Main Menu
User Menu

Devín

okr. Bratislava IV.

     
Název:
Name:
Devín
Originální název:
Original Name:
Devín
Další názvy:
Other Names:
Dowina (864), Tewen (1233), Dewen (1254), Tewen (1271), Deuen (1279), Dywcn (1288), Thebun (1314), Tebŕn (1384), Deven (1401), Devín (1808); maďarsky Dévény, nemecky Theben, latinsky Divinium
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Bratislava IV.
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°10'25.50"N 16°59'04.10"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1327
Vojenské objekty:
Military Objects:

V rámci stavebného úseku VII. zboru LII Devín bolo pri obci dňa 27.6.1938 zadaných 60 a neskôr vybudovaných 28 objektov. Do dnešného dňa sa zachovalo 28 objektov. S úsekom LII susedili úseky línie LI Prechod rieky Moravy a LIII Zohor. Postavené objekty mali čísla 42, 45, 49, 53, 59, 63, 65, 67-74, 76-84, 86, 88, 90 a 92.


Postavené objekty opevnení vz. 37 boli typu: A-120, A-140, A-160, A-180.
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zrúcaniny hradu Devín z 13.-17. storočia na staršom hradisku so zachovanými základmi rímskej stanice a pohrebiska z veľkomoravskej doby
- Kostol rímsko-katolícky pôvodne gotický z 1. polovice 14. storočia, v roku 1677 renovovaný a doplnený novou barokovou klenbou, v roku 1772 ďalšia barokizácia a v 19. storočí úpravy
- Kaštieľ neskororenesančný z polovice 17. storočia, prestavaný, koncom 19. storočia úplne zmenený
- Kaštieľ pôvodne ranobarokový z 2. polovice 17. storočia, zbarokizovaný v polovici 18. storočia
- Sochy z rokov1710 a 1715
- Kríž z 18. storočia
- Pomník padlým v 1. a 2. sv. vojne
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1939-1945 bola obec pripojená ku Nemeckej ríši. Obec bola pripojená ku mestu Bratislava v roku 1946, jej samostatnou mestskou časťou sa stala v roku 1990.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; https://www.devin.sk ; www.ropiky.net
URL : https://www.valka.cz/Devin-t170717#509815Verze : 0
MOD