Main Menu
User Menu

1. výsadkový sbor [1941-1942]

1st Airborne Corps / 1-й воздушно-десантный корпус

     
Název:
Name:
1. výsadkový sbor
Originální název:
Original Name:
1-й воздушно-десантный корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.06.1941
Předchůdce:
Predecessor:
38. střelecký sbor
Datum zániku:
Disbanded:
02.08.1942
Nástupce:
Successor:
37. gardová střelecká divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.06.1941-21.06.1941 Kyjevský zvláštní vojenský okruh
21.06.1941-02.07.1941 Kyjevský vojenský okruh
02.07.1941-14.09.1941 37. armáda
14.09.1941-DD.09.1941 Jihozápadní front
DD.09.1941-DD.12.1941 Povolžský vojenský okruh
DD.12.1941-DD.MM.1942 Moskevský vojenský okruh
DD.MM.1942-02.08.1942 2. záložní armáda
Dislokace:
Deployed:
01.06.1941-02.07.1941 Kyjev, ? /
02.07.1941-DD.09.1941 východoevropské válčiště, ?
DD.09.1941-DD.12.1941 ?, ?
DD.12.1941-02.08.1942 Ljubercy, ?

Velitel:
Commander:
01.06.1941-23.06.1941 Sysojev, Pavel Vasiljevič (generálmajor)
23.06.1941-DD.12.1941 Usenko, Matvej Alexejevič (generálmajor)
DD.12.1941-DD.01.1942 Žoluděv, Viktor Grigorjevič (plukovník)
DD.01.1942-02.08.1942 Žoluděv, Viktor Grigorjevič (generálmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
-
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
07.08.1941-24.08.1941 124. střelecká divize - 1. formování

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Aljochin, Roman: Vozdušno-děsantnyje vojska. Istorija rossijskogo děsanta. Moskva, Eksmo 2009.
Feskov, Vitalij Ivanovič – Kalašnikov, Konstantin Anatojevič – Golikov, Valerij Ivanovič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
URL : https://www.valka.cz/1-vysadkovy-sbor-1941-1942-t44587#553951Verze : 2
MOD