Main Menu
User Menu

Strečno

okr. Žilina

     
Název:
Name:
Strečno
Originální název:
Original Name:
Strečno
Další názvy:
Other Names:
Strechun (1300), Strechen (1321), Strychen (1358), Castrum Strechyn (1384), Streczen (1438), Streczan, Ztrechen Waralya (1598), Strečan (1773), Strečno (1786); maďarsky Sztrecsnó, Sztrecsény
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Žilina
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°11'12.71"N 18°51'47.7"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1300
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zrúcaniny stredovekého hradu Strečno, národná kultúrna pamiatka, na staršom základe z polovice 14. storočia (hranolová veža); z obdobia 14.-15. storočia pochádza palác s kaplnkou, v interiéri sa nachádzajú architektonické gotické detaily, v prvej polovici 16. storočia obnovený, v roku 1678 vyhorel, v roku 1698 úradne zbúraný, začiatkom 20. storočia čiastočne zabezpečený konzerváciou
- Kostol rímskokatolícky klasicistický z roku 1847
- Pomník francúzskych partizánov bojujúcich počas SNP, na vŕšku Zvonica od L. Snopeka a L. Beisetzera
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec bola vyznamená Radom Červenej hviezdy.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.strecno.sk
URL : https://www.valka.cz/Strecno-t176655#520858Verze : 0
MOD