Main Menu
User Menu

24. letištní prapor [1951-1992]

24th Air Base Battalion

     
Název:
Name:
24. letištní prapor
Originální název:
Original Name:
24. letištní prapor
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.03.1951
Předchůdce:
Predecessor:
24. letecká základna
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1992
Nástupce:
Successor:
24. letištní prapor
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.03.1951-01.05.1952 2. letecká technická divize
01.05.1952-DD.MM.1955 3. letecká technická divize
DD.MM.1955-DD.MM.1959 Letecký týl
DD.MM.1959-01.09.1961 34. letecká technická skupina
01.09.1961-01.09.1975 3. letecká technická divize
01.09.1975-01.10.1991 10. letecká armáda
01.10.1991-31.12.1992 1. smíšený letecký sbor
Dislokace:
Deployed:
15.03.1951-DD.MM.1955 Olomouc, letiště /
DD.MM.1955-DD.MM.1957 Čáslav, letiště /
DD.MM.1957-31.12.1992 Hradec Králové, letiště /

Velitel:
Commander:
15.03.1951-DD.MM.RRRR Topič, Jaroslav (plukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Šárovec, Štefan (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Kilián, Václav (plukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Dobřichovský, Josef (plukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Benda, Jaroslav (kapitán)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Stromšík, Břetislav (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Lorenz, Augustin (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Jelínek, Josef (major)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Virčík, Valentýn (major)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Douděra, Vladimír (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Lamich, Lubomír (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Malík, Miloš (kapitán)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Pečenka, Jiří (kapitán)
DD.MM.RRRR-31.12.1992 Haraburda, Lubomír (major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
15.03.1951-DD.MM.1955 VÚ 4932 Olomouc
DD.MM.1955-DD.MM.1957 VÚ 4932 Čáslav
DD.MM.1957-31.12.1992 VÚ 4932 Hradec Králové
Zdroje:
Sources:
Původní příspěvek Stanislava Vystavěla
Vojenský ústřední archiv Praha, skupina ČSLA, fond 0000 (24. letištní prapor)
URL : https://www.valka.cz/24-letistni-prapor-1951-1992-t49737#454530Verze : 0
MOD
24. letištní prapor (24. lpr)


Krycí číslo: VÚ 4932


Zřízení: 15.3.1951 reorganizací z 24. letecké základny


Dislokace:
Olomouc (1951 - 1955)
Čáslav (1955 - 1957)
Hradec Králové (1957) - 1992)


Nadřízené stupně :
Velitelství 2. letecké technické divize (15.03.1951-30.04.1952)
Velitelství 3. letecké technické divize (01.05.1952-DD.MM.1955)
Velitelství letectva - Letecký týl (DD.MM.1955-DD.MM.1959)
Velitelství 34. letecké technické skupiny (DD.MM.1959-01.09.1961)
Velitelství 3. letecké technické divize (01.09.1961 - 1975)
Velitelství 10. letecké armády (1975 - 1990)



Zabezpečovaná jednotka:
1. letecký školní pluk (1951 - 1955)
2. letecký školní pluk (1955 - 1959)
30. stíhací bombardovací letecký pluk (1959 - 1985)
47. průzkumný letecký pluk (1985 - 1992)


Zrušení: 31.12.1992 - předándo složení Armády České republiky


Velitelé 24. ltištního praporu:


plk. Topič Jaroslav,
pplk. Šárovec Štefan,
plk. Kilián Václav,
plk. Dobřichovský Josef,
kpt. Ing. Benda Jaroslav,
Ing. Stromšík Břetislav,
pplk. Ing. Lorenz Augustin,
mjr. Ing. Jelínek Josef,
mjr. Ing. Virčík Valentýn,
pplk. Ing. Douděra Vladimír,
pplk. Ing. Lamich Lubomír,
kpt. Ing. Malík Miloš,
kpt. Ing. Pečenka Jiří,
mjr. Haraburda Lubomír.


Zdroj:
Evidenční karta útvaru
"Bez nich by nevzlétli" - Svět křídel 2008
www.vojenstvi.cz, ISSN 1802-151401.
URL : https://www.valka.cz/24-letistni-prapor-1951-1992-t49737#192359Verze : 0