Main Menu
User Menu

NZLAV

     
Název:
Name:
NZLAV
Originální název:
Original Name:
NZLAV
Kategorie:
Category:
bojové vozidlo pěchoty
Výrobce:
Producer:
DD.MM.2003-DD.MM.2004 General Dynamics Land Systems - Canada, London
DD.MM.2003-DD.MM.2004 General Dynamics Land Systems - Australia, Adelaide
Období výroby:
Production Period:
DD.08.2003-DD.11.2004 (dodávky / deliveries)
Vyrobeno kusů:
Number of Produced:
105 (v různých subvariantách / in different subvariants)
Prototyp vyroben:
Prototype Built:
DD.MM.RRRR
Osádka:
Crew:
3
Přepravní kapacita:
Seating Capacity:
7 osob/troops
Technické údaje:
Technical Data:
 
Bojová hmotnost:
Combat Weight:
20459 kg
Celková délka:
Overall Length:
6985 mm
Celková šířka:
Overall Width:
2832 mm
Celková výška:
Overall Height:
2997 mm
Světlá výška:
Ground Clearance:
? mm
Pancéřování:
Armour:
přídavné pancéřování

- balistická ochrana dle:
- STANAG 4569 Annex A Level 3
- STANAG 4569 Annex B Level ?
Pohon:
Propulsion:
 
Typ:
Type:
Caterpillar 3126
- vznětový, řadový, vodou chlazený, čtyřtaktní, přeplňovaný
- počet válců: 6
- objem válců: 7243 cm3
Výkon:
Power:
261 kW při 2500 ot/min
Převodové ústrojí:
Transmission:
Allison MD 3066P
- elektronicky řízená, plně automatická
- počet stupňů: 6 + 1
Výkony:
Performance:
 
Rychlost na silnici:
Road Speed:
110 km/h
Rychlost v terénu:
Cross-country Speed:
? km/h
Jízdní dosah po silnici:
Cruising Range on Road:
450 km
Jízdní dosah v terénu:
Cross-country Cruising Range:
? km
Překonávání překážek:
Obstacles Crossing:
 
Svah:
Gradient:
27 °
Boční náklon:
Side Slope:
14 °
Překročivost:
Trench Crossing:
2,0 m
Výstupnost:
Vertical Obstacle:
0,6 m
Brodivost:
Fording Depth:
1,5 m
Výzbroj:
Armament:
kanon M242 Bushmaster
- ráže: 25 mm
- náboje: 210

spřažený kulomet MAG 58
- ráže: 7,62 mm

protiletadlový kulomet MAG 58
- ráže: 7,62 mm
- munice pro oba kulomety: 440
Uživatelské státy:
User States:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
firemní materiály General Dynamics Land Systems - Canada
URL : https://www.valka.cz/NZLAV-t32042#655060Verze : 1
MOD
NZLAV (New Zealand Light Armoured Vehicle)

Na přelomu století začala novozélandská armáda řešit náhradu svých letitých obrněných transportérů M113. Jako jejich nástupce bylo vybráno obrněné vozidlo LAV III, které je mimo jiné pod jménem Stryker používáno u US Army. Na základě požadavků novozélandské armády bylo mírně upraveno a do její výzbroje následně zavedeno pod označením NZLAV. Kontrakt na dodávku celkem 105 vozidel byl mezi ministerstvem obrany a společností General Dynamics Land Systems - Canada uzavřen v lednu 2001.

Výroba podvozku a korby vozidel probíhala v Kanadě. Naopak kompletní věž se vyráběla v Austrálii, aby byla posléze převezena do Kanady, kde došlo k celkové kompletaci. Poslední NZLAV byl novozélandské armádě dodán v listopadu 2004. Cena jednoho vozidla činila přibližně 6 milionů novozélandských dolarů.

Prvních sedm vozidel na Nový Zéland, do Trentham Military Campu, dorazilo v srpnu 2003, kde se podrobily přejímce. Druhá dodávka strojů pak proběhla 7. září. Ještě předtím, v lednu 2003, byla zřízena výcviková jednotka TTT (Transition Training Team) ve Waiouru, který zajišťuje přeškolení personálu na novou techniku. Všechna vozidla byla následně zařazena do sestavy 1. praporu Královského novozélandského pěšího pluku (1st Battalion RNZIR (Royal New Zealand Infantry Regiment)). K oficiální přejímce vozů mezi ministerstvem obrany a výrobcem došlo 24. října 2003.

Na čtyřnápravovém (první dvě nápravy jsou říditelné) podvozku se všemi hnanými koly je umístěna korba, v jejíž levé přední části se nachází řidičský prostor. Napravo od něj je pak motor-převodový prostor s přeplňovaným vznětovým motorem Caterpillar o maximálním výkonu 260 kW a automatickou převodovkou Allison se šesti stupni pro jízdu vpřed a jedním pro jízdu vzad. Věž s celokruhovým odměrem umístěná ve střední části vozu je osazena automatickým kanonem Bushmaster M242 ráže 25 mm. Kanon může používat následující typy munice: HEI-T (High Explosive Incendiary-Traced - střela s kombinovaným tříštivo-trhavým a zápalným účinkem se stopovkou), APFSDS-T (Armour Piercing Fin Stabilised Discarding Sabot-Traced - podkaliberní šípově stabilizovaná střela se stopovkou) a výcvikové projektily TP-T (Training Practice-Tracer) nebo TPDS-T (Training Practice Discarding Sabot-Tracer). S hlavní zbraní vozidla je spřažen kulomet MAG 58 ráže 7,62 mm. Další stejného typu je lafetován před poklopem velitele vozu. Velitel se střelcem ve věži mají k dispozici termovizní denní/noční zaměřovač.

Vozidlo by mělo být schopno jízdy se všemi zničenými pneumatikami až do vzdálenosti 8 kilometrů. NZLAV lze přepravit v transportních strojích C-130 Hercules.

Z celkem 105 dodaných vozů jsou tři ve vyprošťovací a sedm v ženijní verzi. 73 strojů je vybaveno navijákem s tažnou silou 80 kN.

V květnu 2009 byly dva NZLAV nasazeny při podpoře policie během střelby v obci Napier. Během akce chránily policisty při vyprošťování těla zesnulého policisty z bydliště střelce.

V listopadu 2009 bylo oznámeno, že tři NZLAV s dodatečným pancéřováním budou nasazeny na podporu operací novozélandských speciálních sil NZSAS v Afghánistánu. V roce 2011 byly tyto tři LAV přesunuty do Bámjánu, aby tam podpořily činnost provinčního rekonstrukční týmu, protože v Kábulu již nebyly potřebné kvůli sníženému počtu příslušníků NZSAS. Do Bámjánu bylo také letecky přepraveno dalších pět vozidel NZLAV. Jeden vůz byl v průběhu nasazení poškozen improvizovanou výbušnou nástrahou položenou na silnici. V listopadu 2013 byly nakonec všechny NZLAV nasazené v Afghánistánu přepraveny zpátky na Nový Zéland.

V roce 2011 po zemětřesení v lokalitě Christchurch byly NZLAV z posádky Burnham Camp nasazeny, aby pomohly policii se zajištěním uvnitř města během nocí.

V březnu 2016 dva stroje NZLAV pomáhaly policii při incidentu poblíž Kawerau poté, co zde byli postřeleni čtyři policisté.
NZLAV - (New Zealand Army)

(New Zealand Army)
NZLAV - (New Zealand Army)

(New Zealand Army)
NZLAV - (New Zealand Army)

(New Zealand Army)
URL : https://www.valka.cz/NZLAV-t32042#115693Verze : 5
MOD
...
NZLAV - Nakládání do Herculesu novozélandské armády (MO Nového Zélandu)

Nakládání do Herculesu novozélandské armády (MO Nového Zélandu)
URL : https://www.valka.cz/NZLAV-t32042#133560Verze : 0
MOD