Zpět na úvodní stránku

Přehled (5610 článků)

Kostky a poker: Nejoblíbenější hry druhé světové války0

👤Radek Havelka 🕔15.11.2017

Člověk má od přírody hravou povahu a tento fakt se nemění ani v době války. Možná právě naopak. Nejrůznější karetní, stolní i hazardní hry jsou často jednou z mála možností jak se zabavit a rozptýlit i ve skromných podmínkách na frontové linii. Zábavnější částí životů amerických vojáků v druhé světové válce se ve svém blogu zabývá profesor Patrick Costa.

(placená reklama)

Zobrazit celý článek

Douglas MacArthur0

👤Radek Havelka 🕔23.02.2009

Když se řekne Douglas MacArthur, je jen málo těch, kteří by si toto jméno nedokázali alespoň rámcově zařadit. Jeden z mála pětihvězdičkových generálů USA, velitel amerických jednotek v druhé světové válce i v korejské válce, muž v černých brýlích a s dýmkou, podle mnohých i velký egoista, to vše byl Douglas MacArthur.

Zobrazit celý článek

Giorgio Pessi - stíhač černého půlměsíce0

👤Radek Enžl 🕔18.03.2011

Ti, kdo se zajímají o stíhače 1. sv. války, dříve nebo později narazí na zajímavě zbarvený Spad S.VII s černým půlměsícem na trupu. Někdy se však v popisu uvádí, že na něm létal Girogio Pessi, jindy zase Giuliano Parvis. Kdo tedy byl muž létající na stroji s černým půlměsícem?

Zobrazit celý článek

AMX-30B20

👤 🕔07.11.2017

Niekoľko rokov po zavedení tankov AMX-30 do výzbroje začínalo byť jasné, že tieto tanky by pri stretu s novými sovietskymi tankami ťahali za kratší koniec. Preto sa začali v roku 1973 štúdie, ktorých cieľom bola modernizácia tankov AMX-30 tak, aby sa zlepšili ich palebné a manévrovacie schopnosti na bojisku. Práce na modernizácii prebiehali do roku 1979 a výsledkom modernizácie je tank AMX-30B2, ktorého prvé kusy boli k Francúzskym tankovým jednotkám dodávané od januára 1982.

Zobrazit celý článek

Odstřelovač Vasilij Zajcev: jak vzniká legenda0

👤Gebirgsjäger 🕔10.12.2010

Odstřelovač Vasilij Zajcev,  ikona Velké vlastenecké války, bývá někdy považován za pouhý produkt sovětské propagandy. Jako každý, kdo úspěšně bojoval ve stalingradském pekle, si i Zajcev zaslouží úctu a obdiv. Byli to politruci a propagandisté, kteří jeho jméno a bojové mistrovství politicky zneužili. Polopravdy i naprosté výmysly o Vasiliji Zajcevovi začaly žít vlastním životem a jednotliví autoři historických i beletristických publikací je přebírají a navzájem je od sebe opisují. Korunu tomu všemu nasadil Annaudův film "Nepřítel před branami".  Jméno Vasilij Zajcev se tak stalo synonymem pro pojem "sovětský odstřelovač", ačkoli za druhé světové války působily desítky  sovětských odstřelovačů s větším počtem úspěšných zásahů.

Zobrazit celý článek

Protiraketová obrana USA - NMD (1) - Historie a vývoj0

👤Nechvátal Jan 🕔11.02.2007

Protože toto téma se ukazuje býti stále více aktuálním i pro ČR (zvláště v poslední době), pokusím se nastínit a názorně vysvětlit historii, vývoj, strukturu a složení „Protiraketové obrany Spojených států amerických“. V 1. díle si povíme něco o historii a vývoji PRO v SSSR a v USA.

Zobrazit celý článek

Protiraketová obrana USA - NMD (2) - Současná struktura0

👤Nechvátal Jan 🕔01.04.2007

Protože toto téma se ukazuje býti stále více aktuálním i pro ČR (zvláště v poslední době), pokusím se nastínit a názorně vysvětlit historii, vývoj, strukturu a složení „Protiraketové obrany Spojených států amerických“. 2. díl obsahuje informace o současné struktuře a princip protiraketové obrany USA.

Zobrazit celý článek

Tachikawa Ki-74 Patsy0

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔08.02.2014

Je poměrně málo známým faktem, že japonské armádní letectvo mělo v roce 1945 ve své výzbroji výškové bombardovací letouny s dlouhým doletem. Velení armádního letectva dokonce zvažovalo jejich bojové nasazení proti americké základně bombardérů B-29 Superfortress na ostrově Saipan.

Zobrazit celý článek

Dvanáct bitev na Soči (1915-1917)0

👤Karel Oktábec 🕔29.03.2011

Od počátku války, kterou Itálie 23. května 1915 vyhlásila svému spojenci Rakousko-Uhersku, bylo hlavním úkolem italské armády dobýt rakousko-uherské přístavní město Terst. Pod velením maršála Luigiho Conte di Cadorny se o to pokusila celkem jedenáctkrát - v jedenácti bitvách na západoslovinské řece Soča.

Zobrazit celý článek

Jízdní srážka u Rudoltic z 8. července 1866 a pomník pruských husarů0

👤Vladimír Mucha, Ing. 🕔19.01.2011

Prusko-rakouská válka, jež se v létě roku 1866 přehnala přes české území, se citelně dotkla mnoha obcí severních a východních Čech. Velké množství pomníků a typových křížů, které byly vystavěny jako reakce na tyto události, můžeme nalézt do dnešních dnů. Mezi ty zapomenuté a z části poškozené lze zařadit i památeční kříž na pískovcovém soklu v obci Rudoltice v Čechách. Jeho pohnutou historii a důvod výstavby pojďme společně sledovat na následujících řádcích. Krátkým nástinem tehdejší válečné situace se ocitneme v období po bitvě u Hradce Králově a představíme si několik menších jezdeckých srážek na česko-moravském pomezí.

Zobrazit celý článek

Náboje s okrajovým zápalem0

👤 🕔13.03.2011

Další z řady článků o nábojích a jejich názvosloví. Od autora je přislíbeno, že bude v tomto směru postupně doplňovat "bílá místa" v tomto tématu.

Zobrazit celý článek

BT-5 a BT-7 Pokračovatelé rodu0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔04.03.2013

Výroba tanku BT-2 se zpočátku potýkala se značnými obtížemi, ale postupně nabírala na obrátkách. Přesto bylo jasné, že nový tank, tak jak byl okopírován z amerického vzoru, není pro službu v těžkých podmínkách Sovětského svazu nejvhodnější. Bylo potřeba přistoupit ke změnám.

Zobrazit celý článek

Rychlé tanky BT v boji0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔07.03.2013

Americké tanky konstruktéra Waltera Christieho neoddiskuto­vatelně položily základy moderních sovětských tanků. Při jejich úpravách a výrobě nasbírali obrovské zkušenosti jak sovětští konstruktéři, tak dělníci a celá výrobní základna. Přišel čas ukázat, co nové tanky dokážou v boji.

Zobrazit celý článek

Bitva v Argonnském lese0

👤Ivan Brož 🕔24.10.2017

Když se vysloví „Argonne“, myslí se tím zalesněná hornatina v pařížské pánvi mezi údolím Aisne a Aire. A když se řekne „první světová válka a Argonnský les“, jde o poslední velkou operaci, která probíhala od 26. září 1918 do 10. listopadu 1918 – tedy do samotného konce celého tohoto válečného konfliktu. K tomu ovšem bylo třeba prolomit systém německých polních opevnění čili Siegfriedstellung. Skládal se ze čtyř pásem podél celé linie fronty o celkové hloubce 8 km. Významnou roli přitom sehrál americký expediční kontingent pod velením legendárního gen. Johna Pershinga, který měl společně s Francouzi zaútočit v oblasti řeky Mázy poblíž Argonnského lesa. Americký postup až k Sedanu, vzdálenému asi 50 km, by pak narušil obrannou linii Němců dále na sever.

Zobrazit celý článek

Wing Commander E. J. B. Nicolson0

👤Michal Rak 🕔09.10.2010

Životopis jediného stíhače RAF, který byl vyznamenán Viktoriiným křížem.

Zobrazit celý článek

Na španělském nebi - Heinkel He 112 V6 a V90

👤Miroslav Šnajdr 🕔24.02.2013

Španělské bojiště během občanské války sloužilo nacistickému Německu jako ideální polygon pro testování taktických postupů i vojenské techniky. Mezi letouny, které se ve stavu známého Legionu Condor skutečně pouze mihly za účelem zkoušek v operačních podmínkách, patřil rovněž jediný prototypový exemplář stíhačky Heinkel He 112 V6. Ve Španělsku se vyskytoval od konce listopadu 1936 do havárie 19. července následujícího roku.

Zobrazit celý článek

Resita cal.75 TA Md.19430

👤Branislav Juhász 🕔20.02.2014

Univerzálny poľný a protitankový kanón, ktorý vznikol ako skladačka sovietskej a nemeckej legendy, bol v dobe vzniku jedným z najvýkonnejších protitankových kanónov svojej doby. Kuriozitou je krajina vzniku. Bolo ňou Rumunsko.

Zobrazit celý článek

MiG-15 / Legendární Patnáctka0

👤Radim Špalek 🕔19.02.2004

Historie služby prvního letounu řady Mig v československém letectvu.

Zobrazit celý článek

Churchill AVRE0

👤Palič 🕔06.03.2014

Po trpkém zklamání z katastrofy operace Jubilee (nájezd na Dieppe) v srpnu 1942 začalo ve spojeneckých štábech vyhodnocování příčin neúspěchu této "zkoušky na invazi do Evropy", jak byla operace později historiky označována. Za jednu z příčin jejího neúspěchu byla označena neschopnost jednotek překonat nebo přímo ničit pobřežní zařízení a překážky, a s tím související neschopnost rozvíjet operaci směrem do vnitrozemí. Toto uvědomění si nutnosti zařadit do sestavy první a několika dalších útočných vln příslušníky ženijních jednotek s potřebným vybavením a výzbrojí, schopnou splnit velmi širokou škálu úkolů pod bezprostřední palbou bránícího se protivníka, dalo později vzniknout řadě specializovaných ženijních vozidel, nazývaných AVRE (Armoured či Assault Vehicle Royal Engineers).

Zobrazit celý článek

Erik Thorwaldsson zvaný Erik Rudý0

👤Vintar 🕔26.06.2008

Životopis norského vikingského mořeplavce a objevitele, který první vstoupil na půdu Grónska.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře