Main Menu
User Menu

Poniky

okr. Banská Bystrica

     
Název:
Name:
Poniky
Originální název:
Original Name:
Poniky
Další názvy:
Other Names:
(1282) Poník, Ponyk (1284), Panyk (1358), Ponyk Libera (1424), Pojník (1786), Poníky (1920)
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Banská Bystrica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°42'36.82"N 19°17'24.10"E
Místní části:
Local Municipalities:
Ponická Lehôtka, Ponická Huta
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1282
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Pomník padlým vojakom rumunskej armády, postavený v roku 1958
- Kostol rímsko-katolícky sv. Františka z Assisy, nachádza sa tu aj stredoveká nástenná maľba, postavený bol v roku 1310, prestavaný v rokoch 1752,1764,1822,1895, gotika
- Vodný mlyn postavený v 18. - 19. storočí, upravený v roku 1947, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V roku 1886 obec Ponická Lehôtka (1424) splynula s Ponikami. V roku 1943 bola k Ponikám pripojená obec Ponická Huta.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.poniky.sk
https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-bb.html
URL : https://www.valka.cz/Poniky-t159584#486829Verze : 0
MOD