Main Menu
User Menu

Foss, Joseph Jacob

     
Příjmení:
Surname:
Foss
Jméno:
Given Name:
Joseph Jacob
Jméno v originále:
Original Name:
Joseph Jacob Foss
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
brigádní generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
17.04.1915 Sioux Falls /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
01.01.2003 Scottsdale /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- velitel stíhacej perute námornej pechoty 115 (VMF-115)
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- stíhacie eso, dosiahol 23 zostrelov
- držiteľ najvyššieho amerického vojenského vyznamenania Medal of Honor
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Foss
https://www.arlingtoncemetery.net/jjfoss.htm
www.nytimes.com
URL : https://www.valka.cz/Foss-Joseph-Jacob-t73311#539962Verze : 2
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Foss
Jméno:
Given Name:
Joseph Jacob
Jméno v originále:
Original Name:
Joseph Jacob Foss
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
31.03.1941 poručík
10.04.1942 nadporučík
11.08.1942 kapitán
01.06.1943 major
20.09.1946 podplukovník (národní garda)
DD.MM.RRRR plukovník (národní garda)
20.09.1953 brigádní generál (národní garda)
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
17.07.1943-20.09.1944 Velitel : Stíhací peruť námořní pěchoty 115

Ručně vyplněné položky:
Vyznamenání:
Awards:

29.03.1941

Odznak námořního pilota Spojených států
United States Naval Aviator badge
-

18.05.1943

Medaile cti námořnictvo/námořní pěchota/pobřežní stráž
Medal of Honor Navy/Marine Corps/Coast Guard
-

DD.MM.RRRR

střelecká stužka experta na malé palné zbraně
Small Arms Expert Marksmanship Ribbon
-

DD.MM.RRRR

Záslužný letecký kříž
Distinguished Flying Cross
-

DD.MM.RRRR

Medaile vítězství (2. světová válka)
World War II Victory Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile za americké tažení
American Campaign Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile záloh ozbrojených sil
Armed Forces Reserve Medal
-

DD.MM.RRRR

Stužka za bojovou akci - námořnictvo
Combat Action Ribbon - Navy
-

DD.MM.RRRR

Medaile za službu v amerických obranných silách
American Defense Service Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile za službu v národní bezpečnosti
National Defense Service Medal
s bronzovou hvězdou (2x)

DD.MM.RRRR

Presidential Unit Citation (Navy & Marine Corps)
Presidential Unit Citation (Navy & Marine Corps)
s bronzovou hvězdou (2x)

DD.MM.RRRR

Ocenění letectva za dlouhodobou službu
Air Force Longevity Service Award
s bronzovým dubovým listem (2x)

DD.MM.RRRR

Prezidentská citace (letectvo & armáda) (1942-1947)
Presidential Unit Citation (Air Force & Army) (1942-1947)
s bronzovým dubovým listem (2x)

DD.MM.RRRR

Medaile za asijsko pacifické tažení
Asiatic-Pacific Campaign Medal
se 2 bronzovými kampaňovými hvězdami (2x)

DD.MM.RRRR

Letecká medaile
Air Medal
se 2 zlatými hvězdami (3x)

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Foss
https://www.arlingtoncemetery.net/jjfoss.htm
www.nytimes.com
www.usmcu.edu
www.veterantributes.org
URL : https://www.valka.cz/Foss-Joseph-Jacob-t73311#574640Verze : 4
MOD
Brigadier General Joseph Jacob Foss


Joseph J. Foss se narodil 17.04.1915 v městě Sioux Falls (stát Jižní Dakota) v norsko-skotské farmářské rodině. Jako malého chlapce ho uchvátil výkon Charlese Lindbergha a začal se zajímat o letectví. Během studií na Sioux Falls College objevoval kouzlo létání a později při studiu na University of South Dakota získal civilní pilotní průkaz. Po promoci v červnu 1940 se vydal do Minneapolisu v Minnesotě, aby se ucházel o zařazení do výcviku kadetů námořního letectva. Uspěl a pilotní výcvik absolvoval na základně Naval Air Station Pensacola na Floridě, který ukončil v březnu 1941 a byl povýšen do hodnosti Second Lieutenant.


Na základně ale zůstává jako instruktor až do ledna 1942, kdy je převelen do San Diega v Kalifornii k fotoprůzkumné jednotce VMO-1. Usiluje však o zařazení ke stíhací peruti a proto píše žádost, aby k ní byl přidělen. V dubnu 1942 byl povýšen do hodnosti First Lieutenant a v srpnu byl umístěn k VMF-121, u které byl jmenován výkonným důstojníkem jednotky a zároveň povýšen do hodnosti Captain.


Koncem září byla peruť přemístěna na parník Matsonia a vyplula. V jihozápadním Pacifiku se peruť znovu přemístila, a to na transportní letadlovou loď USS Copahee. Ráno 9. října piloti odstartovali a přístáli na letišti Henderson Field na ostrově Guadalcanal.


První vítězství získala VMF-121 13. října, kdy krátce po poledni sestřelila dvě japonská letadla. O dvě hodiny později odstartoval Joe v čele tuctu Wildcatů proti japonským bombardérům s doprovodem stíhacích Zer. Podařilo se mu sice sestřelit jedno Zero, ale na letišti přistál s poškozeným strojem. Druhý den se mu podařilo získat druhé vítězství a 18. října Joe získal hattrick a stal se esem. 20. října se Foss v čele sedmi Wildcatů pustil do boje s patnácti Zery. V tomto souboji se mu podařilo získat dva sestřely, ale stejně jako po první akci na ostrově musel se svým strojem nouzově přistát na letišti. O tři dny později byl zase nucen nouzově přistát, ale předtím se mu podařilo rozšířit si své konto hned o čtyři japonská Zera, z celkových jedenácti, které si tento den nárokovala jeho peruť. 25. října Joseph J. Foss při ranní akci VMF-121 získal dva sestřely a při odpolední akci, kdy mariňákům dělala společnost námořní peruť VF-71, sestřelil další tři Zera. Joseph se tímto výkonem stal prvním pilotem USMC, kterému se podařilo získat pět sestřelů v jeden den.


7. listopadu se sedm Wildcatů, mezi nimiž byl i Joe, střetlo s japonskými letouny Micubiši A6M2-N Rufe a Micubiši F1M Pete. Joe sestřelil jeden Rufe a dva Pete. Ovšem japonskému střelci z jedné jeho obětí se podařilo umístit několik kulek do motoru Fossova stroje. Při návratu motor začal vynechávat, kouřit a nakonec se zastavil. Joe se pokoušel klouzavým letem dosáhnout pevniny, kterou spatřil, ale to se mu nepodařilo. Se strojem přistál na mořské hladině dvě míle od břehu ostrova Malaita. Po přistání se potápějící stroj pokoušel opustit, avšak jedna noha mu uvízla pod sedadlem a stroj ho stáhl pod hladinu. Když byl několik metrů pod hladinou, podařilo se mu nafouknout vestu, která jej vynesla na hladinu. Po několika hodinách ve vodě byl zachráněn místními obyvateli, kteří pro něj vyslali kánoi. Druhý den u břehu ostrova přistál létající člun Catalina, který pilotoval Fossův starý přítel Maj. Jack R. Cram a Joe se cestou zpět alespoň dozvěděl nové zprávy z letiště.


Další z nekonečné řady rušných dnů na Guadalcanalu nastal 12. listopadu. Proti lodím, které kotvily a vykládaly nové zásoby u Lunga Pointu vyslali Japonci z Rabaulu svaz Bettyn s torpédy v doprovodu stíhaček Zero. Američané však byli varováni jedním z pobřežních pozorovatelů a proti nepříteli startují Wildcaty z VMF-121 a několik armádních Bellů P-39 ze 67. Fighter Squadron. O něco později odstartovaly další Wildcaty z VMF-112. Obránci za cenu tří ztracených strojů nahlásili 24 vítězství. VMF-121 bylo přiznáno 12 sestřelů, VMF-112 si z boje odnesla 10 vítězství a armádní 67. Fighter Squadron se musela spokojit se ziskem dvou sestřelů*. Joe Foss v tomto boji získal hattrick, když pod mořskou hladinu poslal Zero a dva bombardéry Betty. Joe i ostatní stíhači z VMF-121 si alespoň trochu zchladili žáhu, kterou měli na Japonce od předešlého dne, kdy v boji ztratili čtyři piloty.


14. listopadu, v odpoledních hodinách, byl sestřelen šéf mariňáckých stíhačů Lt.Col. Harold W. Bauer. Byl spatřen ve vodě a z Henderson Fieldu odstartoval záchranný letoun, avšak šéf nebyl nalezen a nastávající soumrak donutil zachránce k návratu na Guadalcanal. Od rána 15. listopadu pokračovaly snahy o záchranu Lt.Col. Bauera. Bohužel, snahy byly marné a u jeho jména se objevila zlověstná zkratka MIA - missing in action (nezvěstný v akci). Při návratu z nevydařené pátrací akce si Foss vybil svoji zlost a frustraci na japonském stroji Ajči E13A Jake.


Podnebí a bojové nasazení se podepsala na Fossově zdraví. S malárií byl odeslán na Novou Kaledonii a poslední listopadový den byl s ostatními muži z VMF-121 poslán do Sydney v Austrálii. Po dvou týdnech odjíždějí zpět na Guadalcanal, ale u Joea se znovu ozvala malárie a tak se se na Henderson Field vrátil až 01.01.1943. Znovu skórovat se mu povedlo 15. ledna, kdy se mu podařilo získat hattrick. Tento hattrick jsou poslední sestřely, které Foss získal na Guadalcanalu.


Koncem ledna se Foss vrátil do Států. V květnu 1943 obdržel z rukou prezidenta Franklina D. Roosevelta nejvyšší americké vyznamenání – Congressional Medal of Honor. Absolvoval propagační turné a v červnu 1943 byl povýšen do hodnosti Major. V červenci se ujal velení perutě VMF-115, která měla ve výzbroji F4U Corsair. Po výcviku byla peruť v březnu 1944 přesunuta na ostrov Espiritu Santo. Odtud pokračují přes Bougainville na ostrov Emirau. Své konto Joe již nerozšířil a navíc kvůli recidivě malárie musel v září 1944 předat velení perutě a vrátit se zpět do Států. Tam byl poslán do Klamath Fallsu v Oregonu a v únoru 1945 se ocitl v Santa Barbaře v Kalifornii.


V roce 1946 opustil USMC a vstoupil jako Lieutenant Colonel do řad South Dakota Air National Guard a velel 175. Fighter Interceptor Squadron. V roce 1950 byl povýšen do hodnosti Colonel a v roce 1954 do hodnosti Brigadier General.


Byl činný i v politice a v roce 1948 byl zvolen do kongresu Jižní Dakoty, v listopadu 1954 se stal guvernérem Jižní Dakoty a o dva roky později svůj úspěch zopakoval. V roce 1958 však již volby nevyhrál a o rok později ve stal ředitelem Americké fotbalové ligy. V této funkci vydržel až do roku 1966. Od roku 1988 do roku 1990 zastával fukci prezidenta Národní střelecké společnosti (NRA).


Joseph svůj čas věnoval i charirativní činnosti, která upozorňovala na seniory, lidi se sníženou pracovní schopností a znevýhodněnou mládež.


Joseph J. Foss zemřel první den roku 2003 ve Scottsdale v Arizoně a byl pohřben na Arlingtonském hřbitově ve Virginii.


Kromě nejvyššího vyznamenání ještě Joseph J. Foss dále obdržel Distinguished Flying Cross, American-Defense Service Medal, American Campaign Medal, Asiatic-Pacific Campaign Medal, Silver Star, Bronze Star a Purple Heart.


* Prameny se však rozcházejí jak ve ztrátách obránců, tak v počtu získaných sestřelů. Bývá také uváděno ztráta čtyř strojů a zisk 23 sestřelů.


Prameny:
čassopis APKR č. 59
https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Foss
URL : https://www.valka.cz/Foss-Joseph-Jacob-t73311#260013Verze : 1
Sestřely Josepha J. Fosse


datum
jednotka
letadlo
soupeř
13. 10. 1942
VMF-121
F4F Wildcat
Mitsubishi A6M Zero
14. 10. 1942
VMF-121
F4F Wildcat
Mitsubishi A6M Zero
18. 10. 1942
VMF-121
F4F Wildcat
2x Mitsubishi A6M Zero
Mitsubishi G4M Betty
20. 10. 1942
VMF-121
F4F Wildcat
2x Mitsubishi A6M Zero
23. 10. 1942
VMF-121
F4F Wildcat
4x Mitsubishi A6M Zero
25. 10. 1942
VMF-121
F4F Wildcat
5x Mitsubishi A6M Zero
7. 11. 1942
VMF-121
F4F Wildcat
Mitsubishi A6M2-N Rufe
Mitsubishi F1M Pete
12. 11. 1942
VMF-121
F4F Wildcat
2x Mitsubishi G4M Betty
Mitsubishi A6M Zero
15. 11. 1942
VMF-121
F4F Wildcat
Aichi E13A Jake
15. 1. 1943
VMF-121
F4F Wildcat
3x Mitsubishi A6M ZeroPrameny:
časopis APKR č. 59
URL : https://www.valka.cz/Foss-Joseph-Jacob-t73311#260014Verze : 0


F4F-4 Wildcat, trupové číslo 53, sloužil u perutě VMF-121 USMC na letišti Henderson Field na Guadalcanalu, říjen 1942. Dne 9. 10. 1942 na tomto stroji v čele svých mužů přistál na Hendersonově letišti velitel perutě VMF-121 Capt. Joseph Foss, budoucí americké přední stíhací eso a nositel Medaile cti. Foss v kokpitu tohoto stroje dosáhl několika vítězství, ale využíval též další letouny. Stroj původně nesl číslo 13, avšak letoun s takovým číslem se již na Hendersonu nacházel, proto byl tento stroj přečíslován na 53. Spodní plochy světle šedé ANA 602, horní a boční plochy modrošedé ANA 603. Ačkoliv je na obrázku na směrovce typová značka F4F-3, všechny prameny uvádějí, že šlo skutečně o F4F-4.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/607886
URL : https://www.valka.cz/Foss-Joseph-Jacob-t73311#607887Verze : 0
MOD