Zpět na úvodní stránku

Přehled (5584 článků)

Balíček karet na bitevním poli0

👤Radek Havelka 🕔15.06.2017

„Jak vidíte, pane, můj balíček karet mi posloužil stejně jako bible, modlitební knížka i kalendář,“ vysvětluje voják T. Texis Taylor svému veliteli vztah k balíčku karet ve známém příběhu, který zhudebnila skupina Rangers.

(placená reklama)

Zobrazit celý článek

Karl-Gerät 040 - Bratranec tlusté Berty - část 10

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔10.10.2008

Dělostřelectvo bylo nazývané bohem války. Jeho soustředěná palba dokázala utopit v krvi smělé útoky nebo rozvrátit nepřátelskou obranu. Konstrukce dělostřelecké techniky dosáhla svého vrcholu v období druhé světové války a těsně po ní. Některé typy dosahovaly monstrózních rozměrů. Jedním z takových byl Karl-Gerät 040 s hmotností přes 100 tun.

Zobrazit celý článek

Operace Hailstone0

👤Hansel Richard 🕔04.03.2009

Neutralizace japonské letecké a námořní základny Truk ve dnech 17. - 18.2.1944.

Zobrazit celý článek

Lotyšsko na križovatke vojen 1914 – 1920 (I.)0

👤Viktor 🕔16.04.2007

Vojensko-politický vývoj v Lotyšsku v priebehu Prvej svetovej vojny a počas bojov o nezávislosť na pozadí občianskej vojny v Rusku. Vnútorný zápas o moc medzi lotyšskými nacionalistami, lotyšskými boľševikmi a pobaltskými Nemcami bol sprevádzaný zasahovaním vonkajších síl. Červená armáda Sovietskeho Ruska, Freikorps Nemecka, Západná dobrovoľnícka armáda bielogvardejských Rusov a Royal Navy Veľkej Británie intervenovali do miestneho diania s cieľom presadiť svoje záujmy a vplyv. V dôsledku toho Lotyšsko ostávalo bojiskom až do roku 1920.

Zobrazit celý článek

Hřeben Vimy, 9. dubna 19170

👤Luboš Pavel 🕔26.11.2004

Boj o hřeben Vimy 9.-12. dubna 1917 byl prvním úspěšným útokem proti německé Hindenburgově linii během 1. světové války. Hřeben Vimy v severní Francii byl jedním z nejsilněji bráněných míst na celé západní frontě a byl považován za nedobytnou pevnost. Dokud nepřišli Kanaďané ...

Zobrazit celý článek

Wilfrid Reid May OBE, DFC0

👤Radek Enžl 🕔25.03.2008

Wilfrid Reid "Wop“ May, OBE, DFC, letecké eso I. sv. války a letecký průkopník, jenž sehrál významnou roli při osídlování kanadského západu.

Zobrazit celý článek

Carl W. Payne0

👤Zdeněk Kocáb 🕔06.04.2009

Jediné americké eso, které má na svém kontě sestřely letadel Německe, Itálie, Japonska i vichystické Francie.

Zobrazit celý článek

Major letectva v zálohe Ľudovít Dobrovodský0

👤Ivan Halás 🕔29.11.2006

Životopis príslušníka Slovenského letectva, který sa zúčastnil bojov na východnom fronte, v SNP a bojoval i v rámci 1.spl v SSSR.

Zobrazit celý článek

6. Panzer Division0

👤Karl Schlange 🕔21.04.2004

6. tanková divize si na bojištích 2. světové války získala jeden z nejlepších bojových záznamů mezi všemi divizemi, které v ní bojovaly. Její působení začíná invazí do Polska v roce 1939 a končí obranou Vídně roku 1945.

Zobrazit celý článek

Hacuharu - Předjaří aneb Brzké jaro0

👤Robert Fox 🕔09.04.2013

Předjaří, nebo Brzké jaro. Tak poetické jméno dostala do vínku japonská třída nových moderních torpédoborců 1. třídy, lehčích a menších než byla obávaná plavidla třídy Fubuki, přesto neméně smrtonosná a vyzbrojená...

Zobrazit celý článek

SG 84/980

👤Teodor 🕔14.08.2007

Najznámejší nemecký bodák.

Zobrazit celý článek

Filipínské četnictvo aneb 90 let proti-povstaleckých bojů0

👤Petr von Fenstein 🕔16.10.2009

Jednou ze zapomenutých jednotek historie je bezesporu tzv. Philippine Constabulary. Odkaz této jednotky však stále přetrvává zejména v americkém vojenském prostředí, kde se neuvěřitelný úspěch této jednotky používá jako studijní případ pro proti-povstalecké operace, popř. operace policejního charakteru, ve kterých armáda vykazuje velmi malou efektivitu.

Zobrazit celý článek

U 53 - Bouřlivá cesta do Ameriky za Světové války0

👤Karl Schlange 🕔31.01.2007

S údivem a respektem ocenila americká veřejnost v roce 1916 úspěšné prolomení britské námořní blokády podmořskou obchodní lodí U-Deutschland. Tato dosáhla nepoškozena přístavu Baltimore a poté, co byla naložena surovinami důležitými pro válečný průmysl, opět úspěšně proklouzla blokádou a dorazila do domovského přístavu. Britské námořnictvo umístilo v reakci na to před americké přístavy své námořní jednotky se záměrem poslat příští německou obchodní ponorku ke dnu. Tento záměr se jim nejspíše podařil s U-Bremen, jež zmizela beze stopy. Její osud se naplnil v čase, kdy se německá frontová ponorka U-53 již blížila k pobřeží USA, aby zaútočila na sevření obléhatelů. Co se stalo zde a poté, je předmětem následujících stránek.

Zobrazit celý článek

Reginald Joseph Mitchell0

👤Michal Rak 🕔26.04.2007

Životopis britského leteckého konstruktéra, tvůrce závodních specialů a slavné stíhačky Spitfire, keterý podlehl rakovině.

Zobrazit celý článek

Italský útok na pevnostní uzávěr Folgaria-Lavarone (1915)0

👤Karel Oktábec 🕔25.12.2010

Boje o pevnostní uzávěr Folgaria-Lavarone (1915).

Zobrazit celý článek

Grumman F4F Wildcat0

👤Richard Aubrecht 🕔23.02.2009

Přehled verzí slavného amerického palubního, stíhacího letounu, tahouna vzdušné války v Pacifiku, který však vykonal mnoho dobré práce i nad dalšími světovými oceány.

Zobrazit celý článek

Americké klouzavé bomby řady GB0

👤Richard Aubrecht 🕔28.01.2008

Všeobecně je známo, že Němci v průběhu druhé světové války testovali a bojově nasadili několik typů klouzavých a řízených bomb a torpéd. Skoro neznámým faktem je, že tyto zbraně vyvíjeli a používali také Američané.

Zobrazit celý článek

Maršál Sovětského svazu Lavrentij Pavlovič Berija0

👤RoBoT 🕔06.04.2005

Berija byl jedním z nejhorších zjevů, které vyprodukoval stalinský bolševický systém. Má značný podíl na neblahém osudu milionů sovětských i zahraničních občanů. Nebyl to sice, na rozdíl od některých svých předchůdců či kolegů, "duševně omezený řezník" a oplýval i určitým rozhledem, ale to nijak nesnižuje závažnost jeho negativních skutků.

Zobrazit celý článek

Konštantín VII. Porfyrogennetos0

👤Ján Piroško 🕔09.01.2008

Životopis byzantského císaře, který víc než válčením proslul svými spisy. V díle O správě říše se zmiňuje též o Velké Moravě.

Zobrazit celý článek

Pavol Kray, barón Krajovský a Topoľský0

👤Ján Kovačič 🕔16.06.2009

Rovnako ako ostatné krajiny habsburskej monarchie, aj Slovensko mohlo rakúskym Habsburgovcom ponúknuť mnoho talentov z oblasti vojenstva.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago