Main Menu
User Menu

Smolenice

okr. Trnava

     
Název:
Name:
Smolenice
Originální název:
Original Name:
Smolenice
Další názvy:
Other Names:
Smolenice - Solumus, Somolia, Zamalya (1256), Zumula (1291), Sumulya (1330), Lewstors (1390), Somolya (1398), Smolenicze (1416), Zmolian (1440), Zomolyan (1465), Smolenicze (1773), Smolenice (1786); maďarsky Szomolány; nemecky Smolenitz, Schmolnitz


Smolenická Nová Ves – Vyfolu (1363), Nestich (1773), Neštych (1920), Neštich (1927), Smolenická Nová Ves (1948); maďarsky Jánostelek; nemecky Neustift
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Trnava
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°30'13.92"N 17°25'35.59"E
Místní části:
Local Municipalities:
Smolenická Nová Ves
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1256
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zámok Smolenice, postavený na mieste stredovekého hradu - stavaný od konca 19. storočia do súčasnosti (z pôvodnej stavby začlenené časti opevnenia) podľa projektového architekta Huberta.
- Kostol rímskokatolícky renesančný z rokov 1642-44
- Baroková krypta na cintoríne z polovice 18. storočia
- Socha Piety baroková, pred kostolom
- Kaplnka z roku 1715
- Pomník padlých v 1. a 2. svetovej vojne

Smolenická Nová Ves:
- Kostol rímskokatolícky pôvodne gotický, v roku 1695 obnovený
- Kaplnky (pri kostole z roku 1663, vo viniciach z roku 1762)
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko Smolenice:
- Karol Škvara (16. 7. 1878-12. 12. 1945), ľudovýchovný pracovník; tu aj pôsobil
- Štefan Devan (* 4.5. 1914 Smolenice - † 23.3. 1939 Stakčín), príslušník Letky 49, zahynul v Malej vojne
- MUDr. Alexander Kotlán (* 14.7. 1887 Smolenice - † 22.12. 1967 Budapešť),akademik, lekár, parazitológ
- Teodor Hirner (* 20.4. 1910 Smolenice - † 14.5. 1975 Bratislava), hudobný skladateľ

Pôsobisko:
Ján Novák (1871-1937), národný pracovník, pôsobil tu v rokoch 1897-1933

Rodisko Smolenická Nová Ves:
- Štefan Banič (23. 11. 1870-2. 1. 1941), vynálezca padáka, patentová listina č. 1108484 z 25. augusta 1914 v USA, spoluobjaviteľ Jaskyne Driny tu aj pochovaný
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Chemolak (od roku 1968)
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec Smolenická Nová Ves bola ku Smoleniciam pripojená v roku 1960. V roku 1928 bola pri obci objavená jaskyňa Driny.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.smolenice.com
URL : https://www.valka.cz/Smolenice-t168867#505802Verze : 0
MOD