Zpět na úvodní stránku

Přehled článků autora

 • Debakl zbrojního průmyslu po 17.11.1989

  📕16.650 🕔02.12.2018

  Jedním z  takovýchto  věčně  omílaných  křivd, spáchaných  Čechy  na  Slovácích je debakl konverze  slovenské zbrojní  výroby  na  Slovensku v souvislosti   se 17. listopadem. A  právě k téhle  tématice mi  JŠ poslal dva  naprosto  skvělé linky. S koncentrací nezpochybnitelných dat a  navíc SLOVENSKÉ provenience!  Žádný  článek psaný  českou rukou! Automaticky  odpadá podezření, že nějaký  český nacionalista překrucuje účelově   historii!!!

  Zobrazit celý článek
 • Když tenkrát před léty přestaly lítat rakety

  📕3.969 🕔13.12.2018

  I psal se rok 1987 a Gorbi s Reaganem dohodli smlouvu o zákazu raket středního doletu. Jsme o 31 let starší a modla všech rusobijců už dávno není mezi námi, Gorbi je zapomenutý, tragikomický stařík a zdá se, že rakety středního doletu se nám vracejí na scénu. S plnou parádou.
  Spojené státy totiž už nějaký čas ukazují na Rusa, že tuto smlouvu porušuje. A vše vyvrcholilo v minulém týdnu, kdy Washington vydal ultimatum – buď Moskva během příštích 60 dnů ověřitelně a důvěryhodně začne plnit tuto dohodu, kterou dlouhodobě porušuje NEBO… nebo my vypovíme okamžitě smlouvu o zákazu raket středního doletu a začneme je znovu instalovat! Punktum!

  Zobrazit celý článek
 • Klub / Kalibr – nová generace ruských námořních raket

  📕6.425 🕔13.12.2018

  ve světě vzbudil velký ohlas útok plavidel ruské Kaspické flotily raketami s plochou dráhou letu na syrské radikály. Flotily, o které svět v podstatě neměl tušení, že vůbec existuje, a už vůbec ne, že by mohla představovat nějakou reálnou bojovou sílu  s výjimkou místní  ochrany ruského pobřeží proti pašerákům. O to větší bylo obecné překvapení, když se ukázalo, že  představují bojový svazek  schopný strategického nasazení v dalekém okolí.

  Zobrazit celý článek
 • Naše slavné prohry – 1278 Moravské pole

  📕7.061 🕔02.12.2018

  Jak známo, Jára Cimrman vytvořil historický triptych o slavných prohraných českých bitvách. Zlomových událostí přitom bylo v naší historii více a jsou opředeny spoustou legend a nejasností. U některých se dodnes bijeme v prsa, jak byla tato tragédie zlomová, přičemž pokud vše zasadíme do historického kontextu, není to u “zlomovosti” mnohých těch slavných dat tak docela jisté. Respektive, u některých není jisté, zda by opačný výsledek nebyl ve svém důsledku vlastně horší, neboť událost bohužel měla jen špatná řešení.

  Zobrazit celý článek
 • Naše slavné prohry – bitva u Lipan

  📕7.571 🕔02.12.2018

  “Tak to tedy rozhodneme pěstmi!” ukončil prý marné dohadování jakýsi neznámý bojovník na planině pod Lipskou horou 30. května 1434. Bitva u Lipan patří k nejslavnějším prohrám českých dějin, přičemž nejzajímavější je otázka proč. Není totiž vůbec jasné, proč prohra jedné ze dvou českých stran by měla znamenat takovou tragédii, abychom si ji i po téměř šesti stoletích připomínali. Leč tento obecný názor je faktem, který nemá smysl zpochybňovat. Pokusme se tedy o něco jiného. Popišme si situaci, bitvu a možné alternativní scénáře. Na jejich základě se pak zamyslíme nad klíčovou otázkou. Šlo opravdu o tak přelomovou bitvu, jak nám to někteří tvrdí?

  Zobrazit celý článek