Main Menu
User Menu

1. gardová tanková armáda [1957-1991]

1st Guards Tank Army

1-я гвардейская танковая aрмия

     
Název:
Name:
1. gardová tanková armáda
Originální název:
Original Name:
1-я гвардейская танковая aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
29.04.1957
Předchůdce:
Predecessor:
1. gardová mechanizovaná armáda
Datum zániku:
Disbanded:
26.12.1991
Nástupce:
Successor:
1. gardová tanková armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
29.04.1957-20.08.1968 Skupina sovětských vojsk v Německu
20.08.1968-24.10.1968 Střední front
24.10.1968-01.07.1989 Skupina sovětských vojsk v Německu
01.07.1989-31.12.1991 Západní skupina vojsk
Dislokace:
Deployed:
29.04.1957-20.08.1968 Drážďany, ? /
20.08.1968-24.10.1968 středoevropské válčiště
24.10.1968-31.12.1991 Drážďany, ? /

Velitel:
Commander:
29.04.1957-10.07.1957 Jakubovskij, Ivan Ignaťjevič (generálporučík tankového vojska)
10.07.1957-18.02.1958 Tolubko, Vladimir Fjodorovič (generálmajor tankového vojska)
18.02.1958-16.04.1958 Tolubko, Vladimir Fjodorovič (generálporučík tankového vojska)
16.04.1958-25.05.1959 Uchov, Vladimir Dmitrijevič (generálmajor tankového vojska)
25.05.1959-11.03.1961 Uchov, Vladimir Dmitrijevič (generálporučík tankového vojska)
11.03.1961-27.04.1962 Ivanovskij, Jevgenij Filippovič (generálmajor tankového vojska)
27.04.1962-29.12.1965 Ivanovskij, Jevgenij Filippovič (generálporučík tankového vojska)
29.12.1965-18.10.1968 Kožanov, Konstantin Grigorjevič (generálporučík tankového vojska)
18.10.1968-22.11.1971 Gerasimov, Ivan Alexandrovič (generálporučík tankového vojska)
22.11.1971-02.11.1972 Lušev, Pjotr Georgijevič (generálmajor tankového vojska)
02.11.1972-30.07.1973 Lušev, Pjotr Georgijevič (generálporučík tankového vojska)
30.07.1973-08.05.1974 Snětkov, Boris Vasiljevič (generálmajor tankového vojska)
08.05.1974-DD.07.1975 Snětkov, Boris Vasiljevič (generálporučík tankového vojska)
DD.07.1975-13.02.1976 Popov, Nikolaj Ivanovič (generálmajor tankového vojska)
13.02.1976-13.04.1979 Popov, Nikolaj Ivanovič (generálporučík tankového vojska)
13.04.1979-25.10.1979 Savočkin, Roman Michajlovič (generálmajor tankového vojska)
25.10.1979-06.01.1981 Savočkin, Roman Michajlovič (generálporučík tankového vojska)
06.01.1981-DD.05.1983 Osipov, Vladimir Vasiljevič (generálporučík tankového vojska)
DD.05.1983-DD.09.1986 Šejn, Boris Pětrovič (generálporučík)
DD.09.1986-DD.01.1990 Černyšov, Anatolij Kuprijanovič (generálporučík)
DD.01.1990-31.12.1991 Kolyškin, Gennadij Andrejevič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
15.04.1957-
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
02.05.1957-17.11.1964 21. gardová motostřelecká divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
22.02.1968 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, I G: Tankovyj meč strany sovětov. Minsk 2001.
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A.: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk 2004.
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A. - Slugin, S. A.: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk 2013.
Fidler, J.: Okupace Československa 21.8.1968. Bratrská agrese. Praha 2003.
URL : https://www.valka.cz/1-gardova-tankova-armada-1957-1991-t45007#513653Verze : 5
MOD