Main Menu
User Menu

Království Jugoslávie [1929-1941]

Kingdom of Yugoslavia

Kráľovstvo Juhoslávie

Краљевина Југославија / Kraljevina Jugoslavija

Juhoslovanské kráľovstvo



Vznik: 03.10.1929 premenovaním z Království Srbů, Chorvatů a Slovinců


Zánik: 17.04.1941 okupáciou a rozpadom (reálne), formálne 17.04.1945



(Založeno během linkování)
URL : https://www.valka.cz/Kralovstvi-Jugoslavie-1929-1941-t90802#339555Verze : 0
MOD
Státní útvary Datum Událost




21.1.1870 Narodil se general Vladimir Laxa (Náčelník štábu Chorvátskej armády.)




19.7.1893 Narodil se generálporučík Miroslav Navratil (velitel Fliku 3J)


9.10.1934 V Marseille zavražděni ustašovským teroristem Vladom Georgievom (vlastnil československý pas) jugoslávský král Alexandr I. a francouzský ministr zahraničních věcí Louis Barthou.

5.5.1935 Po vítězství ve volbách v Jugoslávii nastoupila vláda v čele se Stojadinovičem (v zahraniční politice hledal dohodu s fašistickými velmocemi).


12.12.1940 V Bělehradě byla podepsána jugoslávsko–maďarská smlouva o přátelství.

18.3.1941 Jugoslávská regentská rada rozhodla o připojení Jugoslávie k paktu tří mocnosti.

25.3.1941 Jugoslávie se připojila k paktu tří mocností.

26.3.1941 V noci na 27.3. došlo v Bělehradě k převratu, jehož hlavou byl generál Simovič, bývalý náčelník generálního štábu; reakční Cvetkovičova vláda byla svržena, princ regent Pavel byl sesazen a uprchl ze země; králem byl prohlášen nezletilý Petar II. Simovič vytvořil novou vládu.


27.3.1941 Po převratu v Jugoslávii podepsal Adolf Hitler Směrnici č. 25, předpokládající bleskovou válku proti Jugoslávii současně s útokem na Řecko.

27.3.1941 V Jugoslávii proběhl státní převrat a bylo zvoleno království v čele s králem Petrem II. Přitom bylo odstoupeno od spojenectví s Němci.


5.4.1941 V Moskvě byla podepsána jugoslávsko - sovětská smlouva o přátelství a neútočení. Nicméně Sovětská vláda oznámila Jugoslávii, že jí v případě války s Německem vojensky nepodpoří.


6.4.1941 Itálie vypověděla válku Jugoslávii.


8.4.1941 Kleistova armádní skupina (generál Kleist) zahájila útok z bulharského území ve směru na Pirot, Nis a Bělehrad. Jednotky postupující od Skopje na jih obsadily Přilep.


12.4.1941 Německá vojska obsadila hlavní město Jugoslávie Bělehrad.



17.4.1941 Jugoslávská armáda kapitulovala. Král Petar II. a premiér Simovič odletěli z Kotoru přes Jeruzalém do Londýna.
Britský nálet na Berlín (118 letadel).
Německý nálet na Portsmouth (249 letadel, další 27.4.).


17.4.1941 Jugoslávský ministr zahraničních věcí Aleksander Cincar-Markovič přijel do Bělehradu, aby jednal o kapitulaci své země před státy Osy.



9.7.1941 Německo a Itálie vydaly prohlášení, podle něhož Jugoslávie přestala existovat jako státní celek.

12.1.1942 Reorganizace jugoslávské zahraniční vlády (generál Simovič podal demisi, novým ministrem předsedou profesor Jovanovič, ministrem války plukovník Mihajlovič).

10.8.1943 Jugoslávská zahraniční vláda v čele s Trifunovičem podala demisi. Novou vládu, která přesídlila do Káhiry, sestavil Purič. Ministrem války zůstal Mihajlovič.

29.9.1943 Jugoslávský král Petar II. přijel s vládou do Káhiry (nové prozatímní sídelní město).

22.1.1945 Jugoslávský král Petar II. rozpustil svou zahraniční vládu v Londýně.




7.6.1947 Zemřel generálporučík Miroslav Navratil (velitel Fliku 3J)
URL : https://www.valka.cz/Kralovstvi-Jugoslavie-1929-1941-t90802#659831Verze : 0
MOD