Main Menu
User Menu
Zobrazit vše

Nejnovější články

 • Char Amphibie Schneider-Laurent

  🕔28.12.2021

  Tank Char Amphibie Schneider-Laurent byl navržen M. Laurentem a vyvinut firmou Schneider, poprvé se objevil v roce 1928. Měl korbu ve tvaru člunu pro obojživelné operace a ve vodě ho poháněla zadní vrtule. Při jízdě po silnici fungoval na kolech a v terénu na pásech. Přepínání mezi oběma systémy mohla posádka provádět zevnitř vozidla. Byl postaven pouze jeden prototyp.

 • T-62

  🕔20.08.2022

  Stredný tank T-62 patrí medzi kompaktné typy ruskej tankovej školy uprednostňujúcej minimálne rozmery a silnú výzbroj. Základnú konštrukciu prevzal z tanku T-55, ktorý bol zavedený vo všetkých armádach Varšavskej zmluvy.

 • Airbus A310 MRTT

  🕔20.08.2022

  Strategické tankovací letadlo založené na civilním typu Airbus A310.

 • Sturmgeschütz IV für 15 cm Sturmhaubitze 43

  🕔20.08.2022

  Snaha o získanie útočného samohybného dela siaha už do prvých bojov 2.svetovej vojny. Prvým pokusom bola lafetácia 15 cm s.I.G.33 Sfl. auf Pz.Kpfw. I ohne Aufbau Ausf.B, nasledovaná 15 cm s.I.G. 33 auf Fahrgestell Pz. Kpfw. II (Sf). Po týchto samohybných delách otvorenej konštrukcie bolo vyvinuté samohybné delo Sturminfanteriegeschütz 33, ktoré sa vyznačovalo plne uzavretým bojovým priestorom, ktorý dokonale chránil posádku pred streľbou z ručných zbraní a črepinám delostreleckých granátov.

 • Charbin Z-9C

  🕔20.08.2022

  Vrtuľníky Z-9C spolu s vrtuľníkmi AS-565 Panther zabezpečujú protiponorkové operácie čínskeho námorníctva a záchranné a vyhľadávacie operácie (SAR) na mori.

 • Erhard Raus

  🕔21.04.2004

  Správné zhodnocení protivníků… odvaha vyklidit na krátký čas pole, máte-li před sebou pouze nevelké uskupení, energie vložená do ostrých pochodů, smělost při náhlých útocích, zvýšená aktivita, kterou velké duše nabývají v okamžiku nebezpečí – tohle jsou základy takových vítězství.

 • Štábní praporčík i. m. Jiří Schams

  🕔18.06.2022

  Bojovník s nezdolnou vůlí, přezdívaný Regi, byl příslušníkem Útvaru speciálních operací Vojenské policie Armády České republiky, válečný veterán.

 • 6-palcový obléhací kanon vz. 1910 (M1910)

  🕔20.08.2022

  6-palcový (152 mm) obliehací kanón vz. 1910 bol vyvinutý pre Ruskú armádu francúzskou firmou Schneider na základe súťaže na dodávku ťažkých diel z roku 1906. Do súťaže sa okrem Schneidera prihlásili aj ruské firmy - Obuchovská oceliareň, Putilovský závod a Permský závod, britské Armstrong a Vickers, rakúsko-uhorská Škoda, nemecký Krupp, švédsky Bofors a francúzsky Saint-Chammond. Aj napriek veľkej konkurencii bol od začiatku favoritom súťaže francúzsky Schneider, tesne naseldovaný nemeckým Kruppom. V polovici roku 1909 dorazil do Ruska prototyp 152 mm kanónu od Schneidera a v októbri toho istého roku aj 152 mm prototyp ťažkého kanóna od firmy Krupp.

 • Peugeot

  🕔28.12.2021

  Lahký tank inšpirovaný tankom Renault FT

Celkem je zde 6714 zveřejněných článků.
Zobrazit vše

Starší články

 • Boeing F4B-4

  🕔29.10.2021

  Po doručení 21. kusu byl Boeing F4B-3 ve výrobě nahrazen verzí F4B-4, která se lišila zvětšenou směrovkou a křídly s vyšším plošným zatížením, zachovaly si ale firemní označení Model 234. První z nich byl ale předán až 21. června 1932, protože námořnictvo dovolilo 14 strojů objednávky vyjmout a upravit na exportní Model 256 pro Brazílii.

 • Jan Josef Hanuš

  🕔29.01.2006

  Českoslovenští noční stíhači si během 2. světové války vybudovali u svých anglických kolegů velmi dobré jméno. Mnozí z nich získali status stíhacího esa, někteří dokonce své "denní kolegy" předčili a figurují v popředí tabulek dosažených sestřelů. Genmjr. Josef Jan Hanuš, DFC byl jedním z nich...

 • Alexandr Makedonský

  🕔26.05.2005

  Na trůn nastoupil po svém otci Filipovi II. v roce 336 př. n. l. ve věku 20 let a většinu let své vlády strávil dlouhým vojenským tažením po západní Asii a Egyptě. Do svých třiceti let vytvořil jednu z největších říší v dějinách, která sahala od Řecka až po severozápadní Indii. V bitvách byl neporazitelný a je všeobecně považován za jednoho z největších a nejúspěšnějších vojevůdců historie.

 • Alexandr Makedonský

  🕔26.05.2005

  Alexandrova krátká vláda představuje rozhodující okamžik v dějinách Evropy a Asie. Jeho výpravy a jeho osobní zájem o vědecké bádání přinesly mnoho pokroků v oblasti geografie a přírodovědy. Jeho kariéra vedla k přesunu velkých civilizačních center na východ a zahájila nový věk řeckých teritoriálních monarchií; rozšířila helénismus v rozsáhlé kolonizační vlně po celém Blízkém východě a vytvořila, když ne politicky, tak alespoň ekonomicky a kulturně, jednotný svět rozprostírající se od Gibraltaru po Pandžáb, otevřený obchodu a společenským stykům a se značným přesahem společné civilizace a řeckého koinē jako lingua franca.
  Lze říci, že Římská říše, šíření křesťanství jako světového náboženství a dlouhá staletí Byzance byly do jisté míry plody Alexandrova úspěchu.

 • Bitvy těch nejodvážnějších

  🕔13.02.2015

  Speciální operace přitahují pozornost široké veřejnosti již mnoho desetiletí. Je to dáno nejen výjimečností a přísnou utajeností jednotek, které je zajišťují. Mnohem důležitější je, že v těchto případech se použitím taktických prostředků většinou daří dosáhnout strategických cílů. Jinými slovy, díky monetu překvapení a také samozřejmě soustředění elitních jedinců v pravý čas na pravém místě je možné dosáhnout výsledků, které při standardních operacích odpovídají mnohem početnějším jednotkám a podstatně dlouhodobějšímu úsilí.

 • ZiS-5 - dříč v boji i v civilu

  🕔25.02.2015

  Při budování sovětské ekonomiky odvedl velký kus práce nenápadný nákladní automobil ZiS-5. Po vyřešení prvních technických problémů se stal základem pro celou řadu nástaveb, včetně vojenských, a byl prvním sovětským nákladním automobilem, který se vyvážel do zahraničí. Stejně nesporné jsou jeho zásluhy na zajištění bojových operací sovětské armády během 2. světové války.

 • Saint-Chamond 1921

  🕔28.12.2021

  Projekt kolesovo-pásového tanku firmy Saint-Chamond z roku 1920/21. Vo vtedajšej dobe sa viac, či menej experimentálne presadzovala myšlienka skĺbiť dva druhy podvozkov a to pásový a kolesový do jedného hybridného typu.

 • Boeing 100

  🕔29.10.2021

  Boeing Model 100 byla civilní varianta stíhače F4B-1. Hlavním rozdílem bylo samozřejmě odstranění vojenského vybavení a zástavba palivové nádrže do středu horního křídla.

 • Pronásledování parníku Watussi

  🕔03.10.2012

  Jihoafrické vojenské letectvo (SAAF) představovalo na začátku 2. světové války nečetnou sílu, vesměs vyzbrojenou zastaralými letouny. Vojenské ostruhy symbolicky získalo při pronásledování německého parníku Watussi v prosinci 1939.

Přehled starších článků

Archivní články

Král uherský a polský Ludvík I.

V Uhrách se Ludvíkovi přezdívalo Veliký a je považován za jednoho z nejvýznamnějších panovníků země. V domácí politice zrovnoprávnil magnáty a uherskou šlechtu tzv. dekretem Unicum vydaným 11....
Celkem je zde 6714 zveřejněných článků.
Sekce

Představujeme sekci valka.cz:

Podkategorie

Aktuality

Články

Osobnosti

Jednotky