Main Menu
User Menu

07.08.2018 - Španielsky Typhoon odpálil omylom raketu nad územím Estónska

Neďaleko estónskeho mesta Pangodi (58°11'40.00"N 26°34'49.00"E, okres Tartu) osádka španielskeho lietadla Eurofighter Typhoon počas cvičného letu omylom odpálila o 15:44 východoeurópskeho letného času strelu AIM-120 AMRAAM. Po odpálenej rakete sa pátra, jej predpokladané miesto dopadu je asi 40 km severne od mesta Tartu. Príčiny odpálenia rakety sa vyšetrujú.


Zdroj:
www.airlive.net
URL : https://www.valka.cz/07-08-2018-Spanielsky-Typhoon-odpalil-omylom-raketu-nad-uzemim-Estonska-t215481#605102Verze : 2
MOD
"Nehoda se stala při leteckém nácviku pohotovostní rychlé reakce QRA (Quick Reaction Alert), kdy musí pohotovostní letouny rychle vzlétnout k narušiteli a navést ho na letiště nebo vyvést z prostoru zájmu. Cvičení se účastnily také francouzské stíhačky Mirage 2000-5.


Střela AMRAAM je vybavena autodestrukčním systém, ale není jasné, zda fungoval správně.


Podle posledních zpráv trosky střely již objevila estonská armáda. „Kolem poledne jsme objevili možnou přistávací plochu rakety a nepřímé důkazy ukazují, že se raketa nalézá právě tam. Odborníci obranných sil jsou na místě. Pravděpodobnost je 95 %, že chybějící raketa byla nalezena, ačkoli její klíčové části ještě nemáme v rukou,“ uvedl dnes plukovník Riivo Valge, velitel estonského letectva.


Největší záhadou je, jak mohlo k nechtěnému odpalu střely za několik stovek tisíc dolarů dojít. Zbraňový systém každého moderního letounu má několik bezpečnostních pojistek, aby nemohlo dojít k nechtěnému výstřelu. Pokud je na vině technika, muselo dojít k naprostému selhání celého zbraňového systému stíhačky Eurofighter.


Další možností je chyba pilota. V tom případě ale pilot musel „nechtěně“ aktivovat hlavní zbraňový systém, vybrat příslušnou střelu a zmačknout spoušť. Nemluvě o tom, že pilot musí o takovém kroku informovat velitelství. Stíhačky v misi Baltic Air Policing mají samozřejmě ostré zbraně, ale použití zbraní se řídí přísnými pravidly zapojení do boje."


Zdroj:
www.armadninoviny.cz
URL : https://www.valka.cz/07-08-2018-Spanielsky-Typhoon-odpalil-omylom-raketu-nad-uzemim-Estonska-t215481#605504Verze : 1
MOD
Diskuse
Rolling EyesRolling Eyes
URL : https://www.valka.cz/07-08-2018-Spanielsky-Typhoon-odpalil-omylom-raketu-nad-uzemim-Estonska-t215481#605103Verze : 0
MOD
Mě spíš překvapuje, že měl podvěšené ostré AMRAAMy. V hotovosti NATINADS musí pilot vždy provést vizuální identifikaci cíle a proto jim AMRAAMy jsou houby platné. Naši létají hotovost se Sidewindery, jedinou výjimkou byla mise na Island, kde kvůli povětrnostním podmínkám Sidewindery fungovaly špatně, proto tam měli i AMRAAMy.
URL : https://www.valka.cz/07-08-2018-Spanielsky-Typhoon-odpalil-omylom-raketu-nad-uzemim-Estonska-t215481#605515Verze : 0
MOD
Jestli se leta s ostrou munici nebo ne je otazka planu cviceni, je to celkem netypicke, ale obcas se to dela. Zalezi jaka je osnova cviceni, napriklad muze jit o to, ze se ma cvicit zachyceni cile a bud predani jeho pozice ze streleckeho systemu letadla do strely nebo uzamceni strely na cil. Pokud neni k dispozici dost cvicnych registru, ktere tohle umi simulovat, pouzije se ostra strela (nekdy lze do ni dat inertni hlavici).
Scenar ktery me napada jako relativne mozny (je to samozrejme pouze dohad):
V tomhle pripade by bylo pochopitelne, ze mohlo dojit k nechtenemu odpalu, protoze strela by byla odjistena, uzamcena a pripravena letet, takze uz stacilo jenom "zmacknout posledni tlacitko". Coz se mohlo stat omylem, pripadne treba mohlo jit o kombinaci nejakeho nevhodneho nastaveni s chybou/zvlastni vlastnosti streleckeho systemu. Cili cvicilo se podle planu, jenom omylem doslo k poslednimu nezamyslenemu kroku - odpalu strely. Proste jenom "jedina drobna chyba" na zaver.


Dalsi moznosti:
To ze by pilot nejak sam od sebe omylem udelal radu akci, ktere jsou jinak potreba k odpaleni strely nedava smysl. Tech kroku je prilis mnoho (zhruba minimalne 5 i vic, pokud je strela jenom podvesena a zajistena) a proste se nemuze stat, ze by je pilot omylem vsechny provedl (pokud neni namesicny).
To ze by slo o katastroficke selhani zbranoveho systemu (pripadne strely), ktere povede k plne samovolnemu odpalu strely je silne nepravdepodobne (i kdyz ne nemozne), jsou znamy pripady, kdy k tomu doslo (at uz se "splasila" strela nebo zbranovy system), ale jsou to spis historicke kuriozity nez nejaky realne se objevujici jev.
URL : https://www.valka.cz/07-08-2018-Spanielsky-Typhoon-odpalil-omylom-raketu-nad-uzemim-Estonska-t215481#605518Verze : 0
MOD

Citace - Snake :

Jestli se leta s ostrou munici nebo ne je otazka planu cviceni, je to celkem netypicke, ale obcas se to dela.Išlo o lietadlo zaradené do pohotovostného systému NATINAMDS, ich vzlety sú snáď vždy s ostrou muníciou, bez ohľadu na to, či ide o Alpha Scramble (zásah proti skutočnému narušiteľovi), alebo Tango/Romeo Scramble (cvičný vzlet, resp. previerka pohotovosti systému PVO).
URL : https://www.valka.cz/07-08-2018-Spanielsky-Typhoon-odpalil-omylom-raketu-nad-uzemim-Estonska-t215481#605532Verze : 0
MOD