Main Menu
User Menu

Žilina, Letiště [1936-1970]

Žilina, Airfield

     
Název:
Name:
Žilina, Letiště
Originální název:
Original Name:
Letisko Žilina
Další názvy:
Other Names:
DD.08.1939-DD.09.1939 Landeplatz Sillein (?)
Obec:
Municipality:
Žilina
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°12'38.16"N 18°45'21.21"E
Vznik:
Established:
DD.MM.1936
Velitelé:
Commanders:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:

Zánik:
Cancelled:
DD.MM.1970
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Vojenský archiv
URL : https://www.valka.cz/Zilina-Letiste-1936-1970-t139547#455370Verze : 0
MOD
Letisko bolo vybudované rozhodnutím MNO v roku 1935 o prebudovaní vojenského cvičiska v lokalite Brezový Majer (na mieste terajšieho sídliska Vlčince). Práce ukončila bratislavská stavebná firma Skorkovský koncom jari 1936. Letisko slúžilo vojenským a neskôr aj civilným účelom.
Počas druhej svetovej vojny bola na letisku umiestnená Letka 39 a Letka 1, ktorá tu pôsobila so strojmi Š-328 a Fw-189.
Pri ústupe nemeckých vojsk zo Žiliny na jar 1945 boli jeho hangáre vyhodené do vzduchu a plocha hlboko preoraná krížovou orbou. Do začiatku júna 1945 však bolo letisko prevádzky schopné. Prevádzka na letisku bola v roku 1966 zastavená, ale 21.8.1968 bolo obsadené Sovietskou armádou. Sovietska armáda tu mala do zimy vybudovaný tábor a pristávali tu vrtuľníky Mi-6.
V rokoch 1969-31.3.1976 bol náčelníkom žilinského aeroklubu František Hanovec. Letisko zaniklo v roku 1970, aby ustúpilo rozširovaniu mesta Žilina. Nové letisko bolo vystavané pri Dolnom Hričove, odkiaľ začal Slov-Air pravidelnú leteckú prevádzku 1.4.1975.






Zdroj:
Ľubomír Viliam Prikryl, Peter Štanský: Chronológia vývoja mesta Žilina.
https://www.aeroklub.zilina.sk/aeroklub.html
URL : https://www.valka.cz/Zilina-Letiste-1936-1970-t139547#453947Verze : 0
MOD
Letisko v Žiline bolo vybudované v lokalite Brezový majer v blízkosti cesty Celulózka – Rosina v roku 1935. Dnes sa tu nachádza časť sídliska Vlčince III. Predtým sa tu nachádzalo vojenské cvičisko. Pri otvorení letiska letci v spolupráci s Masarykovou leteckou ligou usporiadali letecký deň, kedy Žilinčania prvýkrát videli akrobatické kúsky lietadiel. Letisko sa využívalo i na výcvik letcov a športové motorové lety. V rokoch 1943 - 1945 ho okupovalo nemecké letectvo. Po roku 1945 ho prevzal od armády Slovenský aeroklub v Žiline. Hneď po 2. svetovej vojne zaviedli aj pravidelnú leteckú linku Žilina – Praha a späť. Na linke premávalo lietadlo Siebel C-3 pre 10 - 12 cestujúcich. V roku 1951 ju nahradilo aerotaxi, ktoré lietalo nepravidelne podľa objednávok cestujúcich do všetkých väčších miest Československj republiky trojmiestnym lietadlom Aero-45. V roku 1953 zaviedli pravidelnú leteckú linku Žilina - Bratislava tým istým lietadlom. Po roku 1960 letisko využívala Vysoká škola dopravná. Letisko bolo zrušené v roku 1965, pretože v jeho vzletovej a pristávacej dráhe postavili prekážku – komín žilinskej teplárne. Mestskí ani krajskí funkcionári nemali záujem na jeho úprave a ďalšom využívaní a uprednostnili stavebný rozvoj mesta na úkor letiska. V roku 1972 otvorili letisko v Dolnom Hričove.


Text: Mgr. Peter Šimko, historik Považské múzeum Žilin
Zdroj:
zilina-gallery.sk


Obrázok - Mapa Letiska Žilina
Zdroj:
zilina-gallery.sk
URL : https://www.valka.cz/Zilina-Letiste-1936-1970-t139547#587616Verze : 0
MOD