Main Menu
User Menu

Podkriváň

okr. Detva

     
Název:
Name:
Podkriváň
Originální název:
Original Name:
Podkriváň
Další názvy:
Other Names:
Trhanowa (1742), Diviny-Oroszi (1742), Divén-Orozsy (1773), Trhanová (1808), Podkriváň (1920); maďarsky Divényoroszi.
Dolná Bzová (Bzova Puszta)
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Detva
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°30'50.43"N 19°27'26.28"E
Místní části:
Local Municipalities:
Nová Piešť, Brezovo, Bukovinka, Dolné Lazy, Horná Bzová, Dolná Bzová, Horné a Dolné Paučíkovo, Ivanišovo
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1742
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky klasicistický, postavený bol v roku 1803
- Kaplnka neskoroklasicistická, postavená bola v roku 1856
- Hrob s náhrobkom, pochovaný je tu Anton Emanuel Timko
- Ľudový dom s hospodárskou budovou, U Hrobárov, zrubový, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
- Ľudový dom s hospodárskou budovou, v časti Brezovo pri dome 152, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
- Ľudový dom, v osade na Lučenčíku, zrubový, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
1869-1903 Anton Emanuel Timko (1843-1903), ľudovýchovný spisovateľ
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obecpodkrivan.sk
URL : https://www.valka.cz/Podkrivan-t146480#470199Verze : 0
MOD