Main Menu
User Menu

Ocelka, Josef

     
Příjmení:
Surname:
Ocelka
Jméno:
Given Name:
Josef
Jméno v originále:
Original Name:
Josef Ocelka
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor (in memoriam)
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
12.03.1909 Lipník nad Bečvou /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
21.07.1942 Brize Norton
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel československé 311. perutě RAF
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Láník, Jaroslav a kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Ministerstvo obrany ČR-AVIS, Praha 2005, ISBN 80-7278-233-9
https://www.cs-letci.com/ww2/raf/311.htm
URL : https://www.valka.cz/Ocelka-Josef-t34116#486332Verze : 1
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Ocelka
Jméno:
Given Name:
Josef
Jméno v originále:
Original Name:
Josef Ocelka
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.1921-14.06.1928 maturita na státní reálce
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.1928-DD.MM.1929 Škola pro důstojníky pěchoty v záloze
DD.MM.1929-26.07.1931 Vojenská akademie
06.11.1934-30.09.1935 kurs leteckého pozorovatele
DD.MM.1938-31.01.1939 pilotní výcvik
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
26.07.1931 poručík
01.10.1935 nadporučík
01.05.1940 kapitán
DD.MM.194? štábní kapitán
DD.MM.194? major (in memoriam)
01.02.1947 podplukovník (in memoriam)
07.03.1992 generálmajor (in memoriam)
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
03.07.1941-20.04.1942 Velitel : 311. peruť RAF

Ručně vyplněné položky:
26.07.1931-15.09.1933 Horský prapor 5
15.09.1933-DD.MM.1937 Horský pěší pluk 2
DD.MM.1937-30.09.1937 Letecký pluk 1
30.09.1937-DD.MM.1939 Letecký pluk 5
29.07.1940-20.04.1942 311. peruť RAF
17.01.1941-03.07.1941 311. peruť RAF - velitel letky B
03.07.1941-20.04.1942 311. peruť RAF - velitel
DD.MM.1942-DD.MM.1942 6. servisní jednotka
Vyznamenání:
Awards:

28.10.1940

Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
Czechoslovak medal "For Gallantry"
-

06.03.1941

Československý válečný kříž 1939
Czechoslovak War Cross 1939
-

21.06.1941

Československý válečný kříž 1939
Czechoslovak War Cross 1939
-

03.07.1941

Záslužný letecký kříž
Distinguished Flying Cross
-

25.07.1941

Československý válečný kříž 1939
Czechoslovak War Cross 1939
-

20.01.1942

Československý válečný kříž 1939
Czechoslovak War Cross 1939
-

DD.MM.RRRR

Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
Medal for Merit 1st Class
Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
-

DD.MM.RRRR

Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
se štítky Francie a Velká Británie / with France and Great Britain claps

DD.MM.RRRR

Válečná medaile 1939-1945
War Medal 1939-1945
-

DD.MM.RRRR

Evropská hvězda leteckých osádek
Air Crew Europe Star
-

Poznámka:
Note:
01.07.1939 - odchod do exilu


RAF No. 825666
hodnost RAF - Wing Commander
Zdroje:
Sources:
Láník, Jaroslav a kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Ministerstvo obrany ČR-AVIS, Praha 2005, ISBN 80-7278-233-9
https://www.praha14.cz/MC/letci/ocelka.html
https://www.cs-letci.com/ww2/raf/311.htm
https://www.army.cz/acr/raf/seznam/o.htm
URL : https://www.valka.cz/Ocelka-Josef-t34116#486333Verze : 0
MOD
Generálmajor in memoriam Josef "Vocelovej" Ocelka


Citace - A report 13/2004 :




Štábní kapitán Josef OCELKA (generálmajor in memoriam)
velitel čs. bombardovací perutě ve Velké Británii
* 12. 3. 1909 † 21. 7. 1942


Josef Ocelka pocházel z Hané, narodil se v Lipníku nad Bečvou-Novém Dvoru. Po maturitě na reálce studoval v letech 1929 až 1931 Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. Všechno nasvědčovalo tomu, že bude velice úspěšně pokračovat v kariéře důstojníka pěchoty. Ne náhodou mu ale později v Británii jeho spolubojovníci přezdívali Vocelovej. Jeho svalnatá, téměř dva metry vysoká postava vzbuzovala respekt. Navíc byl vynikajícím sportovcem. A tak profesionální vojenskou kariéru zahájil jako velitel čety horského praporu v Ružomberoku. Teprve po pěti letech služby u horských jednotek objevil letectvo. Z letounového pozorovatele zbraní prošel letovými funkcemi u pozorovacího a později bombardovacího letectva.


Po okupaci Československa odešel v červenci 1939 do zahraničí. Z Polska se dostal do Francie. Zde podepsal pětiletou službu v cizinecké legii. Po zahájení druhé světové války se přeškoloval na stíhače v Chartres. Později absolvoval výcvik pilota bitevního letounu v Châteauroux. V důsledku příliš rychlého vývoje situace na frontě však do války již nezasáhl.


Po porážce Francie evakuoval Josef Ocelka do Velké Británie. Byl jedním ze zakládajících příslušníků 311. čs. bombardovací perutě. V noci 10. září 1940 se zúčastnil první bombardovací operace této jednotky. Během náletu na bruselské nádraží pilotoval jeden ze tří Welingtonů. O necelý rok později,v červenci 1941, se stal velitelem této perutě. Bojovými úspěchy i osobním příkladem si získával respekt i popularitu. Jeho věhlas se šířil i mimo československou jednotku. Proslul tím, že se snažil splnit úkol za každou cenu. Dokonce i s letouny, které nebyly technicky zcela v pořádku a v průběhu letu se na nich projevily určité závady. I v nejprudší palbě protivníka vedl opakovaně letoun vždy několikrát na cíl, dokud se nepodařilo bombometčíkovi přesně zamířit. Ze všech příslušníků jednotky měl nejvíce nočních náletů – celkem 45. Z celé perutě také nalétal nejvíce operačních hodin. Celkem jich bylo 224, což znamená, že výrazně překročil předepsanou normu. Svůj poslední operační let uskutečnil již v lednu 1942. V dubnu pak předal peruť svému nástupci Josefu Šnajdrovi.


Osudným se štábnímu kapitánovi Josefu Ocelkovi stalo ráno 21. července 1942. V té době se na letišti Brize Norton seznamoval s různými typy vícemotorových letounů. Při zkušebním letu na Beaufortu MkII krátce po startu zachytil o střechu hangáru a zřítil se. Byl na místě mrtev. O čtyři dny později ho jeho spolubojovníci pohřbili na hřbitově v Brookwoodu. Jeden z našich nejstatečnějších příslušníků bombardovacího letectva byl vyznamenán britským Záslužným leteckým křížem (DFC) a řadou dalších československých i spojeneckých vyznamenání. V jednotkách našeho letectva ve Velké Británii sloužil i o čtyři roky mladší Josefův bratr Antonín.


Vladimír MAREK
Foto: archiv VHÚ








Převzato se souhlasem redakce časopisu A report
URL : https://www.valka.cz/Ocelka-Josef-t34116#124401Verze : 0
MOD
Jen bych se krátce zmínil o bratru Antonínovi, který byl oproti Josefovi,stíhačem. V roce 1944 byl sestřelen a do konce války byl v německém zajetí. Po válce se vrátil k letectvu a to se mu také stalo osudným, když v roce 1948 havaroval a přišel o život.
URL : https://www.valka.cz/Ocelka-Josef-t34116#219384Verze : 0