Main Menu
User Menu

Harpersferryjsko-cumberlandský department [1861-1862]

Department of Harpers Ferry and Cumberland

     
Název:
Name:
Harpersferryjsko-cumberlandský department
Originální název:
Original Name:
Department of Harpers Ferry and Cumberland
Datum vzniku:
Raised/Formed:
20.10.1861
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
12.03.1862
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
20.10.1861-12.03.1862 Ministerstvo války
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
20.10.1861-22.10.1861 Lander, Frederick William ( )
22.10.1861-DD.12.1861 Kelley, Benjamin Franklin ( )
DD.12.1861-02.03.1862 Lander, Frederick William ( )
02.03.1862-12.03.1862 Shields, James ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Harpersferryjsko-cumberlandsky-department-1861-1862-t219986#615073Verze : 1
MOD