Main Menu
User Menu
Reklama

Arthur, Chester Alan

     
Příjmení:
Surname:
Arthur
Jméno:
Given Name:
Chester Alan
Jméno v originále:
Original Name:
Chester Alan Arthur
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
brigádní generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
?
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
05.10.1829 Fairfield, Vermont
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
18.11.1886 New York
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
21. prezident USA
20. viceprezident USA
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
generál armády Unie
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chester_A._Arthur
URL : https://www.valka.cz/Arthur-Chester-Alan-t22822#86421Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Arthur
Jméno:
Given Name:
Chester Alan
Jméno v originále:
Original Name:
Chester Alan Arthur
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.RRRR brigádní generál
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Vyznamenání:
Awards:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chester_A._Arthur
URL : https://www.valka.cz/Arthur-Chester-Alan-t22822#580407Verze : 0
MOD
Chester Alan Arthur


21. prezident USA 1881 – 1885


Narodil se ve Fairfieldu ve Vermontu u kanadské hranice, 5. října 1829. Byl pátým dítětem Williama Arthura a Malviny Arthurové. Otec byl baptistickým kazatelem, rodina se proto často stěhovala.


Chesterovi se však dostalo dobrého vzdělání. V letech 1845 – 1848 studoval na Union College v Schenectady stát New York. Po úspěšné závěrečné zkoušce začal vyučovat, dále však při tom studoval práva. Od roku 1853 byl zaměstnán v advokátní kanceláři a o rok později byl přijat do advokátní komory. Svou advokátní praxi si otevřel v New Yorku. Obhajoval otroky, kteří uprchli z otrokářského Jihu. Měl pověst skvělého advokáta. Zapojil se do protiotrokářského hnutí a navázal kontakt s Republikánskou stranou. V roce 1859 se oženil s Ellen Lewis Herndonovou (* 1837 + 1880). Měli spolu tři děti, jedno zemřelo předčasně.


Během občanské války se přihlásil do unionistické armády, kde vykonával funkci generálního ubytovatele. Dohlížel i na opevňovací práce například v New Yorském přístavu, byl odpovědný za výzbroj a výcvik 120 000 mužů, prováděl rovněž inspekci jednotek. V lednu 1863 nový guvernér New Yorku Arthura z funkce odvolal.


Ten se tak vrátil ke své úspěšné advokacii.
Posiloval své postavení v Republikánské straně v New Yorku, kde se podílel na politickém životě. V roce 1868 podporoval prezidentskou kampaň Ulyssese S. Granta, který mu za odměnu nabídl roku 1871 úřad celního inspektora přístavu v New Yorku. Během své funkce po nástupu R. B. Hayese do prezidentského úřadu a vyhlášení správní reformy musel čelit různým obviněním a dokonce se musel obhajovat před vyšetřovací komisí. Vyšetřování dopadlo pro Arthura úspěšně. Roku 1878 jej však Hayes z úřadu odvolal, i pro „executive order“, vydaného v červenci 1877.
Arthur se opět vrátil do advokátní kanceláře.


Na stranickém předvolebním sjezdu republikánů v roce 1880 podporoval třetí kandidaturu exprezidenta Ulyssese S. Granta. Jako kandidát na prezidenta se nakonec prosadil James A. Garfrield, který stál na opačné polovině názorově rozdělené Republikánské strany a byl ochotný pokračovat ve správní reformě. Pro zachování stranické jednoty Arthur šel do prezidentských voleb spolu s Garfieldem, jako kandidát na viceprezidenta. Republikáni prezidentské volby vyhráli a 4. března 1881 při inauguraci prezidenta se úřadu viceprezidenta ujal Chester Arthur. Rozkol ve straně se však prohluboval a vše vyvrcholilo tragédií v podobě atentátu na prezidenta Garfielda, který nakonec podlehl následkům atentátu. Z titulu své funkce se tedy Chester Arthur stal 21. prezidentem USA.


20. září 1881 nastoupil Arthur do funkce prezidenta. Měl rád pěkné obleky a vysloužil si pověst „prezidenta elegána“, apod. Provedl rozsáhlé změny v kabinetu a všechny překvapil tím, že pokračoval ve správní reformě. Roku 1883 byl vydán zákon o reformě veřejné služby. To mimo jiné znamenalo, že pro vykonávání určitých federálních funkcí bylo nutné vykonat patřičnou zkoušku. Arthur také budoval námořnictvo, které bylo slabší než evropské a dokonce slabší než některá námořnictva latinské ameriky. Byly uzavřeny nové obchodní smlouvy s několika státy. 24. května 1883 Arthur otevíral slavný Brooklynský most. Roku 1884 USA získaly Pearl Harbor pro vybudování námořní základny. Také se začala vybírat daň od nových přistěhovalců.


Do voleb v roce 1884 již nominován nebyl. Prezidentský úřad převzal demokrat Grover Cleveland, který porazil republikánského kandidáta Jamese Blaina. Již v březnu 1885 odešel Arthur do ústraní, jelikož trpěl nemocí ledvin. Této chorobě také 18. 11. 1886 podlehl. Byl pohřben na Rural Cemetery v Albany stát New York.


čerpáno: Peter Schafer, Prezidenti USA, Mladá Fronta 1995, ISBN 80-204-0499-6
wikipedia.infostar.cz
URL : https://www.valka.cz/Arthur-Chester-Alan-t22822#122476Verze : 0
Chester Alan Arthur
URL : https://www.valka.cz/Arthur-Chester-Alan-t22822#134023Verze : 0
MOD