Main Menu
User Menu

3. armáda [1954-1991]

3rd Army / 3-я aрмия

     
Název:
Name:
3. armáda
Originální název:
Original Name:
3-я aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
06.01.1954
Předchůdce:
Predecessor:
3. úderná armáda
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1991
Nástupce:
Successor:
3. armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
06.01.1954-26.03.1954 Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
26.03.1954-01.07.1989 Skupina sovětských vojsk v Německu
01.07.1989-31.12.1991 Západní skupina vojsk
Dislokace:
Deployed:
06.01.1954-31.12.1991 Magdeburg, ? /
Velitel:
Commander:
06.01.1954-08.08.1955 Alexejev, Dmitrij Fjodorovič (generálporučík)
08.08.1955-29.06.1956 Alexejev, Dmitrij Fjodorovič (generálplukovník)
29.06.1956-26.11.1956 Baukov, Leonid Ivanovič (generálmajor)
26.11.1956-11.12.1959 Baukov, Leonid Ivanovič (generálporučík)
11.12.1959-11.08.1962 Frolenkov, Michail Nikolajevič (generálporučík)
11.08.1962-13.04.1964 Kljukanov, Alexandr Ivanovič (generálmajor)
13.04.1964-07.07.1965 Kljukanov, Alexandr Ivanovič (generálporučík)
07.07.1965-18.08.1966 Kurkotkin, Semjon Konstantinovič (generálporučík tankového vojska)
18.08.1966-26.11.1966 Gorbaň, Vasilij Mojsejevič (generálmajor)
26.11.1965-29.08.1969 Gorbaň, Vasilij Mojsejevič (generálporučík)
29.08.1969-29.04.1970 Varennikov, Valentin Ivanovič (generálmajor)
29.04.1970-11.06.1971 Varennikov, Valentin Ivanovič (generálporučík)
11.06.1971-08.11.1971 Touzakov, Jevgenij Alexandrovič (generálmajor)
08.11.1971-24.01.1973 Touzakov, Jevgenij Alexandrovič (generálporučík)
24.01.1973-04.11.1973 Kuzněcov, Leonid Ivanovič (generálmajor)
04.11.1973-15.11.1974 Kuzněcov, Leonid Ivanovič (generálporučík)
15.11.1974-13.02.1976 Makarčuk, Pjotr Jefimovič (generálmajor)
13.02.1976-21.07.1977 Makarčuk, Pjotr Jefimovič (generálporučík)
21.07.1977-DD.07.1979 Sockov, Michail Michajlovič (generálporučík)
DD.07.1979-DD.12.1982 Skokov, Viktor Vasiljevič (generálporučík)
DD.12.1982-16.12.1982 Pjankov, Boris Jevgeňjevič (generálmajor)
16.12.1982-DD.07.1985 Pjankov, Boris Jevgeňjevič (generálporučík)
DD.07.1985-31.10.1986 Čečevatov, Viktor Stěpanovič (generálmajor)
31.10.1986-DD.MM.1987 Čečevatov, Viktor Stěpanovič (generálporučík)
DD.MM.1987-03.05.1989 Miťuchin, Alexej Nikolajevič (generálmajor)
03.05.1989-DD.10.1991 Miťuchin, Alexej Nikolajevič (generálporučík)
DD.10.1991-31.12.1991 ?
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
06.01.1954-
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.MM.1979-DD.MM.1990 12. gardová tanková divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
15.01.1974 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
06.01.1954-31.12.1991 VÚ 16736
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
URL : https://www.valka.cz/3-armada-1954-1991-t61524#513711Verze : 0
MOD