Main Menu
User Menu

Jižní department [1866-1867]

Department of the South

     
Název:
Name:
Jižní department
Originální název:
Original Name:
Department of the South
Datum vzniku:
Raised/Formed:
19.05.1866
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
11.03.1867
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
19.05.1866-11.03.1867 Tennesseeská vojenská divize
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
19.05.1866-06.08.1866 Woods, Charles Robert ( )
06.08.1866-12.11.1866 Sickles, Daniel Edgar ( )
12.11.1866-11.03.1867 Robinson, John Cleveland ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Jizni-department-1866-1867-t220722#616302Verze : 1
MOD