Main Menu
User Menu

Vajnory

okr. Bratislava III.

     
Název:
Name:
Vajnory
Originální název:
Original Name:
Vajnory
Další názvy:
Other Names:
Parachan (1237), Weinern (1307), Waynarn, Barachan (1317), Wajnor (1773), Vajnory (1920); maďarsky Szöllős, Pozsony-Szöllős, Prasca; nemecky Weinern, Pratschau
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Bratislava III.
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°12'11.3."N 17°12'18.91"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1237
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky pôvodne gotický zo 14. storočia, v roku 1771 zväčšený prístavbou novej lode, v roku 1895 renovovaný.
- Kaplnka baroková 2 polovice 18. storočia
- Socha sv. Floriána z 19. stor.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
00.03.1920-20.10.1920
Letecká setnina 1
1st Air Company
DD.03.1920-20.10.1920
Letecká setnina 6
6th Air Company
01.04.1920-26.04.1920
Letecký pluk 1
1st Air Regiment
20.10.1920-04.05.1924
Letecká rota 6
6th Air Company
01.01.1922-01.04.1930
Letecká povětrnostní stanice 3
3rd Air Weather Station
28.04.1924-04.05.1924
2. náhradní rota leteckého pluku 3
2nd Replacement Company of the 3rd Air Regiment
04.05.1924-01.10.1929
Letka 6
6th Flight
00.06.1926-01.10.1929
Letka 31
31st Flight
15.06.1926-01.12.1929
II. peruť leteckého pluku 3
2nd Squadron of the 3rd Air Regiment
01.10.1926-01.10.1929
Letka 40
40th Flight
DD.09.1929-DD.11.1931
Letka 64
64th Flight
01.10.1929-25.09.1938
Letka 38
38th Flight
DD.10.1929-DD.01.1938
Letka 37
37th Flight
01.12.1929-25.01.1938
III. peruť leteckého pluku 3
3rd Air Squadron of the 3rd Air Regiment
01.04.1930-14.03.1939
Letecká povětrnostní stanice 8
8th Air Weather Station
DD.11.1931-DD.01.1938
Letka 39
39th Flight
24.08.1934-26.11.1937
Letka 15
15th Flight
01.10.1937-DD.01.1938
Letka 45
45th Flight
01.11.1937-14.03.1939
Povětrnostní ústředna 3
3rd Weather Central Office
25.01.1938-24.09.1938
I. peruť leteckého pluku 3
1st Squadron of the 3rd Air Regiment
25.01.1938-24.09.1938
III. peruť leteckého pluku 3
3rd Air Squadron of the 3rd Air Regiment
DD.01.1938-DD.09.1938
Letka 64
64th Flight
DD.01.1938-25.09.1938
Letka 9
9th Flight
25.09.1938-20.11.1938
Letecká povětrnostní stanice 8
8th Air Weather Station
01.12.1938-14.03.1939
Letka 9
9th Flight
02.05.1939-20.10.1939
Oddíl pozemní obrany proti letadlům
Anti-Aircraft Defence Division
19.06.1941-30.05.1942
Letka 11
11th Flight
20.08.1943-31.01.1944
Hotovostný roj
Scramble Flight
31.01.1944-19.05.1944
Letka 13
13th Flight
31.01.1944-19.05.1944
Pohotovostná letka
Emergency Flight
08.10.1968-31.10.1991
8. motostřelecký pluk
8th Motor Rifle Regiment
01.10.1983-01.12.1989
16. samostatný raketometný oddíl
16th Separate Rocket Launcher Division
01.01.1993-01.10.1995
13. průzkumný prapor
13th Reconnaissance Battalion
01.01.1993-01.10.1995
8. mechanizovaný pluk
8th Mechanized Regiment
01.10.1995-01.04.2000
1. průzkumný prapor
1st Reconnaissance Battalion
01.10.1995-01.04.2000
13. mechanizovaná brigáda
13th Mechanized Brigade
01.04.2000-01.04.2002
1. mobilizační základna
1st Mobilization Base
01.04.2000-01.10.2002
Průzkumný prapor domobrany
Home Guard Reconnaissance Battalion
01.04.2002-01.07.2004
1. výcviková základna VZS
1st Training Base of Conscripts
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec bola pripojená ku mestu Bratislava v roku 1946 a od roku 1990 je jej samostatnou mestskou časťou. Do roku 1851 patrila obec mestu Bratislava.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.vajnory.sk
URL : https://www.valka.cz/Vajnory-t46899#505978Verze : 0
MOD
Vajnory
(okr. Bratislava)


Dnes část města Bratislava.
V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Bratislava-vidiek.


Sčítání lidu v roce 1930: 2 608 obyvatel (z toho 2 566 osob národnosti československé, 21 osob národnosti maďarské, 17 osob národnosti německé a 1 osoba národnosti ruské).


Posádka byla ustanovena v říjnu 1919.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
Letecká radioelektrická stanice 8 (od 1935),
Letecká povětrnostní stanice 3 (1922 – duben 1930),
Letecká povětrnostní stanice 8 (od dubna 1930).


Pro potřeby vojska byly v letech 1920-1923 v blízkosti letiště postaveny Štefánikovy kasárny.


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Vajnory-t46899#183336Verze : 0