Main Menu
User Menu

23. tankový sbor [1942-1945]

23rd Tank Corps / 23-й танковый корпус

     
Název:
Name:
23. tankový sbor
Originální název:
Original Name:
23-й танковый корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.08.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.07.1945
Nástupce:
Successor:
23. tanková divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
31.08.1942-28.10.1942 62. armáda
28.10.1942-09.12.1942 Povolžský vojenský okruh
09.12.1942-31.12.1942 5. úderná armáda
31.12.1942-03.01.1943 Jihozápadní front
03.01.1943-25.02.1943 3. gardová armáda
25.02.1943-08.08.1943 Jihozápadní front
08.08.1943-26.08.1943 3. gardová armáda
26.08.1943-04.09.1943 Jihozápadní front
04.09.1943-30.09.1943 3. gardová armáda
30.09.1943-17.10.1943 Jihozápadní front
17.10.1943-20.10.1943 Jižní front
20.10.1943-30.10.1943 4. ukrajinský front
30.10.1943-25.11.1943 46. armáda
25.11.1943-23.12.1943 8. gardová armáda
23.12.1943-04.06.1944 3. ukrajinský front
04.06.1944-31.08.1944 2. ukrajinský front
31.08.1944-05.09.1944 7. gardová armáda
05.09.1944-17.09.1944 2. ukrajinský front
17.09.1944-26.09.1944 7. gardová armáda
26.09.1944-20.10.1944 27. armáda
20.10.1944-06.11.1944 2.ukrajinský front
06.11.1944-27.11.1944 7. gardová armáda
27.11.1944-25.01.1945 2. ukrajinský front
25.01.1945-19.03.1945 4. gardová armáda
19.03.1945-22.03.1945 9. gardová armáda
22.03.1945-14.04.1945 46. armáda
14.04.1945-DD.06.1945 2. ukrajinský front
DD.06.1945-DD.07.1945 Lvovský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
30.08.1942-DD.05.1945 východoevropské válčiště
DD.05.1945-DD.06.1945 přesun
DD.06.1945-DD.07.1945 Ovruč

Velitel:
Commander:
31.08.1942-16.10.1942 Popov, Alexej Fjodorovič (generálmajor tankového vojska)
16.10.1942-29.11.1942 Košelev, Vasilij Vasiljevič (plukovník)
29.11.1942-18.01.1943 Puškin, Jefim Grigorjevič (generálmajor tankového vojska)
18.01.1943-11.03.1944 Puškin, Jefim Grigorjevič (generálporučík tankového vojska)
11.03.1944-24.04.1944 Voronov, Alexadr Vladimirovič (plukovník)
24.04.1944-19.09.1944 Achmanov, Alexej Osipovič (generálmajor tankového vojska)
19.09.1944-DD.07.1945 Achmanov, Alexej Osipovič (generálporučík tankového vojska)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
31.08.1942-DD.10.1942 Byzejev, Serej Vasiljevič (plukovník)
DD.10.1942-18.02.1943 Košelev, Vasilij Vasiljevič (plukovník)
18.02.1943-DD.09.1943 Zimin, Sergej Vasiljevič (plukovník)
DD.09.1943-DD.07.1945 Voronov, Alexadr Vladimirovič (plukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
05.04.1945-DD.07.1945 Budapešťský tankový sbor
Vyznamenání:
Decorations:
14.11.1944 Řád rudého praporu
17.05.1945 Řád Suvorova, 2. třída
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, Igor Grigorjevič: Tankovyj meč Strany Sovetov. Minsk, Charvest 2001.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946-1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
URL : https://www.valka.cz/23-tankovy-sbor-1942-1945-t191992#553929Verze : 3
MOD