Main Menu
User Menu

7. gardová armáda [1943-1991]

7th Guards Army / 7-я гвардейская армия

     
Název:
Name:
7. gardová armáda
Originální název:
Original Name:
7-я гвардейская армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
16.04.1943
Předchůdce:
Predecessor:
64. armáda
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1991
Nástupce:
Successor:
7. gardová armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
16.04.1943-18.07.1943 Voroněžský front
18.07.1943-20.10.1943 Stepní front
20.10.1943-10.06.1945 2. ukrajinský front
10.06.1945-DD.04.1946 Střední skupina vojsk
DD.04.1946-31.12.1991 Zakavkazský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
16.04.1943-10.06.1945 východoevropské válčiště
10.06.1945-DD.04.1946 Veszprém
DD.04.1946-31.12.1991 Jerevan, ? /
Velitel:
Commander:
16.04.1943-20.10.1943 Šumilov, Michail Stěpanovič (generálporučík)
20.10.1943-25.02.1946 Šumilov, Michail Stěpanovič (generálplukovník)
25.02.1946-DD.04.1946 ?
DD.04.1946-20.04.1948 Krejzer, Jakov Grigorjevič (generálplukovník)
20.04.1948-17.11.1951 Feďuninskij, Ivan Ivanovič (generálplukovník)
17.11.1951-21.07.1955 Čerokmnanov, Filipp Michajlovič (generálporučík)
21.07.1955-25.05.1959 Marjachin, Sergej Stěpanovič (generálmajor tankového vojska)
25.05.1959-25.05.1960 Marjachin, Sergej Stěpanovič (generálporučík tankového vojska)
25.05.1960-05.05.1961 Dragunskij, David Abramovič (generálmajor tankového vojska)
05.05.1961-19.06.1965 Dragunskij, David Abramovič (generálporučík tankového vojska)
19.06.1965-18.12.1968 Gribkov, Anatolij Ivanovič (generálporučík)
18.12.1968-21.02.1969 Kljujev, Alexej Nikolajevič (generálmajor)
21.02.1969-03.11.1971 Kljujev, Alexej Nikolajevič (generálporučík)
03.11.1971-04.11.1973 Šachnovič, Vasilij Vasiljevič (generálmajor)
04.11.1973-01.09.1975 Šachnovič, Vasilij Vasiljevič (generálporučík)
01.09.1975-13.02.1976 Postnikov, Stanislav Ivanovič (generálmajor)
13.02.1976-DD.06.1977 Postnikov, Stanislav Ivanovič (generálporučík)
DD.06.1977-16.02.1979 Kočetov, Konstantin Alexejevič (generálmajor)
16.02.1979-DD.MM.1979 Kočetov, Konstantin Alexejevič (generálporučík)
DD.MM.1979-04.05.1981 Omeličev, Bronislav Alexandrovič (generálmajor)
04.05.1981-DD.05.1982 Omeličev, Bronislav Alexandrovič (generálporučík)
DD.05.1982-28.04.1984 Šatalin, Jurij Vasiljevič (generálmajor)
28.04.1984-DD.08.1984 Šatalin, Jurij Vasiljevič (generálporučík)
DD.08.1984-20.02.1986 Kolesnikov, Michail Pětrovič (generálmajor)
20.02.1986-DD.02.1987 Kolesnikov, Michail Pětrovič (generálporučík)
DD.02.1987-DD.MM.1989 ?
DD.MM.1989-20.02.1990 Piščev, Nikolaj Pavlovič (generálmajor)
20.02.1990-DD.MM.1990 Piščev, Nikolaj Pavlovič (generálporučík)
DD.MM.1990-DD.05.1991 Meščerjakov, Jevgenij Ivanovič (generálmajor)
DD.05.1991-31.12.1991 Reut, Fjodor Michajlovič (generálmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
16.04.1943-29.05.1945 Lukin, Georgij Semjonovič (generálmajor)
29.05.1945-DD.MM.1946 Lukin, Georgij Semjonovič (generálporučík)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
30.04.1943-DD.MM.RRRR 578 . samostatná armádní spojovací letka
DD.05.1943-DD.MM.RRRR 56. samostatná pozorovací letka
DD.10.1943-DD.03.1944 85. samostatná pozorovací letka
31.08.1944-05.09.1944 23. tankový sbor
17.09.1944-26.09.1944 23. tankový sbor
06.11.1944-27.11.1944 23. tankový sbor
28.07.1949-DD.07.1956 13. horský střelecký sbor
01.09.1949-09.06.1956 22. střelecký sbor
DD.08.1956-25.06.1957 73. mechanizovaná divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
21.02.1968 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
16.04.1943-31.12.1991 VÚ 48291
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
URL : https://www.valka.cz/7-gardova-armada-1943-1991-t36181#516367Verze : 0
MOD