Main Menu
User Menu
Reklama

Atol Truk

Chuuk Island

Od roku 1990 se atol Truk oficiálně používá název Chuuk. Dříve se mimo pojmenování Truk používali i názvy Ruk, Hogoleu, Torres, Ugulat a Lugulus.


Laguna mezi více jak 55 vulkanickými ostrovy obklopených korálovým útesem ve Východních Karolínách (Caroline islands) v jihozápadním Pacifiku, rozkládající se na 2 130 km2 patří mezi největší laguny světa (údaje o velikosti laguny kolísají v rozmezí až 1000 km2)


Atol Truk postupně ovládali Španělé, kteří je po španělsko-americké válce 1898 předali Německu. Němci o nadvládu nad Trukem přišli po prohrané 1.světové válce, když na základě mandátu Společnosti národů kontrolu nad tímto územím převzalo Japonské císařství.


Japonci zde postavili svojí hlavní námořní a leteckou základnu v této části Tichého oceánu.


Základna byla vybudována na celkem osmnácti ostrovech a zahrnovala pět vzletově přistávacích drah, hydroplánové základny, námořní základnu, ponorkovou základnu, komunikační centrum pokrývající prakticky celou oblast Pacifiku a několik radarových stanic. Celé toto impozantní dílo bylo chráněno množstvím bunkrů, asi třemi sty padesáti letadly všech druhů a plavidly určenými k ochraně základny. Velkým přínosem pro maskování byli i přírodní podmínky na ostrovech. Stálou posádku zde tvořilo si 15 000 japonských vojáků.


Během války zde Japonské císařské námořnictvo kotvilo prakticky všechny druhy válečných lodí včetně bitevních a letadlových lodí.


Poté co se Američané zachytili na Mashallově souostroví byla naplánována operace k obsazení Truku, ale v souladu se strategickým plánem bylo nakonec rozhodnuto o eliminaci japonské základny pomocí masívního leteckého útoku.


Během náletů ve uskutečněních v rámci operace Hailstone ve dnech 17.-18.2.1944 bylo potopeno 42 japonských plavidel a zničeno více jak 270 letadel. To vše při ztrátě 40 letadel a jedné poškozené letadlové lodi. Mnoho z těchto lodí a letadel se do dnes nalézá na dně laguny.


Po válce Truk na základě mandátu OSN tvořilo jednu ze šesti oblastí svěřeneckého území Tichomořských ostrovů (The Trust Territory of the Pacific Islands) pod správou USA.


Počátkem devadesátých let 20.století se atol stal součástí Federativních států Mikronésie.


Právě díky množství vraků na dně laguny se Chuuk stal vyhledávaným cílem potápěčů z celého světa. Za asi nejrozsáhlejší pátrání po vracích v této oblasti lze pokládat výpravu kterou podnikl v roce 1969 francouzský oceánograf Jacques Cousteau .Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chuuk
http://encyclopedia.thefreedictionary.com/
www.militaria.cz
http://www.pacificwrecks.com/provinces/truk.html

Atol Truk - Mapa atolu Truk

Mapa atolu Truk
Atol Truk - Satelitní snímek oblasti atolu Truk

Satelitní snímek oblasti atolu Truk
URL : https://www.valka.cz/Atol-Truk-t80866#296196Verze : 0
Reklama