Main Menu
User Menu

171. brigáda [1925-1936]

171st Brigade

     
Název:
Name:
171. brigáda
Originální název:
Original Name:
171st Brigade
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.03.1925
Předchůdce:
Predecessor:
171. pěší brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
24.08.1936
Nástupce:
Successor:
171. pěší brigáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.03.1925-24.08.1936 86. divize
Dislokace:
Deployed:
23.03.1925-24.08.1936 Chicago, ?

Velitel:
Commander:
23.03.1925-04.05.1925 Harries, George H. (Brigadier General)
04.05.1925-DD.01.1927 ?, ? ( )
DD.01.1927-DD.06.1929 Wolf, Walter B. (Lieutenant Colonel)
DD.06.1929-DD.06.1930 ?, ? ( )
DD.06.1930-23.07.1930 Pugh, Warren E. (Lieutenant Colonel)
23.07.1930-27.11.1935 ?, ? ( )
27.11.1935-11.01.1936 Brent, Howard J. (Captain)
11.01.1936-27.02.1936 Bell, Bruce W. (Major)
27.02.1936-24.08.1936 Primm, Clarence J. (Lieutenant Colonel)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Clay, Steve E.: U.S. Army Order of Battle 1919–1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations. Combat Studies Institute Press, 2010
URL : https://www.valka.cz/171-brigada-1925-1936-t198432#569113Verze : 6
MOD