Main Menu
User Menu

Západofloridský podokruh [1864-1865]

Subdistrict of West Florida

     
Název:
Name:
Západofloridský podokruh
Originální název:
Original Name:
Subdistrict of West Florida
Datum vzniku:
Raised/Formed:
12.09.1864
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
17.03.1865
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
12.09.1864-17.03.1865 Západofloridsko-jihoalabamský okruh
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
12.09.1864-27.09.1864 Asboth, Alexander ( )
27.09.1864-25.11.1864 Bailey, Joseph ( )
25.11.1864-15.02.1865 McKean, Thomas Jefferson ( )
15.02.1865-17.03.1865 Asboth, Alexander ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Zapadofloridsky-podokruh-1864-1865-t220996#616977Verze : 1
MOD