Main Menu
User Menu

18.03.2009 - Maďarsko na pokraji státního krachu

Maďarsko se díky vysokému zadlužení a skutečnosti, že si velké procento maďarských domácností vzalo úvěry a hypotéky v zahraniční měně, což při propadu kurzu Forintu o 50% vedlo k dramatickému nárustu splátek, ocitlo na pokraji ekonomického krachu.


Zdroj : idnes.cz


Velmi zajímavý článek na toto téma je na adrese


zpravy.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302264Verze : 0
MOD
Jinými slovy se v Maďarsku děje skoro totéž, co před deseti lety v Argentině.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302274Verze : 0
MOD
nevim jak to probihalo v Argentine, ale soucasna situace ma nekolik pricin :


1) zadluzeni Madarska jeste z dob socialismu, kdy "neexistovala nezamestnanost", takze madarsky stat doplacel na zamestnavani lidi, kteri neprodukovali odpovidajici hruby domaci produkt a proto se stat zadluzoval. 20 miliard dolaru dluhu byl neprijemny dar do vinku postkomunistickeho Madarska.


2) hloupost, a jinak se to nazvat neda, lidi, kteri si spotrebni uvery a hypoteky brali na mezinarodnim trhu v zahranicni mene. To je hloupost do nebe volajici, protoze takto se zavazat k necemu tak nekontrolovatelnemu, jako je kurz meny, z pohledu prosteho smrtelnika, je fakt silene.


3) socialisticke vlady Madarska, tak jak je popsano v clanku, pouze rozhazovaly penize statu, ktere ale nebyly schopne ziskat zpet na danich a dalsich prijmech (situace ne nepodobna tomu, co se deje u nas ve forme slibu socialistickych, prominte socialne demogratickych a komunistickych stran, ktere preferuji rozdavani statnich penez kde komu, a brani pouze bohatym). Stat se dale zadluzil, narostlo danove zatizeni, a uroky ze statnich dluhu poziraji nemalou cast hrubeho domaciho produktu Madarska. Tato situace je destruktivni, protoze pri urcite urovni dluhu jiz stat neni schopen splacet, protoze splaci pouze uroky, a nikoliv jistinu, a tak dluhy neubyvaji. Pokud neroste hruby domaci produkt, coz se v pripade soucasne ekonomicke recese rozhodne neda ocekavat, znamena to dalsi zadluzovani zeme a pad do viru inflace a statniho bankrotu.


Bez realizace drastickych uspornych opatreni, ktere zasahnou vsechny vrstvy spolecnosti, zejmena ty, ktere jsou odkazany na bohate socialni davky, davky v nezamestnanosti apod se dle meho nazoru nelze z teto situace dostat, a muzeme jen doufat, ze pres veskere velkohube sliby je nase leva strana politickeho spektra alespon trochu soudna, aby tyto sliby, vedouci ke stejne mire zadluzenosti jako v Madarsku, nakonec nerealizovala.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302281Verze : 0
MOD
V Argentině to bylo podobné. Velmi stručně:
- Na počátku stál fixní (a nadhodnocený) kurs argentinského pesa vůči dolaru 1:1. Proto většina firem i lidí si brala úvěry v dolarech. Úvěry navíc byly levné, proto jejich počet a výše narůstala.
- Díky nadhodnocenému kurzu byl velmi levný dovoz, naopak vývoz vázl (díky kurzu bylo argentinské zboží drahé). Tím stále narůstal schodek zahraničního obchodu a stoupala vnější zadluženosti země.
- Poté, co se prezidentem stal Carlos Menem (někdy počátkem 90. let), došlo k devalvaci argentinského pesa na kurz 2:1 vůči dolaru (čili reálnější hodnotu).
- Pro splácení úvěrů proto všichni museli náhle vynakládat dvojnásobek peněz a začali se dostávat do platební neschopnosti...


A dál už to známe...
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302286Verze : 0
MOD
No my ANO, ale jste si jistý,že s.Paroubek také???
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302288Verze : 0
Maďarsko si to " prejedlo" aj za demokracie..
Už pred 5 -10 rokmi si štát bral zahraničné úvery aby prechod zo socialisticko-sociálnej úrovne bol demokraticko-sociálny. Ešte pred pár rokmi bol forint za 0,165 Sk, dnes to je (po prepočte) 0,08 t. j. za asi 5 rokov 100% devalvácia.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302304Verze : 0

Citace - Tango :

Jinými slovy se v Maďarsku děje skoro totéž, co před deseti lety v Argentině.Bylo to na přelomu let 2001/2002. Listopad a začátek prosince jsem zrovna trávil v těchto končinách a byli jsme rádi, že jsme se zavčas zdekovali. Ono ty tanky před letištěm moc klidu nepřidaly.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302346Verze : 0
20 miliard dolarů dluhu do vínku je sice dost, ale nebylo to nijak kritické, kdyby maďaři po tom co změnili vládu dokázali "utáhnout opasky. Šanci měli perfektní, v době první poloviny let devadesátých mohli v rámci privatizace umořit alespoň část dluhu a nedělat zbytečně další. To by ale znamenalo nepopularitu vlády, což asi rozhodlo.
Nevyčítal bych lidem kteří ze socialistické reality přešli do tvrdého prostředí tržního systému, že si neuvědomují rizika. Spíše to že třeba i řada "zbytných úvěrů" tedy typicky na spotřebu se vůbec čerpala, to ale není specialita maďarů, i v Čechách, na Moravě a předpokládám že i na Slovensku si lidé vezmou úvěr od někoho kdo jim nabídne "půjčku bez ručitele" a sice úrok je 12%, ale poplatky vybrané při půjčce ho zvýší na nějakých 70% /to je reálný příklad/ takže to bych maďarům moc nevyčítal, opět je to o tom že když vydělávám koruny, je riziko si fixovat půjčku na jinou měnu (mohu vydělat, ale i prodělat) to že si lidé neuvědomují jaké je kolísání (stačí si vzpomenout rozdílu loni v létě a letos kolem vánoc v kurzu € - CZK prostě to že to lidi neví, neuvědomují si to je smutné, ale nikoli divné. Maďarsko mělo i další problém, jejich bytové hospodaření bylo na tom o dost hůř než u nás, cca 20% jich bydlí v Budapešti a byt tam byl značný problém, proto hypotéky (věc za komanče nebývalá) byly pro ně mnohem lákavější než pro nás. Mám tam pár kamarádů a celkem vím jaké byly právě tyhle problémy.
Jiná věc je to že vlády v touze po tom udržet se, dělali maximum pro to dluh zvětšit a inflaci zvýšit (čímž opět lidi hnali do půjček, protože spořit se při větší inflaci nevyplatí, zatímco půjčovat si ano). To je opravdu ten hlavní důvod maďarského problému. Nikoli dluhy obyvatel, ty jsou důsledkem toho že se mi zvyšuje plat bez toho abych víc dělal, proč si tedy nepůjčit, vždyť z vyššího platu to budu snáz splácet, že? Bohužel právě nezodpovědná politiky VŠECH tamních vlád vedla k tomu co tam dnes je. U nás alespoň na počátku se cosi (nikoli mnoho) udělalo, přes to že politiky moc nemusím, alespoň občas vykonali i cosi dobrého, nicméně neradujme se, to vůbec neznamená že jsme chráněni proti podobnému scénáři. Dovedu si klidně představit že jakákoli naše vláda udělá podobná populistická opatření a roztočí tak kola blíže ke krachu.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302388Verze : 0
Sleduji tuto diskuzi a připomělo mi to film který jsem nedávno viděl video.google.com
v závěru je to sice ideologicko-utopistická agitka, ale jinak si myslím že informuje o fungování finančního světa docela pravdivě.


Mimochodem Maďarso zřejmě nebude jedinou zemí s podobným problémem... www.ceskenoviny.cz
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302392Verze : 0
Dovolil by som si reagovat na Admina aj ostatnych diskuterov.


1. Nezamestnanost v Madarsku nikdy nebola takym problemom ako v Polsku alebo na Slovensku. O socializme skoda hovorit a za cias kapitalizmu tiez nie. Skor naopak, pracovalo tam realtivne dost Slovakov aj Rumunov. Priciny statneho dlhu je potrebne hladat inde ako v dotovani (ne)zamestnanosti.


2. Hypoteky sa v Madarsku od konca devatdesiatych rokov vo forintoch takmer brat nedali. Iba urcite mlade rodiny, menej majetni a (po splneni kriterii danych vladou - nie bankami) podobne si mohli brat hypoteky vo forintoch. (Pozn. Neriesme ci je rozumne brat si hypoteku ak na nu nemam...) Neskor sa uz hypoteky vo forintoch nedali vobec. Banky asi vedeli, ze preco... Casto sa teda brali hypoteky vo svajciarskych frankoch a eure, menej v amer. dolaroch.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302452Verze : 0
Banky asi moc nedôverovali vlastnej mene.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302474Verze : 0
MOD
Já tomuhle nerozumím, mohl by mi někdo vysvětlit co vedlo k tomu, že se nedaly brát hypotéky ve vlastní měně? Mám takovou představu že kdyby se toto stalo třeba u nás, tak bych se sakra vyděsil, co za tím je, obzvláště kdybych si tu hypotéku chtěl sám vzít...
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302659Verze : 0
Možno obava o výmenný kurz v budúcnosti - nie som nejaký extra odborník, tak len tak v skratke - pokiaľ banka požičia napr. 1 000 000 (niečoho) pri určitom kurze voči tvrdej mene - napr. pri kurze 1€:30 (niečoho) tak vlastne požičia 33 333 €. Pokiaľ sa počas doby splácania infláciou zmení kurz napr. na 1€:60, tak sa môže stať že späť dostane len 16 666€ (je to príklad, nerátam tu úroky) - ale stále dostane ten 1 000 000 (niečoho) - dlžník vrátil to čo mal, banka dostala to čo mala, ale reálne dostala len polovicu. Aby vykryla takúto stratu, musela by neúmerne nastavovať úroky počas doby splácania. Pokiaľ požičia peniaze v niektorej inej mene so stabilným kurzom, mmá istotu že tých 33 333 € dostane späť bez zmien úrokových sadzieb.


Myslím že zmeny úrokových sadzieb podliehajú schváleniu centrálnych bánk, takže banky si nemôžu nahadzovať úroky aké chcú aby vykryli straty vplyvom zmien kurzu.


V Maďarsku ani tak nešlo o to že nešli brať hypotéky v miestnej mene - oni išli, ale podmienky boli tak nastavené, že ich nikdo nechcel, alebo nemohol dostať.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302667Verze : 0
MOD
pro Buko1 a Kapu: Berte to trosku s rezervou, protoze Madarsko lezi uplne mimo muj zajem zejmena, co se tyce ekonomiky. Nicmene myslim si, ze tim duvodem, proc vetsina komercnich bank nabizela hypoteky a dalsi uvery predevsim v cizi mene, je prachobycejna inflace a smenny kurz.


Po reforme se Madarsko dlouhodobe potykalo s vysokou inflaci - po dobu 90. let az dosahujici kolem 35%, v prumeru vsak vysoko pres 15%. Teprve v letech 2000-2008 se ta inflace pocala snizovat z pocatku 2000-2005 byla stale kolem 8% a teprve v poslednich letech se dostala tusim na 3,5 procenta, coz je stale mimo Konvergencni kriteria (tzv. "novinarska" Maastrichtska kriteria Smile).


Z toho duvodu banky celkem rozumne preferovali zahranicni menu, protoze jinak by jim - velmi laicky receno - z dlouhodobych uveru (jaky hypoteka je) se kazdy rok ztracelo napr. 10%. Coz je docela vyznamna suma treba po 10letech. Vzhledem k tomu, ze zpocatku melo Madarsko pevny kurz nebyl problem s fluktuaci smenneho kursu. Teprve pozdeji s prechodem na "dirty floating" (cesky rizeny floating) samozrejme mohl byt problem, nicmene apreciace nebyla nijak divoka - tedy do Madarske krize. Nicmene v dnesni turbulentni dobe diky dluhum, apod. investori samozrejme stahuji menu, tudiz obrovske fluktuace kursu.


NAvic s tim uvedomme si, ze vetsina bank v Madarsku je vlastnena ze zahranici, tudiz vetsinou tyhle hypoteky v zahranicni mene sli pres jejich pobocky, ktere na tom take slusne vydelali. Diky tomu mohli poskytnout lepsi podminky, protoze nektere trhy zapadni Evropy maji nizsi uroky nez stredni Evropa.


Proto ty problemy. Tot si myslim je asi nejpresnejsi.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302676Verze : 0
Miso : tou nezamestnanosti jsem prave myslel dobu konce socialisticke ery, zhruba osumdesata leta, kdy stat mohutne dotoval prave to, aby nezamestnanost nebyla a lide dale zili v "blahobytu" (viz kniha Dejiny Madarska, nakl. Lidove noviny) ... protoze vykon ekonomiky tomu neodpovidal, zadluzovala se vlada touto politikou a tam nekde vznikl prave ten nejvetsi balik zahranicnich dluhu zeme.


To co pise vF je zajimave, aslepon trochu by to vysvetlovalo tu dle meho skutecne sebevrazednou politiku pujcek pres zahranicni menu (protoze takto dlouhodobe se na tom neda vydelat, pouze ze mate silnou a spolehlivou menu, za coz se asi postkomunisticke meny ve stredni Evrope nedaly moc pocitat). Diky.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302731Verze : 0
MOD
Dlouhodobě se na tom samozřejmě vydělat dá, kdybys měl hypotéku v Eurech a splatil ji loni v létě, vydělal bys docela solidně Smile Je to ale velmi nejisté a v podstatě značně rizikové, právě v zemi s vyšší inflací, kde nemůžeš čekat markantní vzestup domácí měny. Maďarsko bylo (a asi ještě je) skvělá destinace na dovolenou, díky právě tomu že jejich měna klesá a tak máš relativně dobrý kurz a tím "levné" služby. Samozřejmě pro místní to je jinak. Hypotéky pro maďary byly i ve forintech (maďarští kolegové u mého bývalého zaměstnavatele to řešili docela často) problém byl pokud si pamatuji že banky tam na hypotéku měly dost děsivé úroky (aby pokryly inflaci) takže se vyplatilo si půjčit "v zahraničí" , tedy v cizí měně. Pokud vím bylo to přes zahraniční banky, tedy nepůjčovali si "doma" ale jakoby venku a spláceli to přes domácí pobočku v okamžitém kurzu.
URL : https://www.valka.cz/18-03-2009-Madarsko-na-pokraji-statniho-krachu-t82508#302770Verze : 0