Main Menu
User Menu

Wrangel, Pjotr Nikolajevič

Wrangel, Pyotr Nikolayevich

Пётр Николаевич Врангель

     
Příjmení:
Surname:
Wrangel
Jméno:
Given Name:
Pjotr Nikolajevič
Jméno v originále:
Original Name:
Пётр Николаевич Врангель
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
baron
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
15.08.1878 Mukuliai
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
22.04.1928 Brusel
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
vrchní velitel Bílé armády (Bělogvardějci) na Krymu
velitel jezdeckých jednotek
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
cs.wikipedia.org
en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Wrangel-Pjotr-Nikolajevic-t29812#405133Verze : 0
MOD
General-lejtenant Pjotr N. Wrangel, baron - velitel Dobrovolnické armády


(1878 - 1928)Narodil se 15. srpna 1878 v Novo-Alexandrovsku v litevské šlechtické rodině švédského původu. V roce 1901 ukončil Hornický institut a stal se důlním inženýrem. Od roku 1902 sloužil v armádě a jako důstojník se zúčastnil rusko-japonské války. V roce 1910 absolvoval Vojenskou akademii generálního štábu a o rok později také kurz v Důstojnické jezdecké škole.


Za první světové války byl náčelníkem štábu jízdní divize, adjutantem cara Mikuláše II. a od října 1915 postupně velitelem brigády, divize a nakone 3. jízdního sboru. Bojoval ve východním Prusku a v Haliči, hned na počátku byl vyznamenán Řádem sv. Jiří 4. stupně za statečnost. Z plukovníka na general-majora povýšil počátkem roku 1917, v listopadu 1918 se stal general-lejtenantem.


Po říjnové revoluci vstoupil do služeb ukrajinského hejtmana Skoropadského, podporovaného Němci. V srpnu 1918 se přihlásil k Dobrovolnické armádě, kde velel zprvu jízdní divizi a později sboru. Na podzim roku 1919 se stal velitelem Kavkazské armády a od prosince 1919 do ledna 1920 velel Dobrovolnické armádě. Děnikin ho vyslal na Kubáň, mobilizovat další síly pro svoji armádu, ale po konfliktu mezi oběma generály se Wrangel vzdal velení a odjel do zahraničí. Vrátil se v dubnu 1920, aby se ujal velení zbytků bělogvardějských sil na Krymu.


Wrangel využil rusko-polské války k celkové reorganizaci a přeskupení vojsk. Ze zaharničí získal nové zbraně a prostředky na financování armády, se kterou 6. června přechází do ofenzívy na jižní Ukrajině. Jeho vládu vládu uznala Francie. Na podzim téhož roku, tísněn Rudou armádou, která si příměřím s Polskem uvolnila ruce, ustoupil na Krym. V listopadu evakuoval na lodích rusko černomořské flotily 140 tisíc vojáků i civilistů do Istanbulu. Se svým štábem a částí vojsk byl poté v Turecku pod ochranou francouzské a britské flotily, později odešel do Jugoslávie.


V roce 1924 vytvořil monarchistický Ruský vševojskový svaz (ROVS), který vedl aktivní protisovětskou činnost. Zemřel 25. dubna 1928 v Bruselu.zdroj:
ru.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Wrangel-Pjotr-Nikolajevic-t29812#106616Verze : 1