Main Menu
User Menu

Pajštún

zřícenina hradu

     
Název:
Name:
Pajštún
Další názvy:
Other Names:
Kvetov, Stupavský kameň
Typ:
Style:
hrad
Stav:
Condition:
zřícenina
Přístupnost:
Accessibility:
volně přístupno
Obec:
Municipality:
Borinka
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°16'31.02"N 17°04'57.09"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.RRRR
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
-
Poznámka:
Note:
Viac informácií v článku o hrade
Zdroje:
Sources:
Slovenské hrady, Ľ. Janota, 1935
www.hrady.sk




obrázok:
rytina zo začiatku 19. storočia
zdroj: Slovenské hrady, Ľ. Janota, 1935
Pajštún - Pajštún
rytina zo začiatku 19. storočia

Pajštún
rytina zo začiatku 19. storočia

URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#163200Verze : 0
MOD
Pôdorys ruín: nákres približne vystihuje súčasný stav
červená šípka označuje miesto, kde sa nachádzajú konzoly s maskarónmi "pajštúnske levy"
zelenou farbou je zvýraznená vodná nádrž
modrou farbou je zvýraznená ďalšia dochovaná stavba - delová bašta, (alebo hladomorňa, iný zdroj)
URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#163409Verze : 0
MOD
súčasné fotografie:


vchod do hradu:




vstupná veža:

URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#163425Verze : 0
MOD
súčasné fotografie:


konzoly s maskarónmi:





konzola padnutá na zem:
URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#163426Verze : 0
MOD
súčasné foto:


východná stena:




severná stena:

URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#163491Verze : 0
MOD
súčasné fotografie:


západná stena:






časť steny - pravdeopdobne delová bašta, alebo hladomorňa:
URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#163498Verze : 0
MOD
súčasné forografie:


horný hrad:



horný hrad - pohľad z nádvoria:

URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#163506Verze : 0
MOD
súčasné foto:


nádrž na vodu - prepadnutá časť:



pohľad dovnútra:




otvor, ktorým pritekala voda:
URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#163512Verze : 0
MOD
Ľudová povesť hovorí, že vždy o polnoci cvála okolo zrúcanín rytier na bielom koni a napokon zoskočí z múru do priepasti.
(zdroj: SLOVENSKÉ HRADY, druhý diel; Ľudovít Janota, 1935)


Ani niekoľko nočných pozorovaní však túto informáciu nepotvrdilo - bez požitia alkoholu nebol nijaký rytier videný.
URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#172988Verze : 0
MOD
Poloha hradu pre program Google Earth
URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#173002Verze : 0
MOD
Prvá hodnoverná správa o hrade v tom období zvanom Pailinstain /niečo ako skala s dobrým rozhľadom/ pochádza z roku 1271. Niekde inde sa uvádza aj názov Paullenstein čo môže mať súvis z rehoľným radom Paulínov ktorý vykonávali obrady v zámockej kaplnke.



(Zdroj : Kamenní strážcovia, Miroslav Slámka, Slovenský skauting, Bratislava 2004, vydanie druhé)
URL : https://www.valka.cz/Pajstun-t41711#176620Verze : 0