Main Menu
User Menu

11. stíhací letecký pluk vojenského námořnictva [1942-1947]

11th Fighter Aviation Regiment of the Navy Air Force

11. stíhací letecký pluk vojenského námorníctva

11-й истребительный авиационный полк ВМФ (11 иап ВМФ)

     
Název:
Name:
11. stíhací letecký pluk vojenského námořnictva
Originální název:
Original Name:
11-й истребительный Краснознаменный авиационный полк Военно-морского флота
Datum vzniku:
Raised/Formed:
19.10.1942
Předchůdce:
Predecessor:
11. bitevný letecký pluk vojenského námorníctva
Datum zániku:
Disbanded:
11.01.1947
Nástupce:
Successor:
24. samostatný stíhací letecký pluk
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
19.10.1942-DD.12.1942 61. stíhacia letecká brigáda námorníctva
DD.12.1942-03.07.1943 9. bitevní letecká brigáda vojenského námořníctva
03.07.1943-03.06.1944 9. bitevní letecká brigáda vojenského námořníctva
03.06.1944-31.12.1944 11. bitevní letecká divízia vojenského námořníctva
31.12.1944-11.01.1947 1. gardová stíhací letecká divize vojenského námořníctva
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
19.10.1942-03.04.1943 Rassudkov, Ivan Michajlovič (Major / Mайор)
03.04.1943-29.08.1943 Teplinskij, Konstantin Gavrilovič (Major / Mайор)
03.09.1943-03.02.1944 Jakovlev, Ivan Semjonovič (Major / Mайор)
03.02.1944-20.01.1945 Noskov, Michail Petrovič (Podpolkovnik / Подполковник)
20.01.1945-DD.05.1945 Voločnev, Valentin Vasilievič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
16.12.1944 Rad Červenej zástavy
Poznámka:
Note:
- v bojujúcej armáde od 18.02.1942 do 09.05.1945
Zdroje:
Sources:
Zoznam č. 18 orgánov velenia, jednotiek, lodí, útvarov a úradov Čiernomorskej flotily a Azovskej vojenskej flotily, ktoré boli súčasťou Bojujúcej armády počas Veľkej vlasteneckej vojny v r. 1941-1945 (Перечень No.18 органов управления, соединений, кораблей, частей и учреждений Черноморского флота и Азовской военной флотилии, входивших в состав Действующей армии в период Великой Отечественной войны 1941-1945 гг., Приложение к директиве Генерального штаба от 2 апреля 1960 г. № 170183).
Anochin, V.A., Bykov, M.J.: Vse istrebiteľnyje aviapolki Stalina. Pervaja polnaja encyklopedia. Jauza-Press, 2014 (Анохин, В. А.; Быков, М. Ю.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия. Яуза-пресс, 2014, ISBN 978-5-9955-0707-9)
URL : https://www.valka.cz/11-stihaci-letecky-pluk-vojenskeho-namornictva-1942-1947-t214134#601862Verze : 5
MOD

Krátka história pluku



11. stíhací letecký pluk vojenského námorníctva (ďalej len 11. IAP VMF) vznikol oficiálne 19. októbra 1942 preformovaním pôvodného 11. bitevného leteckého pluku, aj keď vo viacerých dokumentoch bol už od momentu jeho zaradenia do 61. stíhacej leteckej brigády námorníctva (01.02.1942) označovaný ako 11. stíhací letecký pluk. Za jeho veliteľa bol vymenovaný major Ivan Michajlovič Rassudkov, ktorý pluku velil až do 3. apríla 1943.

K stíhačkám Polikarpov I-15bis a I-16, na ktorých pluk bojoval, pribudli MiG-3, presunuté 24. apríla 1943 od 12. samostatnej stíhacej leteckej letky. V mesiacoch júl-august 1943 bola prvá a druhá letka prezbrojená na stíhacie lietadlá LaGG-3. V tom období pluku velil major Konstantin Gavrilovič Teplinskij.

Dňa 16.12.1944 bol 11. IAP VMF za vzorné plnenie úloh velenia a za ovládnutie ostrova Saaremaa vyznamenaný Radom Červenej zástavy.

Od 31.12.1944 bol pluk v oparatívnej podriadenosti štábu 1. gardovej stíhacej leteckej divízie vojenského námorníctva, pričom príslušníci pluku sa preškoľovali na stíhacie lietadlá Lavočkin La-5. Až do skončenia vojny sa pluk nezapájal do bojov a 09.05.1945 bol vyradený z tzv. bojujúcej armády.

História 11. IAP VMF sa skončila 11.01.1947, kedy bol vyradený zo zostavy 1. gardovej stíhacej leteckej divízie vojenského námorníctva a bol daný pod priame velenie veliteľa vzdušných síl námorníctva a premenovaný na 24. samostatný stíhací letecký pluk.

Anochin, V.A., Bykov, M.J.: Vse istrebiteľnyje aviapolki Stalina. Pervaja polnaja encyklopedia. Jauza-Press, 2014 (Анохин, В. А.; Быков, М. Ю.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия. Яуза-пресс, 2014, ISBN 978-5-9955-0707-9)
URL : https://www.valka.cz/11-stihaci-letecky-pluk-vojenskeho-namornictva-1942-1947-t214134#601957Verze : 13
MOD

Bojová činnosť


Počas druhej svetovej vojny vykonal pluk viac ako 10 000 bojových letov a jeho piloti zostrelili 61 nepriateľských lietadiel.


Anochin, V.A., Bykov, M.J.: Vse istrebiteľnyje aviapolki Stalina. Pervaja polnaja encyklopedia. Jauza-Press, 2014 (Анохин, В. А.; Быков, М. Ю.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия. Яуза-пресс, 2014, ISBN 978-5-9955-0707-9)
URL : https://www.valka.cz/11-stihaci-letecky-pluk-vojenskeho-namornictva-1942-1947-t214134#601954Verze : 2
MOD