Prusko-rakouská válka

Autor : 🕔20.01.2001 📕11.167
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

V. Uspořádání a pozice jednotlivých armád

Rakousko:

Rakouská armáda byla rozdělena do dvou částí, na Severní a Jižní armádu. Hlavní stan Severní armády byl v Olomouci. Vrchním velitelem byl jmenován polní zbrojmistr Ludwig von Benedek, jeho náčelníkem generálního štábu byl polní podmaršál Henikstein. Armáda se skládala z deseti armádních sborů a dalších pěti jízdních divizí. Jednotky byly roztroušeny po Čechách a Moravě. Severní armáda měla k dispozici zhruba 270 000 mužů.

Vrchním velitelem Jižní armády dislokované v Itálii byl arcivévoda Albrecht. V čele generálního štábu byl Franz von John. Rakouská obrana se již tradičně opírala o strategicky velmi výhodně položený pevnostní čtyřúhelník ležící mezi řekami Mincio a Adiži. Šlo o linii Peschiera-Mantova-Verona-Legnago. Celkem zde bylo rozmístěno zhruba 150 000 vojáků. Kromě pozemních jednotek mělo Rakousko v Jaderském moři i svou námořní flotilu o celkové síle 25 lodí. Té velel kontraadmirál Wilhelm von Tegetthoff. Kotvila v přístavu Pula.

Prusko:

Pruská armáda byla rozdělena na dvě části. Nejsilnější část, tzv. Východní se skládala ze tří armád (První, Druhá a Labská) druhá, podstatně menší, pak z jedné armády (Mohanská).

Hlavní stan Východní armády byl v Berlíně. V čele této armády stál pruský císař Vilém I., náčelníkem generálního štábu byl Helmut von Moltke. První armáda byla koncentrována ve Zhořelci, jejím velitelem byl princ Friedrich Karel. Druhá armáda pobývala ve Slezsku pod velením prince Friedricha Viléma. Labská armáda byla koncentrována u Torgau a měla se spojit v Čechách s První armádou. Nejprve však měla za úkol obsadit Sasko. Vrchním velitelem této armády byl generál pěchoty Herwarth von Bittenfeld. Celkové pruské síly v Čechách činily téměř 180 000 mužů.

Menšímu uskupení, tzv. Mohanské armádě velel generál polní maršál von Falckenstein. Skládala se ze tří divizí rozmístěných u hranic s Hannoverskem a Kurhenskem. Armáda čítala zhruba 50 000 vojáků.

Itálie:

Italská armáda byla rozdělena na dvě části. Vrchním velitelem byl král Viktor Emanuel II. Hlavní armáda pod velením generála Marmory byla koncentrována u řeky Mincio. Druhá, tzv. Pádská armáda pod vedením generála Caldiniho, pobývala u řeky Pád.

Kromě těchto dvou armád působil i dobrovolnický sbor pod vedením Garibaldiho. Celkový počet italských vojáků se pohyboval kolem 250 000.

Armády Německého spolku:

Tato armáda se začala formovat jako trestná výprava proti Prusku, které neprávem obsadilo Holštýnsko. Tyto státy daly dohromady asi 120 000 mužů. Postupovaly však naprosto nekoordinovaně a omezily se většinou pouze na obranu svých území před Mohanskou armádou.

Autor : 🕔20.01.2001 📕11.167

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago