Main Menu
User Menu

19. armáda [1941-1941 A]

19th Army / 19-я армия

     
Název:
Name:
19. armáda
Originální název:
Original Name:
19-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
13.05.1941
Předchůdce:
Predecessor:
Severokavkazský vojenský okruh
Datum zániku:
Disbanded:
14.10.1941
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
13.05.1941-25.06.1941 Lidový komisariát obrany
26.06.1941-01.07.1941 Skupina armád zálohy Hlavního velení1)
02.07.1941-14.10.1941 Západní front
Dislokace:
Deployed:
13.05.1941-13.06.1941 Rostov na Donu, ? /
13.06.1941-22.06.1941 Čerkasy, ?
22.06.1941-14.10.1941 východoevropské válčiště
Velitel:
Commander:
13.05.1941-12.09.1941 Koněv, Ivan Stěpanovič (generálporučík)
12.09.1941-14.10.1941 Lukin, Michail Fjodorovič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
13.05.1941-25.06.1941 Zlobin, Veniamin Michajlovič (generálporučík)
25.06.1941-02.07.1941 Rubcov, Pjotr Nikolajevič (generálmajor)
02.07.1941-07.10.1941 Malyškin, Vasilij Fjodorovič (brigádní velitel)
07.10.1941-14.10.1941 Malyškin, Vasilij Fjodorovič (generálmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.05.1941-DD.07.1941 34. střelecký sbor
DD.05.1941-13.10.1941 67. střelecký sbor
21.06.1941-28.08.1941 25. střelecký sbor
09.07.1941-20.07.1941 23. mechanizovaný sbor
DD.07.1941-02.08.1941 2. střelecký sbor
01.09.1941-DD.MM.1941 64. střelecká divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) formálne, nie je isté, či uvedený zväzok aj reálne vykonával činnosť
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Fidler, Jiří: Osvoboditel. Život maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva. Brno, Books 1999.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič a kol.: Krasnaja Armija v ijuně 1941 goda. Novosibirsk, Sibirskij chronograf 2003.
Komandnyj i načalstvujuščij sostav Krasnoj Armii v 1940-1941 gg. Struktura i kadry centralnogo apparata NKO SSSR, vojennych okrugov i obščevojskovych armij. Dokuměnty i matěrialy. Moskva, Letnij sad 2005.
URL : https://www.valka.cz/19-armada-1941-1941-A-t54666#527848Verze : 0
MOD
Dislokácia k 25.06.1941: Čerkasy /

Podriadené zložky:
- 34. střelecký sbor (38. střelecká divize, 129. střelecká divize, 158. střelecká divize, 171. střelecká divize) v priestore Čerkasy, Biela Cerkev
- 25. střelecký sbor (127. střelecká divize, 134. střelecká divize, 162. střelecká divize, 394. sborový délostřlecký pluk) v priestore Ržiščev, Zolotonoša, Lubny
- 67. střelecký sbor (102. střelecká divize, 132. střelecká divize, 151. střelecká divize) na pešom presune do Korsune.
- 25. mechanizovaný sbor (50. tanková divize, 55. tanková divize, 219. mechanizovaná divize) v priestore Tarašča, Steblev, Boguslav.


K 26.06.1941 podriadená Skupine armád zálohy Hlavního velení s úlohou vykonať do 07.07.1941 presun do mesta Mironovka / .

K 01.07.1941 bol rozkazom Hlavného stanu hlavného velenia № 00124 zmenený cieľ presunu na Vitebsk / a následne bola armáda podriadená Západnému frontu.




Zdroj:
БОЕВОЙ СОСТАВ СОВЕТСКОЙ АРМИИ, ЧАСТЬ I (июнь-декабрь 1941 года); ВОЕННО-НАУЧНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБА - Военно-исторический отдел; Moskva
militera.lib.ru
https://rkka.ru/docs/d-st-4.htm
URL : https://www.valka.cz/19-armada-1941-1941-A-t54666#527652Verze : 0
MOD