50 eur dospělí. Což není malo ale stoji za to.
zdroj: vlastní návštěva.
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - Generalové Bradley a Eisenhower

Generalové Bradley a Eisenhower
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - V expozici zbrani bylo na co si člověk vzpomněl..

V expozici zbrani bylo na co si člověk vzpomněl..
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - Bastogne - Naměsti gen. McAuliffa

Bastogne - Naměsti gen. McAuliffa
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - Sherman na náměstí - průstřel na prave straně korby...

Sherman na náměstí - průstřel na prave straně korby...
BEL - Bastogne - Město a muzeum bitvy v Ardenách - Sherman na náměstí - průstřel v zadní části tanku

Sherman na náměstí - průstřel v zadní části tanku
URL : https://www.valka.cz/BEL-Bastogne-Mesto-a-muzeum-bitvy-v-Ardenach-t13489#254194Verze : 0