Přehled článků autora
-
Air Commander Philip Fletcher Fullard
Patří k méně známým spojeneckým stíhacím esům 1. světové války. Se svými 40 sestřely byl však nejlepším stíhacím pilotem No.1 Squadron RFC a čtvrtým nejúspěšnějším anglickým stíhačem.
-
Airco D.H.1
Dvoumístný dvouplošník s tlačnou vrtulí.
-
Aviatik 30.24
Prototyp jednomístného stíhacího trojplošníku vznikl v roce 1917 a první letové zkoušky proběhly v říjnu téhož roku. Letoun konstrukčně vycházel z typu Aviatik D.I z něhož byl použit trup a ocasní partie.
-
Bitva u Leuthenu roku 1757
Pruské vítězství nad Rakouskem v bitvě u Leuthenu v průběhu sedmileté války patří k mistrovským ukázkám taktiky boje proti početně silnějšímu nepříteli a řadí se k největším vítězstvím pruského krále Fridricha II.
-
Bitva u Prahy (Štěrbohol) roku 1757
Střetnutí pruských a rakouských vojsk v průběhu sedmileté války, ve kterém stálo proti sobě na 120 000 vojáků. Bitva u Prahy patřila k nejkrvavějším střetnutím své doby, šlo o první a pravděpodobně jedinou bitvu v dějinách, při níž padli dva maršálové.
-
-
Bitva u Zenty roku 1697
Bitva, která rozhodujícím způsobem ukončila válku mezi Rakouskem a Tureckem trvající od roku 1683. Rakouská vojska v ní na hlavu porazila tureckou armádu a přinutila Turky k mírovým jednáním, které ukončilo podepsání mírové smlouvy v Karlovaci roku 1699.
-
Císařský řád Leopoldův
Založen rakouským císařem Františkem I. dne 8. ledna 1808 k poctě jeho otce, císaře Leopolda II. Tímto řádem měly být odměňovány civilní i vojenské zásluhy ve prospěch státu, věrnost vlasti, zásluhy na poli vědy, umění a literatury a to bez ohledu na původ a stav odměňovaného.
-
Císařský řád železné koruny
Rakousko-Uherské vyznamenání
-
Dálkové bombardéry Zeppelin
Vývoj dálkových bombardérů Zeppelin, v období 1. světové války asi největších letadel na světě.
-
Dálkový bombardér Gotha G.V
Dálkový bombardovací dvouplošník, který se podílel na německém strategickém bombardování Británie v závěru první světové války. Nad cíl dokázal nést až 1000 kg bomb, ale bezpečný návrat z mise zpět na základnu nebyl vůbec snadný. Vycházel z konstrukce typu Gotha G.IV, kterou doplňoval novými pokrokovými prvky. Z celkem 205 vyrobených strojů se do dnešní doby nezachoval ani jediný exemplář tohoto typu.
-
-
Feldwebel Stefan Fejes
První světovou válku zakončil Stafan Fejes se 16 uznanými a 4 nepotvrzenými vítězstvími, čímž se na žebříčku rakousko-uherských stíhacích es zařadil na osmé místo. Po skončení války bojoval v roce 1919 na straně Maďarska proti Československu.
-
Frank Linke-Crawford
Se svými 27 potvrzenými vítězstvími se stal Frank Linke-Crawford čtvrtým nejúspěšnějším rakousko-uherským stíhacím letcem 1. světové války. Velel jednotce Flik 60J a v očích svých spolubojovníků to byl dobrý letec a inteligentní muž s chrabrým srdcem a železnou vůlí.
-
Gotha G.IV
Bombardovací dvouplošník z období první světové války.
-
Handley Page O/400 (H.P.12)
Čtyř- až pětimístný těžký bombardovací dvouplošník nestejného rozpětí křídel poháněný dvěma motory vznikl jako následovník bombardéru Handley Page O/100 a svými rozměry dosahoval téměř velikosti o dvacet let mladšího, později tolik úspěšného bombardéru Boeing B-17 Flying Fortres. Po zjištění, že je možné provádět „přesné“ bombardování i v noci, byla v srpnu 1917 zadána objednávka na prototypy nových nočních bombardérů a podepsán kontrakt na dodávku vylepšených letounů O/100 označovaných nyní jako O/400, které měly být odpovědí na německé nálety na Británii a vytvořit protiváhu německým bombardérům Gotha a Zeppelin.
-
Kurt Gruber
Životopis 11. najúspešnejšieho rakúskeho leteckého esa a ničiteľa balónov 1. svetovej vojny
-
-
Leutnant Franz Büchner
Stíhací eso německého císařského letectva. Na konci "Velké války" velitel Jasta 13 a nositel vyznamenání Pour le Mérite. Stíhač, který si dokázal v průběhu září 1918 připsat 17 vítězství ve vzdušných soubojích.
-
Leutnant Hans Kirschstein
Stíhací eso německého císařského letectva.
-
Lieutnant Walter Göttsch
Životopis a popis bojov nemeckého prvovojnového stíhacieho esa.
-
Lloyd 40.08
Stručná historie prototypu rakousko-uherského třítrupého bombardovacího trojsplošníku.
-
Major Raoul Stojsavljevic
Pilot eso císařského a královského letectva (kuk LFT), patřil mezi předválečné letecké průkopníky.
-
-
Oberleutnant Ernst Strohschneider
Životopis leteckého esa císařského a královského letectva, rodáka z Ústí nad Labem
-
Otto Kissenberth - stíhací eso v dioptrických brýlích
Životopis prvoválečného leteckého esa a ničitele balónů s 20 sestřely, který byl známý i tím, že stíhací letoun pilotoval v dioptrických brýlích.
-
Řád Františka Josefa
R-U vyznamenání
-
Řád sv. Štěpána
Sloužil jako nejvyšší civilní záslužné vyznamenání Rakouska-Uherska. Byl určen především k odměňování vysokých státních úředníků a diplomatů. Na konci 1. světové války však přibyla i k tomuto zprvu ryze civilnímu řádu válečná dekorace.
-
Sopwith Baby
Historie plovákového letounu z období 1. světové války, který konstrukčně vycházel ze slavných závodních plovákových letounů soutěžících o Schneiderův pohár.
-
-
Sopwith Tabloid
Zajímavý bombardovací letoun z období 1. světové války.
-
Vojenský řád Marie Terezie
Byl určen důstojníkům císařské armády bez ohledu na hodnost, společenské postavení, národnost a náboženské vyznání. Uděloval se za zcela mimořádnou osobní statečnost nebo mimořádné rozhodnutí.