Main Menu
User Menu

Predmier

okr. Bytča

     
Název:
Name:
Predmier
Originální název:
Original Name:
Predmier
Další názvy:
Other Names:
Predmir (1193), Predmier (1318), Pregmer (1318), Pretmer (1332), Predmier (1598); maďarsky Predmér, Peredmér
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Bytča
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°11'52.3"N 18°31'50.46"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1193
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Budova pošty renesančná zo 17. storočia, upravená koncom 18. storočia
- Kostol rímsko-katolícky z roku 1799, postavený na staršom mieste s renesančnou vežou (okolo roku 1600), v múre kostola náhrobné kamene zo 16. a 17. storočia
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Jozef Ignác Bajza (1755-1836), kňaz, spisovateľ
- Ján Hannulík (1745-1816), rehoľník, básnik, pedagóg


Pôsobisko:
- Daniel Dubravius, pedagóg
- Fraňo Madva (1786-1852), kňaz, ľudový liečiteľ
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.predmier.sk ; www.crwflags.com/fotw/flags/sk-by-pr.html
URL : https://www.valka.cz/Predmier-t174068#516078Verze : 0
MOD