Zpět na úvodní stránku

Přehled (5587 článků)

Srpen 1968 - chronologie0

👤Radek Havelka 🕔21.08.2009

Příčiny a průběh okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy minutu po minutě.

Zobrazit celý článek

Bitva v zálivu Abú Kír (Abukir)0

👤Radek Enžl 🕔19.06.2007

Na jaře roku 1798 Napoleon Bonaparte chystal velkou invazi do Egypta. Direktorium v jeho osobě cítilo hrozbu, proto ochotně dalo k tomuto tažení svolení. Smyslem této akce bylo odříznout Anglii od jejích kolonií a ohrozit kolonie v Indii.

Zobrazit celý článek

AH-1 Cobra - Etalon bitevního vrtulníku0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔01.09.2006

Nejsou tak daleko doby kdy byl pojem bitevní vrtulník spojován se jménem Cobra. Od té doby se do výzbroje řady států dostaly bitevní vrtulníky různých konstrukcí, pro které Cobry byly etalonem kvality. Od té doby prošly dlouhým vývojem a počet jejich variant vyčerpal abecedu.

Zobrazit celý článek

Alexandr Alexandrovič Kazakov0

👤Radek Enžl 🕔22.04.2006

Nejúspěšnější stíhací eso Ruska v WWI.

Zobrazit celý článek

Aleksander Gabszewicz0

👤Michal Kuča 🕔30.03.2008

Jeden z nejúspěšnějších polských stíhacích pilotů Generał brygady a Group Captain Aleksander Gabszewicz a jeho životní osudy

Zobrazit celý článek

Supermarine Spitfire Mk.XII0

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔01.02.2011

Co do počtu vyrobených kusů zcela bezvýznamná verze Spitfiru, ale významná z hlediska vývoje - první sériově vyrobený Spitfire poháněný motorem Griffon.

Zobrazit celý článek

GAZ- M10

👤František Aubrecht 🕔09.03.2008

Jeden z prvních masově vyráběných osobních automobilů v SSSR. Populární "Emka", vozidlo mnoha účelů - od civilních až po štábní armádní vůz, nahrazovaný až v dobách 2. sv. války Jeep z lend-leasu.

Zobrazit celý článek

Generálmajor Ján Černek0

👤Martin Drobňák 🕔18.02.2007

Legionár, dôstojník Československej armády (1918-1939), veliteľ 21. motorizovaného pluku "Dávid" nasadeného na východnom fronte, veliteľ VI. taktickej skupiny počas SNP.

Zobrazit celý článek

Bitva u Mnichova Hradiště 28. 6. 18660

👤 🕔27.01.2011

Stručný přehled událostí vedoucích k porážce rakousko-uherské armády Prusy u Mnichova Hradiště 28. 6. 1866.

Zobrazit celý článek

Babylónska ríša0

👤Radoslav Turik 🕔11.01.2008

V priebehu troch tisícročí sa v priestore Mezopotámie vystriedalo niekoľko dominantných štátnych útvarov. Jedným z nich bola aj Babylonská ríša. Podobne ako aj iné štátne útvary prežíval tento štát obdobia úspechov a rastu, ale aj obdobia úpadku. Dejiny Babylónskej ríše rozdeľujem na obdobia Starobabylonskej, Stredobabylonskej a Novobabylonskej ríše.

Zobrazit celý článek

Ulysses S. Grant – Americký prezident, voják i milovník pokeru0

👤Radek Havelka 🕔27.07.2017

Velitel armády Unie, Ulysses S. Grant, se stal také jedním z řady amerických prezidentů, kteří se zamilovali do karetní hry poker. Grant tuto hru miloval a není úplnou náhodou, že se před svými dvěma funkčními obdobími vypracoval v geniálního vojevůdce a vítěze mnoha bitev. Právě karetní průprava může být jedním ze zásadních důvodů, proč Ulysses S. Grant uspěl. Jak na bojišti, tak u pokerového stolu, je totiž potřeba ukázat cit pro své protivníky a správně předvídat jejich tahy.

(placená reklama)

Zobrazit celý článek

Mystifikácie, omyly a fakty o nemeckej technike0

👤Branislav Juhász 🕔17.02.2011

Povedomie o obrnenej technike sa s rozšírením internetu dostalo do iných dimenzií a informácie sú dnes prístupné všetkým. Pri diskusiách na fórach, či na webových military stránkach sa neustále stretávam s mylnými tvrdeniami a faktografickými chybami vyplývajúcimi z omylov prezentovaných v starších publikáciách. Bohužiaľ takéto omyly sa neustále "dedia" a tradujú i v súčasnosti, dokonca i v nových publikáciách. Zopár omylov sa pokúsim uviesť na pravú mieru. Spravidla vychádzam z publikácií pánov Jentza a Doyla, ktorí sú považovaní za špičku v tématike o nemeckej obrnenej technike. Množstvo informácií pochádza z publikovania dnes už nebohého pána Spielbergera, ktorého monografie sú a budú neprekonateľné, no zároveň vytvoril viaceré omyly, ktoré pretrvávajú dodnes.

Zobrazit celý článek

Lockheed U-2 - Legendární špion0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔28.10.2004

Letoun U-2 létá od poloviny padesátých let. Přestože příští rok oslaví půl století od svého prvního vzletu, zatím se do „důchodu“ nechystá. Důvod je prostý. Jakkoli by se, v době satelitů, mohla konstrukce pocházející z minulého století zdát zastaralá, pravdou zůstává, že letoun je spolehlivou platformou pro řadu průzkumných systémů. Proti satelitům je mnohem operativnější a levnější.

Zobrazit celý článek

Wing Commander Lance C. Wade0

👤Michal Rak 🕔16.09.2007

Životopis nejúspěšnějšího amerického stíhače v řadách RAF během 2. světové války.

Zobrazit celý článek

Jan Karski – muž, který se pokusil zastavit Holocaust0

👤Karl Schlange 🕔13.02.2009

Snaha polského odbojáře Jana Karského zastavit holocaust byla zapomenuta až do roku 1978, kdy byla při natáčení filmu Shoah Karskeho dějiná role ze světové války znovu objevena. Tento text je stručným připomenutím statečných činů tohoto odvážného muže.

Zobrazit celý článek

Juan d´Austria0

👤Vintar 🕔11.01.2006

Juan d´Austria - velitel španělské královské flotily, španělský místodržící v Nizozemí

Zobrazit celý článek

Jurij Alexejevič Gagarin0

👤František Chmelař 🕔12.04.2011

Sovětský letec a kosmonaut, první člověk ve vesmíru.

Zobrazit celý článek

Trojplošníky firmy Nieuport0

👤František Aubrecht 🕔18.09.2010

Počet nosných ploch byl v počátcích letectví pestrý. Zde je malý pohled na francouzskou odpověď na Sopwith Triplane a Fokker Dreiedecker.

Zobrazit celý článek

Belgická obrněná auta bojovala v Rusku0

👤 🕔26.02.2011

Belgičané byli prvními bojovníky První světové války, kteří ve větším měřítku používali obrněných aut jako vojenské zbraně.

Zobrazit celý článek

Václav Vaníček - zrádce Čsl. vojska na Sibiři0

👤Radim Chrást 🕔10.01.2011

Krátký příběh zběha z legií a rudoarmějce Václava Vaníčka.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 2 days ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 2 days ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 4 days ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 3 weeks ago

 • Letusak Je to opraveno, dekujeme za upozorneni, ale vezte, ze to jde i bez tech zbytecnych invektiv, na to tady uplne nejsme zarizeny.

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Jiří Kříž Junkersy 86 měly zajímavou kariéru u SAAF - viz třeba https://www.saairforce.co.za...
  nebo jiné zdroje.

  Na španělském nebi - Junkers Ju 86 D-1 · 3 weeks ago

 • pilot.pirx "přeplňovaných turbokompresory na kompresní poměr 9,6 : 1" To by mne zajímalo, co má společného kompresor (turbo nebo mechanický) s kompresním poměrem, když "Kompresní poměr, neboli stupeň stlačení směsi ε, je poměr celého pracovního objemu válce...

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Ladislav Matisko Kto to pise? Ta gramatika je strasna.

  Bitka pri Vozokanoch · 4 weeks ago