Zpět na úvodní stránku

Přehled (6651 článků)

 • Konec jediné německé letadlové lodi Graf Zeppelin

  👤Jiří Venhoda 🕔16.06.2022

  Německá letadlová loď Graf Zeppelin byla první lodí ve stejnojmenné třídě ze dvou letadlových lodí objednaných Kriegsmarine. Byla to jediná letadlová loď spuštěná Německem na vodu a představovala součást snahy Kriegsmarine vytvořit dobře vyváženou oceánskou flotilu, která by byla schopna promítnout německou námořní sílu daleko za hranice Baltského a Severního moře. Letadlová loď měla disponovat 42 stíhačkami a střemhlavými bombardéry.

  Zobrazit celý článek
 • Bahna 2022: rekonstrukce bojů v Habartově v září 1938

  👤Martin Smíšek 🕔26.06.2022

  Fotografie z letošních Bahen, které zachycují rekonstrukci bojů mezi československými četníky a sudetskými Němci v Habartově v září 1938.

  Zobrazit celý článek
 • Major Robert Lev Melč

  👤Jiří Mašek 🕔18.11.2020

  Pilot K. u K. Luftfahrtruppe, pilot Československé legie na Rusi a důstojník československého letectva.

  Zobrazit celý článek
 • Robert Goddard

  👤Roland Nádaskay 🕔11.06.2022

  Americký inženýr, profesor, fyzik a vynálezce, který se zasloužil o vytvoření a sestrojení první rakety na kapalné palivo na světě. Goddard 16. března 1926 úspěšně vypustil svou raketu, která zahájila éru vesmírných letů a inovací. V letech 1926 až 1941 vypustil se svým týmem 34 raket, které dosáhly výšky až 2,6 km a rychlosti až 885 km/h.

  Zobrazit celý článek
 • PTS-M

  👤Miroslav Hlavatý 🕔11.06.2022

  Základ vybavenia prepravno-výsadkových rôt ženijných praporov vševojskových divízií.

  Zobrazit celý článek
 • Byl také Čech

  👤František Novotný 🕔12.11.2004

  Vašátko se stal dvakrát stíhacím esem: poprvé v bitvě o Francii a podruhé v RAF. Z československých stíhacích es pouze Karel Kuttelwascher a Josef František sestřelili více letadel než Vašátko. Jako Wing Commander byl Vašátko jedním z nejvyšších československých důstojníků RAF ve frontové službě. V den své smrti byl Vašátko právě vyznamenán DFC. Generální inspektor československého letectva Karel Janoušek označil Vašátkovu smrt za "nejkrutější ránu pro celé naše letectvo".

  Zobrazit celý článek
 • Válečný řád Virtuti Militari

  👤Zbigniew Mikesz 🕔13.07.2008

  Nejstarší polský, vojenský řád, jež je udělován za statečnost v boji, je nerozlučně spjat s dějinami Polska, které zasáhly do jeho vývoje všemi svými slavnými i tragickými zvraty. Již více jak 215 let je nejvyšším bojovým vyznamenáním polského vojáka a znamená pro něj totéž co pro britského Viktoriin kříž, pro amerického Medaile cti či pro německého vojáka Železný kříž. Celé generace Poláků jsou vychovávaný v úctě vůči lidem vyznamenaným řádem Virtuti Militari. Nositele modro-černé stužky jsou po právu váženými a ctěnými občany.

  Zobrazit celý článek
 • Saint-Chamond

  👤Petr Lískovec 🕔28.12.2021

  Tank Saint-Chamond, který vznikl v rámci soupeření s výrobci tanku Schneider CA1, byl nedostatečně výkonný a v zásadě nevhodný. Jeho hlavní slabinou byly housenkové pásy Holt, které byly příliš krátké vzhledem k délce a hmotnosti tanku (23 tun). Pozdější modely se pokusily některé původní nedostatky napravit instalací širších a silnějších pásů, silnějšího čelního pancíře a účinnějšího 75mm polního kanonu Mle 1897.

  Zobrazit celý článek
 • Obrněný bitevní letoun BŠ-2 (CKB-55)

  👤Ivo Valuch 🕔31.05.2021

  V souvislosti s neúspěšnými španělskými zkušenostmi s bojovým využitím průzkumných letadel a stíhaček pro přímou leteckou podporu vojsk v podmínkách silné nepřátelské protivzdušné obrany 16. prosince 1937 náčelník výzbroje a materiálně–technického zásobování VVS KA při tvorbě plánu experimentální konstrukce letadel na rok 1938 a odborníci - vojenský inženýr 1. stupně P. A. Losjukov a vojenský inženýr 2. stupně P. V. Rudincev, se vší svou ostrostí nastolili otázku okamžitého zahrnutí do plánu výstavbu speciálního útočného letounu, „... operujícího v malé výšce a disponujícího výkonnými útočnými a obrannými zbraněmi a s motorem, který vyvíjí maximální výkon u země ...“

  Zobrazit celý článek
 • Oberleutnant Benno Fiala Ritter von Fernbrugg

  👤Jiří Mašek 🕔08.06.2022

  Benno Fiala Ritter von Fernbrugg byl rakousko-uherské stíhací eso, během první světové války dosáhl 28 vítězství a byl třetím nejlepším esem Rakouska-Uherska. Byl také technickým inovátorem a průkopníkem používání kulometů, vysílaček a kamer v letadlech. Jeho čtyřicetiletá letecká kariéra zahrnovala také výrobu letadel, správu letišť a založení komerčních leteckých společností.

  Zobrazit celý článek
 • Hlavní seržant Llewellyn Morris Chilson - druhoválečný Rambo

  👤 🕔16.05.2022

  6. prosince 1946 se v Bílém domě konalo slavnostní udílení. Hlavní osobností byl poddůstojník americké armády, jehož skutky byly mnohdy tak neuvěřitelné, že by i sám Rambo záviděl. Byl jím 26letý mladík z Ohia, štábní seržant Llewellyn Morris "Al" Chilson. Tento muž obdržel tento den od prezidenta Harry S. Trumana sedm medailí, z nichž šest bylo za statečnost, mezi těmito vyznamenáními ale chybělo to nejvyšší. To, na které byl dvakrát nominován, ale nikdy jej nezískal. Medaile cti. Při udělování prezident nahlas pronesl: "Toto je nejpozoruhodnější seznam citací, jaký jsem kdy viděl. Za každou z nich má tento mladý muž nárok na vše, co země může nabídnout. Ty stojí i za Medaili cti, to si o tom myslím."

  Zobrazit celý článek
 • Sovietska bezhlučná puška VSS Vintorez

  👤Marek Čech 🕔29.12.2006

  VSS Vintorez je sovětská / ruská odhlučněná odstřelovačská puška, určená pro speciální vojenské, policejní a bezpečnostní jednotky. Zbraň byla vyvinuta počátkem 80. let a společně se zbraní bylo speciálně vyvinuto podzvukové střelivo ráže 9×39 mm, odstřelovačské SP-5 a průbojné SP-6.

  Zobrazit celý článek
 • Karel Čurda

  👤Das Boot 🕔08.06.2022

  16.6.1942 Československý parašutista rt. Karel Čurda zradil a přihlásil se v sídle gestapa v Pečkově paláci v Praze. Udal první adresy rodin a osob spolupracujících s parašutisty.

  Zobrazit celý článek
 • Historie USS Oriskany (CVA-34)

  👤Tars 🕔24.02.2022

  Historie této letadlové lodě se začala psát ještě v době, kdy II. světová válka zuřila v plné síle. Její kýl byl položen v newyorské loděnici Brooklyn Naval Ship Yard 1. května 1944 a měla se stát další lodí úspěšné třídy Essex.

  Zobrazit celý článek
 • M4A2 Sherman

  👤Radek Havelka 🕔26.12.2021

  Tank M4 Sherman, oficiálně Medium Tank, M4, byl nejrozšířenějším středním tankem Spojených států a západních spojenců ve druhé světové válce. Tank M4 Sherman se ukázal jako spolehlivý, relativně levný na výrobu a dostupný ve velkém množství. Byl také základem několika dalších obrněných bojových vozidel včetně samohybného dělostřelectva, stíhačů tanků a vyprošťovacích vozidel. Desítky tisíc kusů byly distribuovány prostřednictvím programu Lend-Lease do Britského společenství národů a Sovětského svazu.

  Zobrazit celý článek
 • Československé opevnění Hlučínska

  👤Ema Žurovcová 🕔23.05.2022

  Hlučínsko je oblast západní části Slezska, zasahující do oblasti České republiky a od nepaměti je územím, o které se vedly spory. Slezské války, období po první světové válce, Mnichovská dohoda nebo konec druhé světové války – Hlučínsko bylo vždy zdrojem konfliktu.
  Není se tedy čemu divit, že se zde v období První republiky rozhodla vláda v rámci staveb opevnění Československa postavit obrannou linii. Vzhledem k poloze a historickým zkušenostem však tato linie byla až v jihovýchodní části oblasti – tam, kde už nebylo vysoké procento německého obyvatelstva.

  Zobrazit celý článek
 • Lubomír Jasínek

  👤Radim Kapavík 🕔07.06.2022

  24. října 1942 byl společně s Závorkou a Srazilem vysazen u Kopidlna na Jičínsku. Zapojil se do činnosti skupiny a podařilo se mu úspěšně navázat spojení s Londýnem. Kvůli činnosti konfidentů Čurdy a Nachtmanna se gestapu podařilo Jasínka společně se Závorkou vystopovat v Rovensku pod Troskami. Zde je na plovárně v domku plavčíka Lukeše 15. ledna 1943 obklíčilo gestapo.

  Zobrazit celý článek
 • Italské čluny MAS a trpasličí ponorky v Černém moři v letech 1942-1943

  👤Karl Schlange 🕔06.10.2005

  Bojové nasazení italského válečného loďstva v Černém moři a na jezeře Ladoga v letech 1942-43.

  Zobrazit celý článek
 • AMX-50 Surbaissé

  👤Jiří Tintěra 🕔27.12.2021

  V průběhu let 1949-1958 vznikly tři verze podvozku, které byly různě upravovány. První je v zahraniční literatuře občas označována jako AMX-50A a byla určena pro lehčí typ kyvné věže osazené 100 mm kanonem. Druhá a třetí, která často nese označení AMX-50B, je spojována s těžší kyvnou věží osazenou 120 mm kanonem. Naproti tomu francouzské internetové stránky "Char et blindes francais" zásadně rozlišují verze prototypů podle roku vzniku a použité výzbroje.

  Zobrazit celý článek
 • Boeing XPW-9

  👤Richard Aubrecht 🕔29.10.2021

  V roce 1922 pomalu dobíhala výroba 200 stíhaček MB-3A, které Boeing stavěl v licenci firmy Thomas-Morse, a William Boeing se začal poohlížet po novém typu, který by zajistil továrně práci. Po zkušenostech s celodřevěnou konstrukcí MB-3 se návrháři Boeingu začali soustředit na nové technologie, které by zajistily novému stroji snadnější výrobu i údržbu.

  Zobrazit celý článek