Main Menu
User Menu

205. brigáda [1925-1936]

205th Brigade

     
Název:
Name:
205. brigáda
Originální název:
Original Name:
205th Brigade
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.03.1925
Předchůdce:
Predecessor:
205. pěší brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
24.08.1936
Nástupce:
Successor:
205. pěší brigáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.03.1925-24.08.1936 103. divize
Dislokace:
Deployed:
23.03.1925-01.11.1927 Warren (AZ), ?
01.11.1927-24.08.1936 Tucson, ?

Velitel:
Commander:
23.03.1925-19.01.1926 Greenway, John C. (Brigadier General)
19.01.1926-DD.01.1927 McKean, Charles M. (Lieutenant Colonel)
DD.01.1927-DD.07.1928 ?, ? ( )
DD.07.1928-DD.10.1928 Gentry, James T. (Captain)
DD.06.1929-DD.05.1931 Conway, Edward P. (Lieutenant Colonel)
DD.05.1931-24.08.1936 ?, ? ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Clay, Steve E.: U.S. Army Order of Battle 1919–1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations. Combat Studies Institute Press, 2010
URL : https://www.valka.cz/205-brigada-1925-1936-t198398#569031Verze : 5
MOD