Prusko-rakouská válka

Autor : 🕔20.01.2001 📕10.721

V. Uspořádání a pozice jednotlivých armád

Rakousko:

Rakouská armáda byla rozdělena do dvou částí, na Severní a Jižní armádu. Hlavní stan Severní armády byl v Olomouci. Vrchním velitelem byl jmenován polní zbrojmistr Ludwig von Benedek, jeho náčelníkem generálního štábu byl polní podmaršál Henikstein. Armáda se skládala z deseti armádních sborů a dalších pěti jízdních divizí. Jednotky byly roztroušeny po Čechách a Moravě. Severní armáda měla k dispozici zhruba 270 000 mužů.

Vrchním velitelem Jižní armády dislokované v Itálii byl arcivévoda Albrecht. V čele generálního štábu byl Franz von John. Rakouská obrana se již tradičně opírala o strategicky velmi výhodně položený pevnostní čtyřúhelník ležící mezi řekami Mincio a Adiži. Šlo o linii Peschiera-Mantova-Verona-Legnago. Celkem zde bylo rozmístěno zhruba 150 000 vojáků. Kromě pozemních jednotek mělo Rakousko v Jaderském moři i svou námořní flotilu o celkové síle 25 lodí. Té velel kontraadmirál Wilhelm von Tegetthoff. Kotvila v přístavu Pula.

Prusko:

Pruská armáda byla rozdělena na dvě části. Nejsilnější část, tzv. Východní se skládala ze tří armád (První, Druhá a Labská) druhá, podstatně menší, pak z jedné armády (Mohanská).

Hlavní stan Východní armády byl v Berlíně. V čele této armády stál pruský císař Vilém I., náčelníkem generálního štábu byl Helmut von Moltke. První armáda byla koncentrována ve Zhořelci, jejím velitelem byl princ Friedrich Karel. Druhá armáda pobývala ve Slezsku pod velením prince Friedricha Viléma. Labská armáda byla koncentrována u Torgau a měla se spojit v Čechách s První armádou. Nejprve však měla za úkol obsadit Sasko. Vrchním velitelem této armády byl generál pěchoty Herwarth von Bittenfeld. Celkové pruské síly v Čechách činily téměř 180 000 mužů.

Menšímu uskupení, tzv. Mohanské armádě velel generál polní maršál von Falckenstein. Skládala se ze tří divizí rozmístěných u hranic s Hannoverskem a Kurhenskem. Armáda čítala zhruba 50 000 vojáků.

Itálie:

Italská armáda byla rozdělena na dvě části. Vrchním velitelem byl král Viktor Emanuel II. Hlavní armáda pod velením generála Marmory byla koncentrována u řeky Mincio. Druhá, tzv. Pádská armáda pod vedením generála Caldiniho, pobývala u řeky Pád.

Kromě těchto dvou armád působil i dobrovolnický sbor pod vedením Garibaldiho. Celkový počet italských vojáků se pohyboval kolem 250 000.

Armády Německého spolku:

Tato armáda se začala formovat jako trestná výprava proti Prusku, které neprávem obsadilo Holštýnsko. Tyto státy daly dohromady asi 120 000 mužů. Postupovaly však naprosto nekoordinovaně a omezily se většinou pouze na obranu svých území před Mohanskou armádou.

Autor : 🕔20.01.2001 📕10.721

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago