Main Menu
User Menu

8. tanková armáda [1957-1991]

8th Tank Army / 8-я танковая aрмия

     
Název:
Name:
8. tanková armáda
Originální název:
Original Name:
8-я танковая aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1957
Předchůdce:
Predecessor:
8. mechanizovaná armáda
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1991
Nástupce:
Successor:
8. tanková armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1957-31.12.1991 Přikarpatský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
01.05.1957-31.12.1991 Žytomyr
Velitel:
Commander:
01.05.1957-27.02.1958 Babadžaňan, Amazasp Chačaturovič (generálplukovník)
27.02.1958-23.05.1960 Bělik, Pjotr Alexejevič (generálporučík tankového vojska)
23.05.1960-09.05.1961 Bisjarin, Vasilij Zinovjevič (generálmajor tankového vojska)
09.05.1961-09.12.1964 Bisjarin, Vasilij Zinovjevič (generálporučík tankového vojska)
09.12.1964-31.01.1967 Kotov, Ivan Jakovlevič (generálporučík tankového vojska)
31.01.1967-16.12.1969 Merminskij, Viktor Arkaďjevič (generálporučík)
16.12.1969-24.05.1972 Jamščikov, Alexej Michajlovič (generálporučík)
24.05.1972-04.12.1975 Ivanov, Vladimir Ivanovič (generálporučík tankového vojska)
04.12.1975-27.10.1977 Mokropolov, Nikolaj Michajlovič (generálmajor tankového vojska)
27.10.1977-DD.01.1979 Mokropolov, Nikolaj Michajlovič (generálporučík tankového vojska)
DD.01.1979-DD.07.1980 Šuraljov, Vladimir Michajlovič (generálmajor tankového vojska)
DD.07.1980-16.12.1982 Surodějev, Sergej Alexejevič (generálmajor)
16.12.1982-DD.07.1983 Surodějev, Sergej Alexejevič (generálporučík)
DD.07.1983-DD.07.1985 Sadovnikov, Valentin Pavlovič (generálmajor)
DD.07.1985-15.02.1988 Golovňov, Anatolij Andrejevič (generálmajor)
15.02.1988-DD.08.1988 Golovňov, Anatolij Andrejevič (generálporučík)
DD.08.1988-30.10.1989 Zolotov, Leonid Sergejevič (generálmajor)
30.10.1989-DD.05.1990 Zolotov, Leonid Sergejevič (generálporučík)
DD.05.1990-DD.12.1991 Toršin, Alexandr Michajlovič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.05.1957-DD.MM.RRRR
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.05.1957-01.10.1960 17. těžká tanková divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
15.01.1974 Řád rudé hvězdy
Poznámka:
Note:
01.05.1957-31.12.1991 VÚ 57949
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, Igor Grigorjevič: Tankovyj meč Strany Sovetov. Minsk, Charvest 2001.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
URL : https://www.valka.cz/8-tankova-armada-1957-1991-t61521#516389Verze : 0
MOD