Main Menu
User Menu

Utlumení výstřelu automatických zbraní

Utlmenie Výstrelu Automatických Zbraní

Diskuse
Čo to som sa snažil preštudovať o utlmení vystrelu a zistil, že utlmenie výstrelu u automatických zbraní je buď technicky náročne alebo v opačnom prípade je učinosť takéhoto utlmenia nedostatočná.


Problém je najme v tom, že zatial čo u opakovacích a poloautomatických zbraní je kadencia taká nízka, že spaliny stihnú včas odtiect - uniknúť do okolnej atmosfery, u automatických zbraní je kadencia vyššia a tým dochádza ku narastaniu rozmerov celej konštrukcie - čo je ľudovo povedané, nepraktické.
To sa týka tlmičov prijatelných a rozumných rozmerov
_____________________________


V praxi sa odporúča kombinácia jednotlivých druhov utlmenia.
Pokúsil som ( teoreticky ) skombinovať dva javy :


- rotáciu a spomalenie spalín
- zmenu informácie
_____________________________


ZMENA INFORMACIE :


Využilo by sa javu odvodeného od PÍŠŤAL, kedy prechádzajuci vzduch vytvára zvuk rôznych frekvencii ( v závislosti od rozmerov ) a to až do oblasti nepočutelnej - ULTRAZVUK.
Utlumení výstřelu automatických zbraní - Píšťala

Píšťala
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#231866Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#231866Version : 0
Vzhledem k tomu, že tyto zbraně i doplňky jsou českým právem zakázány bude debata jen v teoretické rovině.....
řešení výtokového hrdla jako píšťaly nic neřeší (ani v pásmu ultrazvuku)...výtokové hrdlo plyny přiškrtí a ty budou dále ve větší míře utíkat ústím hlavně nebo dokonce po otevření závěru nábojovou komorou...a navíc se tón píšťaly namoduluje kadencí zbraně a jejich harmonické a subharmonické určitě budou ve slyšitelném spektru....a určitě ne v malé energetické hodnotě...
cílem tlumiče hluku výstřelu je vytékající plyny zbrzdit a ochladit...ale tlak v tlumiči musí poklesnout dříve než dojde k otevření závěru a vytažení nábojnice....
navrhoval bych sice technicky velmi složité řešení, ale možná vysoce účinné..např klasický komorový tlumič ochlazovat tekutým dusíkem ..např z tlakové lahve v předpažbí....splodiny by měli teplotu okolního vzduchu čímž by se smrštily a při menším objemu by vytékaly z tlumiče velmi malou rychlostí a tudíž by nedělali hluk (důležité je aby se příliš prudce nesmrštily že by vsáli střelu zpět...asi jako vysavač)....samozřejmě střela by musela mít podzvukovou rychlost, aby nedělala supersonický třesk, plochy závěru by museli mít teflonový povrch, aby nedělali kravál narážením o sebe....a možná ještě na celé zbrani by musela být protihluková vrstva tlumící pěny nebo korku aby tlumila rezonanci zbraně v akustickém pásmu (důsledek rozpínání a smršťování hlavně v mezích pružnosti při výstřelu...prostě hlaveň funguje jako struna v kytaře...)....a automatika zbraně nesmí být na principu odběru plynů z hlavně, kudy opět unikají expandující plyny a dělají hluk a nebo na tento mechanismus musí být udělán další tlumič... a pokud je automatika na principu tlaku spalných plynů na dno závěru...musí mít závěr zpožděný chod...takže by to již asi nebyla adaptace stávající zbraně, ale konstrukce zbraně úplně nové......ale jinak je to již dávno vyřešeno daleko elegantněji...ve speciální nábojnici je píst,který při výstřelu vymrští střelu, ale neopustí nábojnici, takže odnikud nevytékají žádné expandující plyny...jen vyhazovač musí mít o něco delší chod....
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232056Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232056Version : 0
ma niekto nejake informacie ako sa da vzrobit tlmic laru1@azet.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232167Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232167Version : 0
Držanie a výroba doplnkov typu tlmič výstrelu je nelegálne.... (spolu s laserovým zameriavačom, noktovizorom a pod) - viď zákon o zbraniach a strelive
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232169Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232169Version : 0
MOD

Citace - KY-HUNTER :

...ale jinak je to již dávno vyřešeno daleko elegantněji... ve speciální nábojnici je píst, který při výstřelu vymrští střelu, ale neopustí nábojnici, takže odnikud nevytékají žádné expandující plyny... jen vyhazovač musí mít o něco delší chod....
Pokiaľ sú tým myslené sovietske a ruské náboje SP-3, SP-4 a PZ/PZA/PZAM, tak pištoľ MSP pre náboj SP-3 je dvojhlavňová, rovnako ako S-4M pre náboje PZ / PZA / PZAM, v podstate by sa dali zaradiť medzi deringery.
Zbraň PSS pre náboj SP-4 je špeciálne konštruovaná samonabíjacia pištol.
Náboj SP-3 by sa teoreticky mohol dať nabiť a vystreliť aj z AK-47, otázkou je, či by strela vôbec opustila hlaveň a nabíjanie by sa muselo robiť ručne.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232172Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232172Version : 0
KY-HUNTER : taktiež ma napadlo použitie ochladzovacieho media ( Kvapalný CO2 pretekajúci špirálou. Špirála kvôli zväčšeniu chladiacej plochy ).
Toto riešenie je elegantné jednoduché, ale nie moc praktické - to ale neplatí vždy.


Čo sa konštrukcie PÍŠŤALY týka, vraj to bolo prakticky odskúšané, pričom časť zvukoveho spektra obsahovala ultrazvukovú zložku a počutelná zložka pripomínala piskanie brzd = ZMENA INFORMACIE.
Samozrejem pískanie brzd v prírode je menej časté než výstrel, zato v takej mestskej zástavbe je to práve naopak.


KY-HUNTER : riešenie nábojky uzavretej v "šípke" pochádza ešte z čias druhej svetovej a nie je určené pre automatické zbrane - teda tie o ktorých viem.
A predstav si, že existuje ešte elegantnejšie riešenie - raketový motorček umiestnený v projektile - systém prakticky použitelný a používaný.


buko1 : bavíme sa v rovine teoretickej. Keby sa takéto debaty neviedli, tak dnes sme sto rokov za opicami.
Ber to ako inú formu BRAIN STORMINGU.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232209Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232209Version : 0
B.M.A: moje upozornenie nesmerovalo na Vašu debatu... Ale na konkrétny príspevok steve smith (ma niekto nejake informacie ako sa da vzrobit tlmic laru1@azet.sk )


Proti tejto debate osobne nič nemám, pokiaľ sa tu neobjaví konkrétny zneužiteľný návod....
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232211Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232211Version : 0
MOD
buko1 : tak to beriem - zdielam tvoj názor.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232212Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232212Version : 0
Kdysi dávno na mne byl učiněn formou SZ přesně tentýž dotaz - jak vyrobit tlumič zvuku či plamene na střelnou zbraň...
Dotyčný uživatel byl upozorněn, že takto může vážně ohrozit své zdraví nehledě na legislativní stránku problému. Už se nepřihlásil, nic nenapsal,...


Šlo snad o test, pokus či to, čemu se říká provokace???
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232213Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232213Version : 0
to B.M.A. raketové náboje byly sice zkoušeny a dokonce i komerčně vyráběny, ale jejich výroba běžela jen pár let a zbraně Gyrojet pro něž byly určeny se stejně jako náboje dávno nedělají (skoro 40 let) a patří ke zběratelským raritám. ono to použití raketového motoru má víc nevýhod než výhod. Pokud jde o tlumení střelby z automatických zbraní bylo to použito třeba u samopalů STEN které mají za označením písmeno S, i tam se doporučovalo aby bylo stříleno pokud to situace dovoluje jednotlivě a ne dávkou.
v reálu je nutno si uvědomit k čemu takovou zbraň bude možno použít, a co je třeba vše udělat aby došlo ke kýženému výsledku. Pro opravdové utlumení je nutný subsonický náboj, pak sa,mozřejmě účinný tlumič (ten pak ale snižuje přesnost a výkon zbraně) a pokud jde i utlumení zvuku součástí úpravy na zbrani. Obecně jde o řadu protichůdných požadavků a výsledkem je obvykle věc která je použitelná jen velmi obtížně. (osobně si moc nedovedu představit k čemu použít třeba automatickou pušku s odhlučněním součástek). Pro střelbu na vzdálenější cíle se používaly zbraně "de Lisle" ale ty byly po WWII zrušeny, dnes existuje řada zbraní vyráběných v Číně a dalších zemích, ale ani u nich nenacházím moc velké využití.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232218Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232218Version : 0
Z taktického hľadiska má tlmič význam predovšetkým v momente, keď útočník potrebuje "nenápadne" vyradiť jednotlivého/osamelého protivníka bez toho, aby vzbudil nadmernú pozornosť okolia (ostatných protivníkov). Streľba dávkou by mala zmysel proti skupine - ale v tom momente je už zasa jedno, či pozornosť okolia vzbudí streľba útočníka alebo brániacej sa skupiny.
Posunutie zvuku do oblasti vysokých tónov je nevhodné, pretože vysoké tóny sa dajú ľahšie lokalizovať. Naopak, niektoré odstreľovacie zbrane (aj výkonné) používajú tlmič hluku práve na odfiltrovanie vysokých tónov, čo sťažuje určenie smeru, odkiaľ padol výstrel. Súčasne je každý tlmič hluku výborným tlmičom plameňa, čo má značný význam napríklad pri činnosti v noci.


Pokiaľ ide o utlmenie hluku mechaniky zbrane, tak napríklad pistoľ Mk23 SOCOM má možnosť vyradenia samonabíjacej funkcie - po výstrele zostáva nábojnica v komore a zbraň sa musí ručne naťahovať, čo je podstatne tichšie, ako činnosť mechaniky samonabíjania. Hluk spôsobujú aj zbytkové plyny v hlavni a v nábojnici, ktoré pri otvorení záveru automatikou majú ešte relatívne vysoký tlak, pri ručnom opakovaní majú dostatok času na uniknutie a vyrovnanie tlakov. V prípade Sa-58 by takáto úprava mohla spočívať napríklad vo vložení prepínaču do plynového valca, ktorý uzavrie kanály z hlavne.
Jednou z možných úprav zbraní (na zníženie hluku mechaniky) je pogumovanie dorážacích plôch alebo doplnenie gumových dorazov na vybrané plochy - otázkou je účinnosť a životnosť takejto úpravy. Zmysel ale má len v prípade kvalitného tlmiča hluku výstrelu.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232232Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232232Version : 0
No to poslední v reálu nefunguje, prakticky každý tlumič se při použití zahřívá a je pak naopak vidět mnohem víc než zášleh výstřelu (existuje munice která zášleh prakticky nemá, ale tlumič svítí v infra ještě soat dlouho Sad )
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232234Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232234Version : 0
To som si vedomý a vedomí sú si toho zrejme aj konštruktéri (tlmič mal na sebe akýsi povlak). Napriek tomu sa to používa, pretože pokiaľ má protivník vybavenie, ktoré mu umožňuje nájsť tepelnú stopu zahriateho tlmiču, tak mu umožňuje nájsť aj teplé telo strelca. Pokiaľ také vybavenie nemá, tak je to skoro jedno.
Súčasne - každý odstrelovač, ktorý vystrelí v krátkom čase z jednej pozície viac ako dve - tri rany si svoj nasledujúci osud zaslúži.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232235Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232235Version : 0
Překrýt teplo těla je snažší než u tlumiče (je mnohem teplejší), Infra má dnes kde kdo(nejen v armádě), takže to už bych dnes bral jako standard, stejně jako třeba ochrané vesty. Použití tlumiče osobně jako výhodné moc nevidím. U zbraní střílejících dávkou pak už vůbec ne.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232242Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232242Version : 0

Citace - bitaxe :

Použití tlumiče osobně jako výhodné moc nevidím.Rusi majú iný názor Very Happy. Z debát na ruských fórach mi utkvela v pamäti príhoda, pri ktorej ruský ostreľovač usadený na strome s utlmenou vintovkou VSS Vintorez prekvapil skupinu piatich čečenských bojevikov presúvajúcich sa po poľnej ceste. Prvé dva výstrely položili na zem dvoch čečencov a kým sa ostatní traja pokúšali zistiť, odkiaľ padli výstrely, ležali už na ceste aj oni. Pritom Vintorez netlmí výstrel dokonale, ale len na úroveň hluku, aký vydáva pri streľbe malorážková puška. Napriek tomu dokáže byť vo vhodnom teréne nebezpečnou zbraňou.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232245Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232245Version : 0
MOD
opět jde o speciální situaci, kolikrát se to asi stane? Jde mi především o to že každý tlumič zhoršuje přesnost zbraně a pak ji nemůžeš (a ani to nepotřebuješ) na větší vzdálenost. tahle příhoda je známá, nebylo to na velkou vzdálenost (cca 200m) a když nadsadím mohl je stejně dobře zlikvidovat třeba granátometem (ušetřil by jim rozhlížení Smile ) Obecně je to použitelné proti teroristům (kde se střílí obvykle zblízka) ale pro běžné použití nic moc. Mimoto vintorez nestřlel dávkou (asi střelec věděl proč Smile , jak je předmětem diskuze. vintorez je jedna ze speciálních zbraní právě pro jednotky MVD, o její účinnosti mám osobně poněkud pochyby, její hlaveň dlouhá jen 200 mm asi neumožní přesnou střelbu na větší vzdálenost. Účinný dostřel je udáván 300 - 400m což na odstřelovačskou flintu není moc (pak se zřejmě ztrácí přesnost) na stejnou vzdálenost je udáváno proražení ochraných prostředků jednotlivce.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232278Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232278Version : 0
Zbrane s tlmičmi (vojenské i policajné) sú určené pre konkrétne typy operácií a druh bojovníkov.
Účinnosť a efektívnosť zbraní ako je Vintorez a Val môžeme dlho diskutovať, určite sa ale zhodneme, že musia/museli existovať veľmi dobré dôvody pre ich vývoj a zavedenie.
Pokiaľ príslušníci špeciálnych jednotiek používajú pri svojich akciách pištole s tlmičmi, s efektívnym dosahom maximálne niekoľko desiatok metrov, potom by určite ocenili, aby v ich výbave bola takáto zbraň, povedal by som s výkonom a dostrelom (a presnosťou) o triedu vyšším.


V tomto smere by ma zaujímalo, či existuje nejaká relevantná štatistika typických diaľok, na aké bola použitá odstrelovacia puška alebo zbraň vybavená optikou a v akých podmienkach (zástavba, terén, denná doba...) - napríklad v Iraku, ale aj v iných súčasných a nedávnych konfliktoch.
Nemyslím maximálne diaľky streľby, ale diaľky typické, nemyslím tiež streľbu zo zálohy, ktorú praktizujú príslušníci miestneho hnutia odporu (Juba and company) - tam sú typické diaľky do 300 metrov, súdiac podľa videí.
Prečo? Pretože ak sú typické diaľky streľby v oblasti maximálneho efektívneho dostrelu Vintorezu, potom má jeho používateľ veľkú taktickú výhodu v tom, že svoju pozíciu (alebo vôbec prítomnosť) utají podstatne dlhšie ako pri použití štandardnej zbrane.
Súčasne by bola zaujímavá aj štatistika typický diaľok streľby z iných zbraní vybavených tlmičom v súdobých konfliktoch.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232307Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232307Version : 0
Tlmič hluku a plameňa patrí k štandardnému príslušenstvu aj u AK-47/74. Miera utlmenia hluku je uvádzaná 20dB(A), podľa druhého zdroja 14,9dB(A). Druhý zdroj uvádza, že prvá prepážka tlmiča je prestreliteľná gumená vložka a súčasne, že tlmič je určený na použitie so subsonickým strelivom, ale dá sa použiť aj bežné strelivo.
Tlmič je označený PBS-3 alebo PBS-4 ("pribor bezšumnoj i bezplamennoj streľby")
Utlumení výstřelu automatických zbraní - diely tlmiču

diely tlmiču
Utlumení výstřelu automatických zbraní - konštrukcia tlmiču

konštrukcia tlmiču
Utlumení výstřelu automatických zbraní - Kalašnikov s tlmičom

Kalašnikov s tlmičom
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232308Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232308Version : 0
TO B.M.A : Má-li tlumič hluku sloužit k zamaskování střelce pak použití střely poháněné raketovým motorem má daleko více demaskující účinek...Sad a navíc střela neletí potichu Smile


TO Alchymista: hluk výstřelu je 120-140 dB takže utlumení o 14-20 dB je vcelku zanedbatelné Smile


Opravdu účinný tlumič by měl ztumit hluk na emisní hodnotu kolem 40 dB (tj. tak hluk lednice nebo myčky nádobí) a nejlépe změnit akustické spektrum výstřelu... asi jako třeba tlumič výfuku v autě...Obecně: dobrou armádní odstřelovačkou se střílí tak asi na 1000-1500m a to při rozdílu rychlosti střely a zvuku dává šanci střelci utéct dříve (má na to několik vteřin), než k cíli dorazí akustická vlna Smile...něco jiného jsou policejní odstřelovačky, kdy se střílí na vzdálenosti kolem 100 m ale zase s precizí zásahu cíle o velikosti lidského oka...protože zásah do oka způsobí tak rychou smrt, že pachatel, proti kterému se zasahuje, nestačí stisknout spoušť...
Automatická zbraň s tlumičem je asi spíše takticky použitelná jako samopal pro přepadové jednotky (např výsadkáři) při střelbě na krátké vzdálenosti (tj v podstatě teroristická zbraň) než jako útočná puška pro vedení střelby v poli na střední vzdálenost..
..pochybuji, že by někdo chtěl tlumičem chránit sluch střelce při cvičných střelbách...Smile od toho jsou špunty sluchátka a protihlukové bariéry na střelnicích...
...
Takže celou debatu chápu jako teoretické řešení "konkrétního zadání" a ne jeho obcházení či přímo smetení ze stolu....
a rozdělil bych ji do 3 kategorií:
a) vlastní konstrukce tlumiče rychlopalné zbraně bez ohledu na ostatní parametry zbraně


tady bych se přikláněl ke komorovému tlumiči s chladící spirálou a bočními výtokovými otvory, popřípadě ještě rozšířený o vnější chladící žebra, aby se snížila jeho teplota.


b) úprava existující zbraně tak, aby se snížila její hlučnost včetně dalších demaskující prvků


Asi by se jednalo o zbraň s integrovaným tlumičem nejlépe předchozí konstrukce, na náboj 9 m para Subsonic nebo 45 ACP (popřípadě vyvinutí speciálního náboje byl-li by požadován větší účinek střely v cíli, nebo naopak 22 LR byl-li by vysoký požadavek na utlumení hluku výstřelu) se zpoždeným otevřením závěru (aby nevznikal hluk výtokem plynů při extrakci nábojnice) a potažením styčných ploch polypropylemen a třecích ploch tefonem a pokrytí celé zbraně tlumící pěnovou hmotou a záchytným zařízením na vystřelené nábojnice.


Takovéto zbraně již vesměs existují ....


c) konstrukce koncepčně zcela nové automatické zbraně


..úplně ideální by bylo využít jiného principu pohonu střely než chemické energie ve střelivině...např konstrukce náboje podobné metnému noži tj v nábojnici by byla stlačená pružina, šipka a vnitřní spoušť...(trochu drahé střelivo, ale dostatečně tiché až na tu ránu při dopadu....a jako pohon automatiky asi použít eleketromotor (nemohu využít zpětného rázu ani přebytečného tlaku spalinových plynů) jako třeba mají automaty na BB broky Smile možná že by byla zajímavá plastová a keramická konstrukce podstatně silnějšího mechanismu na principu HopUp střílející kovové broky trochu větší ráže s teflonovým povlakem .. a nebo použít velkorážnou větrovku třeba ráže 12... při váze střely kolem 30 g má i rychlost 200 m/s dostečný porážecí účinek...
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232350Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232350Version : 0
Utlmenie o 14-20dB nie je zasa až tak nepodstatné. Je to zhruba rozdiel medzi výstrelom z pištole a výstrelom z útočnej pušky. V bezprostrednom okolí strieľajúceho to nemá extra veľký význam, to je pravda, ale čo vo väčšej vzdialenosti? Kilometer, dva, tri?
V lese, alebo v zastavanej oblasti už výstrel z pištole na kilometer obvykle ani nezaregistruješ - a práve ti protivníci zlikvidovali hliadku alebo zabili šoféra vezúceho tvojho veliteľa... a ty o tom nevieš.
Dobrým dôvodom môže byť aj "ochrana sluchu vlastných vojakov". Výstrel z Sa58 na strelnici (vo voľnom priestore) je niečo úplne iné ako rovnaký výstrel v kancelárii... Takže pri boji v budovách sa ti vojaci poďakujú aj za desať decibelov, ktoré zožerie celkom primitívny tlmič.


Pokiaľ ide o chladenie tlmiča, celkom dosť by mohlo pomôcť napríklad jeho čiastočné naplnenie vodou - má obrovskú tepelnú kapacitu, takže chladenie plynov by bolo účinné (pokiaľ by sa voda nevyvarila).
Ale pri streľbe dávkou je tu ešte jeden, dosť závažný problém - odíde hlaveň. Dôvod je celkom prozaický. Normálne sú horúce plyny z hlavne rýchlo vyexpandované do priestoru, v prípade tlmiču ale nemôžu zďaleka expandovať tak rýchlo, ako by bolo potrebné - hlaveň sa bleskurýchle prehrieva, a už po pár desiatkach výstrelov môže byť rozžeravená do červena a následne vyžíhaná a na odpis. Detto plynový valec. Celokovový reflexný tlmič pritom vydrží podstatne viac (na jeho presnosti až tak nezáleží, malé deformácie nevadia - u hlavni ano)
A aby som nezabudol, svoje schytá aj celá mechanika samonabíjania - keďže expanzia plynov v hlavni je spomalená a tlak sa znižuje pomalšie, výrazne narastá impulz odovzdávaný v plynovom valci alebo prenášaný nábojnicou na záver. To je tiež jeden z dôvodov, prečo majú zbrane konštruované na použitie s tlmičom možnosť vyradiť samonabíjaciu funkciu. Pri automatickej činnosti (streľbe dávkou) by bolo potrebné na úplné odstránenie tohoto problému výrazne spomaliť otváranie záveru - ale tým zasa výrazne poklesne rýchlosť streľby a nastávajú komplikácie s tým, ako zabezpečiť normálnu rýchlosť streľby pri použití zbrane bez tlmiču a zníženú rýchlosť streľby s tlmičom. Pritom kadencia pod cca 300 rán za minútu už nemá význam, primerane vycvičený strelec dokáže strieľať jednotlivými ranami teoretickou rýchlosťou viac ako 150 rán za minútu a pritom plne kontrolovať zbraň, čo sa pri streľbe dávkou dosť dobre nedá.


Dobrou armádnou odstrelovačkou sa samozrejme dá strieľať na kilometer i viac - ale na akú vzdialenosť sa skutočne strieľa? Práve preto chcem štatistiku, nie najlepšie výkony.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232351Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232351Version : 0
tak jsem ve svém archivu objevil že ve střeleckém magazínu v roce 1999 vycházel seriál "Hluk výstřelu a jeho tlumení" asi zajímavé čtení pro toho, kdo se o to vážně zajímá....
bohužel nemám kompletní ročník..Sad ale jsou zde schéma jednotlivých konstrukcí včetně vzorečků pro výpočet.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232492Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232492Version : 0
No pro "kutily" vyšlo pár knížek zybývajících se tímto oborem Smile třeba "More Workbench Silencers" od G.M.Hollenbacka, nebo "Home Workshop Mini 14 Silencers" (autor se cudně nepodepsal Smile ) a samozřejmě i řada dalších. vydávají je většinou v U.S. (asi jako pomoc pro teroristy) Ale v dnešní době asi není problém je sehnat přes net i u nás.
Osobně si myslím že pro 99,9% případů jde o věc spíše zbytečnou a řešitelnou i bez tlumiče. navíc pro "kutily" je nutno si uvědomit že podobné zařízení je jasně mimo zákonné normy, tedy jednoznačně trestně postižitelné.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232522Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232522Version : 0
nemusí to být jen příručka pro teroristy, jsou země kde jsou náročné hygienické předpisy a proto jsou na střelnicích tlumiče povoleny..ba dokonce někde i nařízeny...a to nejen na divokém západě, ale i v zemích EU..mnohdy totiž na malé soukromé střelnici vyjde tlumič levněji než rozsáhlé protihlukové bariery...
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232540Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232540Version : 0
obávám se že tam asi doma dělaný tlumič nebude to pravé Smile , po pravdě jsem o takových zemích neslyšel. obvykle jsou střelnice tlumeny celé, nebo jsou natolik mimo osídlení že to nevadí. O nařízení používat tlumič jsem neslyšel, nehledě na to že tlumič obvykle poněkud mění umístění záasahu na terči (zřejmě změnou proudění za střelou).
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232549Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232549Version : 0
Například v podivné zemi jménem Velká Británie se tlumiče bežně používají na loveckých puškách. A lovcům to přijde jako naprostá samozdřejmost. Naopak se divili když jsem je seznámil s možnou taxou za tlumič v ČR (3-5 let). Co jsem viděl já tak jde vesměs o výrobky pocházející z Nového Zélandu a jedná se o jednoduché rozebíratelné tlumiče s kovovejma "zvonečkama" (odborný název si samozdřejmě nepamatuju). A jsou používány pro klasické výkonné lovecké ráže (např. 30-06 Springfield). efekt tlumiče samozdřejmě neodopovídá představám nabytým z bondovek (sotva slyšitelné pam..) ale tlumí hluk výstřelu. sonický třesk samozdřejmě ne. Ale i subsonická munice se používá běžně.


Používání tlumičů je možné zaznamenat na výkoných ostřelovacích zbraních i dnes, ale tam jde spíš o efekt utlumení výstřelu z důvodu obtížnějšího nalezení postu střelce.


Automatická zbraň - vesměs se za příklad udává sériová verze anglického samopalu Sterling která používá běžné střelivo ale hlaveň má velké množství otvorů a střela opouští zbraň v podzvukové rychlosti. Tato konkrétní zbraň je označována za maximum co lze "vytěžit" ze samopalu s tlumičem při zvážení praktické použitelnosti a výrobních nákladů. Podrobnější informace o této zbrani jistě půjdou "vygůglovat".
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232582Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232582Version : 0
Docela mne překvapuje s těmi brity, mají jeden z nejpřísnějších zákonů o zbraních, takže ty tlumiče v zemi kde i držení lovecké zbraně je docela problémem (jejich zpřísnění se vztahuje dokonce i na brokovnice) mne opravdu překvapuje.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232584Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232584Version : 0

Citace - bitaxe :

Docela mne překvapuje s těmi brity, mají jeden z nejpřísnějších zákonů o zbraních, takže ty tlumiče v zemi kde i držení lovecké zbraně je docela problémem (jejich zpřísnění se vztahuje dokonce i na brokovnice) mne opravdu překvapuje.Taktéž jsem žil v představě že jim sebrali všechno a mají vzduchovky, kuše a praky. Ale praktické zkušenosti jsou o něčem jiném. To jest je takřka nemožné legálně vlastnit krátkou střelnou zbraň. Dlouhou zbraň pro lovecké nebo sportovní účely je to sice papírově obtížné ale má to kde kdo. A je to asi i tím že jejich způsob lovu je něco jinčího než u nás. Střelba s výkoným reflektorem a ostřelovací puškou z okénka zaparkovaného Land Roveru je dost jinčí káva.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232589Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232589Version : 0
což to že jako myslivci si mohou dovolit něco jiného než u nás mne nepřekvapuje (honitby jsou na soukromých pozemcích a celkem jim do toho asi nemůže moc nikdo kecat Smile ) spíš mne překvapuje to držení i dlouhých střelných zbraní. Je pravda že jsem to v Anglii nikdy neřešil (nenapadlo mne na tohle se ptát, bavil jsem se hlavně o vojenských zbraních) proto mne to docela překvapuje Smile
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#232594Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#232594Version : 0
A aby toho nebolo dosť, do budúcnosti sa počíta s použitím šípovitých striel, ktoré su umietnené v skladanom plastovom kontajnery, ktorý sa od strely oddelí, po výlete strely z hlavne.
To som zvedavý ako si konštruktéry poradia s týmto problémom.
Že by použitie spálitelneho obalu. No sám som zvedavý.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233238Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233238Version : 0
..já si osobně myslím, že budoucnost budou mít elektromagneticky urychlované střely: plynulé zrychlení, žádný výtok plynů..maximálně třesk při překonávání hranice rychlosti šíření zvuku.......vem si jen rozvoj techniky v letecké modelařině...již dnes lítají modely poháněné elektromotorkem vážícím pár gramů o výkonu ke stovce watů, který je napájený z tužkových článků....
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233271Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233271Version : 0
No zkus si spočítat energetickou bilanci, ono ani s těmi 100W napájenými z "tužkových baterií" to není tak horké, (ve skutečnosti je to blábol) stačí si spočíst koli energie je chopná dát jedna tužkovka a pak si tím vydělit ty waty. V reálu jsou použity speciální články (pokud nejde o větroň kde motor běží jen velmi krátce). Podobné je to s elektromagnetickou zbraní, pro ni je třeba docela složitá sada solenoidů a energeticky to je průšvoh, pro mnohem energetičtěji výhodnější velké braně jako třeba kanon je to vyzkoušené a nefunguje to nic moc.
Ale věřit tomu samozřejmě můžeš, jen nezapomeń že to nebude "na tužkovky" ale na pořádný zdroj Smile oni fyzikální zákony platí i pro víru. a tady potřebueš veliký impulz v milisekundě (dost rozdíl proti dlouhodobému odběru elektromotorku) navíc ho musíš podél osy postupně posouvat a střela musí být z materiálu který je hmotný, magnetický a levný.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233276Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233276Version : 0
takže jenom maličkost, jistě máš doma akuvrtačku Smile no a ta si při 12 voltech vezme proud kolem 10-15 A tj asi tak 120-180 W tomu by odpovídala střelba kadencí 120 ran za vteřinu při energii střely 60-90 J Smile

A jestli jsi někdy rozebral accupack tak tam jsou NiCd články jen o fous větší než běžné tužkovky do foťáku nebo discmana...


současné modelářské motorky (vesměs konstrukčně podobné těm co jsou jako pohonná jednotka CD mechaniky v počítači) při 12 voltech berou až 25 A a to jim jsou schopny dodávat běžné lipolové nebo lionové články jen o něco větší než máš v mobilu ....prostě technologie, kterou si koupíš v každém lepším hračkářství...
..takže vývojové laboratoře určitě mají k disposici výkonější technologie.


jo kde jsou ty časy kdy 3 kraftwerky poháněly německé elektromagnetické dělo .. elektroinduktivní zbraně docela udělaly pokrok jen se o tom nějak moc nemluví....a když se někde objeví náhodou článek, tak jsou v něm očividné chyby protože si autor plete napětí a proud takže spíš působí jako podvrh pro legální rozvědku nepřítele než odborný článek.. ale obávám se že další debata už asi bude off topic....
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233370Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233370Version : 0
No ono se o tom docela i mluví, jen musíš hledat. A poměrně hodně států tyhle programy pro celkovou ztrátovost zastavilo.Mimotoje značnýrozdíl mezi kanonem (zkušebním) kde zdroj neřešíš protože je určen ke stacionárnímu užití a ručnízbrani.nežzačneš uvádět různé články z hračkářství, tak si zjisti to co jsem psal už minule, tedy jakvelký okamžitý proud jsou schopny dát. Ono jde o to že potřebuješ zdrojschopnýdát veliký proud okamžitě ne malý dlouhodobě (třeba jako u té vrtačky. Tenhle problém je i u obyčejného fotoblesku, právě tože tebou uváděné články dokážou dávat malý proud a dlouho(třeba v mobilu) ale když potřebuješ nabít kondenzátor (asi jediný zdroj schopný vydat proud pulzem) trvalo by to tak dlouho že to není k použití. navíc notně podceňuješ váhu zbraně, (i ta akuvrtačka jetěžší a méně výkoná Smile ) která musí obsahovat soustavu cívek, zdroj a ovládání postupu pole. Vzhledem k tomuže dodnes neníprůmyslschopen vyvinout ani elektromobil který by byl aspoň srovnatelný s klasickým autem, nedělej si iluze o "tajných laboratořích" a tom že existují zázračné zdroje.To neřeší armáda, toobvykle vyřeší průmysla armáda se sveze v aplikaci. Otvém naivním převodu akuvrtačky na střelbu nemácenu se bavit, mícháš totiž hrušky a jabka, klidně ti udělám energii 90J i bez elektriky, prostě hodím hmotný projektil nízkou rychlostí, jehoúčinek a dolet bude asi jasný. takhle to prostě nefunguje (nehledě na to že 90J je docela málo). Musíš urychlit (v řádu milisekund) projektil na rychlost řádu stovek metrů a to z nuly, to je zásadní rozdíl, nejde o to, že se to jako ve vrtačce za půl vteřiny roztočí. Rozdílv energiie o několik řádů (musíš ji totiž dodat vté milisekundě ne ve vteřině) jecelkem jasný a tu energii tam musíš v téhle době dodat.Zkus si spočíst kolikty články co o nich básníš dají za třeba jednu milisekundu. Budeš se divit ale právě tím že to musíš urychlit na několik set metrů za ty milisekundy zvedají příkon o řády. A pokud si myslíš že toje poháněno rovnou ze tdroje jsi naivní jak dítě, energie se obvykle nashromáždí (třeba v tom kondenzátoru)a pak pulzem vybije, no a zase je problém s velikostí kondenzátoru, s objemem nabíjecího zdroje, jehov nitřním odporem a samozřejmě i s tím co vydrží (to se promítá do ceny)
Tohle vše zřejmě vůbec netušíš (aspoň podle tvých nesmyslných přirovnání totakvypadá) on je docela zásadní rozdíl mezi vrtačkou a takhle konstruovanou zbraní. Jak už jsem jednou psal, fyzikálnízákony platí i pro ty co věří.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233378Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233378Version : 0
KY-HUNTER : šípové strely patria už prítomnosti, ibaže ešte nie su tak rozšírené - väčšinu testov už ale majú za sebou.
Sám si ale vieš predstaviť, aké nákladne je prezbrojiť armadu. Väčšinou to trvá desiatky rokov, napriek tomu, že tá technologia tu už je. Väčšinou ku nej ale majú prístup malé ale špecializované jednotky.


Elektomagnetické projektily patria vzdialenej búdúcnosti ( napriek tomu, že sú už súčasťou programu hviezdnych vojen ).
Pozemné využitie v utočnej púške nájdu ak sa vyrieši zdroj energie vhodný pre praktické použitie ( fotonuklearna bateria )
Utočnú pušku ale predbehnú veľkokalibrové kanony.


Určite ich ale predbehne hypergolický systém, kedy po zmiešaní dvoch tekutín nastane v krátkej chvíľi chemický samozážeh a následne výbuch.
Takže zásobník budú tvoriť len projektily a v pažbe bude zásobník pre obe kvapaliny.


_________________________
_________________________


Vezmi si, že automobilový akumulátor 12 V 100 AmperHodín, dokáže dať bez okamžitého poškodenia až 1000 A - kondíky sú na tom ale ešte omnoho omnoho lepšie, kedže dokážu uvolniť naakumulovanú energiu v oveľa kratšom čase a to je dôležité.
Samozrejme ale, čím vyššia kapacita kondenzátora, tým dlhšie trvá nabíjanie. A v uvahu treba brať aj vnútorný odpor kondenzátora - takže nie všetký kondíky su vhodné pre túto aplikáciu.
Spájaním bateri ti navyše rastie u aku. napätie. U kondíkov kapacita.
________________________
________________________


Tento VysokoNapäťový kondík :
- 20kV - 14,5mikroF – 2,9kJ
- špička 539kiloA - 10GW – 278nS pulz
- bežne možno získať pulz 150kiloA
bol použitý v projekte hviezdnych. Nový stojí 3000 $ a použitý ale preskušaný 300 $ .
Ono totiž bolo zistené, že čím vyšie napätie sa na cievku dodáva, tým vyššie zrýchlenie projektil dosiahne.


A teraz rátaj : ( UxUxC )/2
U = napätie vo Voltoch ( UxU = mocnina )
C = kapacita kondenzátora vo Faradoch
-celé vydelené dvoma


A ďalej, ak sa kondenzátor vybije za 278 nanosekund : W/0,000000278 = 10 GigaWatov
Utlumení výstřelu automatických zbraní - 10 GigaWatov

10 GigaWatov
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233459Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233459Version : 0
výborně a teď si vezmi rozměr a váhu kondenzátoru, rozměr a váhu zdroje, totéž pro urychlovací cívky a zkus to namačkat do zhruba 4 - kilo (tolik by tak mohla vážit dnešní zbraň s náboji) když odhlédneme od ceny (což nejde ale pro model to tak nechme) bude to docela o něčem jiném, prostě se to do daného limitu nevejde. Podobné věci se zkouší ale poslední leta jsou vútlumu, důvod je jednoduchý, jsou jiné účinější způsoby. Ono se obvykle to staré nepoužívá protože jsme staromilci, ale proto že to nové ho nenahradí v dostatečné kvalitě a ceně.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233467Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233467Version : 0
ahoj nevie niekto ako sa da vyrobit tlmic nema niekto nejake plany informacie na tuto temu?
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233752Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233752Version : 0
Myslím že to že tady ŽÁDNÝ podobný návod na konkrétní výrobu být nemá psal už na předchozí stránce buko 1, jako jeden z moderátorů. Výroba podobné věci je jednoznačně proti platnému zákonu.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233755Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233755Version : 0
Takže pro ty pomalejší: ZÁKON 119 o střelných zbraních a střelivu ze dne 8. března 2002, Hlava II, §4 Zbraně kategorie A (zakázané zbraně), odstavec
c)doplňky zbraní: 1. tlumiče hluku výstřelu.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233758Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233758Version : 0
Uživatel steve smith byl po zásluze odměněn jednou žlutou kartou a prosím ostatní uživatele aby se nepokoušeli na těchto stránkách hledat návody na nezákonné úpravy zbraní a střeliva.


Příště daného uživatele rovnou zablokuji.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233767Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233767Version : 0
dneska ste tu daky mudryviete len poucovat o zakononoch ale asi nevidite to najjlavnejsie ze vseci porusuju zakony od poslancov az po obycajnich ludi niet vinimky v dnesnej dobe je to tak ak chces mat nejake peniaze tak musis obchdzat aj zakon ( PRECO NIE JE R. 1989)
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233779Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233779Version : 0
možná by sis měl uvědomit že ani pokud je pravda co píšeš nemá to žádnou souvislost s tím že porušuje zákon kdokoli jiný. A pokud si myslíš že ano, asi si budeš muset najít jiné místo na ventilování takových názorů.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233783Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233783Version : 0
Zákon si obcházet můžeš ale jinde - uživatel byl vyhozen.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233787Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233787Version : 0
k druhé možné použitelné technologii tichého elektropohonu....
konverzací s několika airsofťáky jsem se dozvěděl, že tahle hračka - elektrická airsoftka, protože podle zákona to ještě ani není zbraň, ale jen hračka, se ze sériově prodávaných součástek v hračkářství dá vyladit až na neskutečných 40J úsťové energie....a to to střílí plastové kuličky a ne šípové podkaliberní střely napuštěné jedem...to by pak byla ideální záškodnická zbrań...Smile a ani se nemusím namahat s tlumičem pro MP5 Smile byť policejní MP5 již má integrovaný tlumič...


legálnost této hračky je myslím jasná...zákon ji zakazuje jako zbraň nevyrobenou ... teda z kovu...
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233894Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233894Version : 0
Airsoftová puška nemá s elektropohonem nic společnýho, je to obyčejná plynovka, kulička je vystřelená tlakem stlačeného vzduchu pístem, který je ovládaný pružinou a elektromotorkem napájeným z baterie.


Těch 40J ... no nevím ... nejtěžší kuličky se dělají 0,4g a tomu by odpovídala úsťová rychlost kolem 450m/s. Tohle v plastu neuděláš, pro upgrady airsoftových zbraní se dělají sety z kovu ale i s takovým upgradem se u elektriky těžko dostaneš přes 200m/s. A o nadzvukové rychlosti si můžeš tak leda nechat zdát. Takže jedině olověnný brok 6mm a hoooodně natlakovanou plynovku, ale to už se nebavíme o airsoftové pušce, že...


Nelegálnost takové hračky je jasná - airsoftová puška je zbraň kategorie D a pro vzduchovky/plynovky je zákonná hranice 16J.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#233896Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#233896Version : 0
Znizenie o 20Db nie je zanedbatelne, kedze decibelove stupne su logaritmicke a nie aritmeticke
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#234269Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#234269Version : 0
jo 20 dB je 100 násobné ztišení...ale problém je že člověk vnímá zvuk též logaritmicky (proto pan Bell vynalezl spolu telefonem i deciBelly). Takže: ..jenom opisuju z SM 3/99
22 LR - 136 dB
9 mmLuger - 155 dB
45 ACP -136 dB


jinak co si pamatuju z hodin elektroakustiky Smile
140 dB je práh trvalého pošození zdraví
120 dB práh bolesti
40 dB práh rozpoznání zvuku...
20 dB práh slyšitelnosti...


90 dB vlak
70 dB nákladní automobil
60 dB osobní automobil
50 dB pračka, domáci spotřebiče (50-56 dB)
43 dB stolní ventilátor...


jiná věc je že třesková vlna při překonávání hranice zvuku se šíří kolmo na vlnu vzniklou hlukem výstřelu...takže utlumím-li jen výstřelovou vlnu (třeskovou utlumit nejde) tak docela matu nepřítele a vleze mi přímo do boční palby


přiznám se že už si nepamatuju, kolik dB se utlumí v 1km volného prostou, řídkého lesa, hustého lesa...pak by těch 20 dB mohlo mít asi význam ...
ale obávám se že při střelbě snipera na vzdálenost do 300 m (tj jistý cíl o velikosti člověka respektive části těla kdy zásah způsobí s velkou paravděpodobností smrt) to asi opravdu nemá smysl...a při střelbě materiálovou puškou na 1500 m to taky už nemá smysl...protože střelec má pomalu 3 vteřiny na opuštění stanoviště než k cíli dorazí akustická vlna...
..a při záškodnickém útoku na 5-10 m už opravdu musím mít účinný tlumič...protože i 90 dB bude do sousední místnosti přes zeď s útlumem kolem 20 dB slyšet ještě jako pořádný rachot...
..jinak myšlenka použít tlumič k ochraně sluchu střelce je dost naivní protože
a) na vojně jsme fasovali špunty do uší ..
b) kdo neměl špunty dal si tam vatu, hajzl papír nebo pistolové nábojnice ráže 7.65 Smile
c) dnešní střelecká sluchátka jsou fakt velice komfortní a je v nich slyšet řeč a ne hluk výstřelu....


samotný tlumič není řešení celého problému ve své šíři..musí se řešit víc faktorů ne jen vlastní hluk, ale i jeho spektrum ...současné zbraně již mají integrovaný tlumič a používají speciálnístřelivo...a zpravidla i speciální protihlukovou úpravu .... bohužel v žádném článku jsem se nedočetl jaké konstukce se používá..teda mimo článku o tlumiči na pistoli SOCOM, kde používají reflexní tlumič..ale neuvádí kolik dB utluní. Ještě jsem zaznamenal článek o jednom civilním tlumiči na revolver a to byl spirálový tlumič takže asi né příliš účinný...ale třeba o konstrukci tlumiča na H&K MP 5 SD 6 s integrovaným tlumičem jsem se moc nedozvěděl....či o tlumiči na vz. 61 czw 97 či vz. 58 ani ň o tom co je vevnitř a jaké to má parametry..
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#234432Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#234432Version : 0
to Ky-Hunter, jako každé vlnění to klesá se čtvercem vzdálenosti takže na větší vzdálenost samozřejmě neslyšíš nic protože se to dostane pod hranici slyšitelnosti. Pokud vezmeš běžný terén jde to dokonce rychleji protože jako tlumení působí teréní nerovnosti (speciální případ je voda nebo jiný rovný a odrazivý povrch, který to naopak může odrážet do větší vzdálenosti). důležité je i to zda jsi v místě kde je ticho (bezvětří mimo civilizaci) nebo naopak ve městě kde "přirozené pozadí", tedy zvuková kulisa je asi dost vysoká a překryje i relativně silný zbytek zvuku.


Jen se vrátím ke tvé představě elektromagnetické zbraně, pro srovnání jsem si našel kolik ta věc "žere" pro zkušební zbraň ráže 40 mm (tedy docela malé ráže) bylo na urychlení projektilu na 960m/s potřeba proudu 21 000A o napětí (údajně) 1300V jedná se tedy o docela solidní výkon, pro "ruční zbraň" by byl výkon samozřejmě menší ale i tak zřetelně nad možnosti i hodně "vydumané" baterie. V uvedeném příkladu je to přes 27 MW (byť ve velmi v krátké době) a i když si to snížíme na tisícinu (což je zřejmě moc protože snížení bude mnohem menší) pro zbraň ráže 5 - 7 mm pořád to je hezkých 27 KW což je asi mimo možnosti (hmotnostní) jakékoli baterie, nehovoříc o opakování. Další problém bude asi i chlazení. Takže tudy asi cesta nevede, navíc dochází k řadě nepříjemných vlastností jako rozkmitání hlavně, které lze řešit u stabilního systému ale sotva u něčeho do ruky.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#234434Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#234434Version : 0
ještě k akustice :
zde je přehled hlučnosti a oblasti slyšitelnosti od odborníků ale o moc se to neliší o proti tomu co nás učili ve škole respektive co si ze školy pamatuju
https://www.amf-cz.cz/akustika/cze/akustika04.htm


takže tady vidíte na jakou intenzitu musíte utlumit hluk výstřelu, aby zanikl v šumu na pozatí
( tlumič s útlumem kolem 100 dB je přesně to ono Very Happy )
https://www.amf-cz.cz/akustika/cze/akustika03.htm


poznámka: nejenergetičtější část akustického spektra výstřelu je kolem kmitočtů 1-2 kHz podle ráže hlavně (malé ráže mají vyšší tón) a obsahuje až 50%energie...samozřejmě na toto pásmo je lidské ucho nejcitlivější...
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#234495Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#234495Version : 0
https://www.youtube.com/watch?v=socgmULGVOA


M-14 EBR, standardna municia, subsonicka municia a nejaka nova special subsonic balistic research. mozte porovnat hluk po vystrele...
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#234578Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#234578Version : 0
Se subsonickou municí to nepřebíjí a je z toho opakovačka, takže se nejdená o utlumení výstřelů automatické zbraně. Wink
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#234587Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#234587Version : 0
jak jednoduché a taky funguje.....
https://www.youtube.com/watch?v=qAIWRTmN5yY
..pro toho kdo chce praktický návod...ale v titulku raděj, nezkoušejte to doma Very Happy já bych to doma v bytě taky nezkoušel Very Happy


PS. ještě ke 20 dB útlumu...tak útlum 20 dB mají traktoristická hluchátka...používám je na malorážku, na 357 mag nebo 9 mm luger či tokareva již účinné moc nejsou....u tohoto střeliva si ještě beru špunty .. dalších 14 dB
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#234642Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#234642Version : 0

Citace - Steiner :

Se subsonickou municí to nepřebíjí a je z toho opakovačka, takže se nejdená o utlumení výstřelů automatické zbraně. Wink
Pre špeciálne operácie je to "takmer zanedbateľná nevýhoda". Keď strelec nedokáže zasiahnuť cieľ jednotlivými výstrelmi, zrejme to nedokáže ani dávkou.
Aj u špeciálnych zbraní, ako je Vintrez a Val sa uvádza, že pri streľbe dávkou účinnosť integrovaného tlmiča prudko klesá - plyny nestačia za dobu cyklu medz výstrelmi z tlmiča odtiecť a zostáva v ňom značný pretlak, čo účinnosť tlmiča znižuje.

Ostatne zrejme žiadna zbraň, skonštruovaná na štandardný náboj, nebude so subsonickou muníciou fungovať bezproblémovo - subsonické strelivo má výrazne zmenšenú prachovú náplň a výrazne nižšie tlaky v hlavni.
Z videa som mal dojem, že hluk mechaniky pri opakovaní bol zreteľnejší ako hluk samotného výstrelu.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#235262Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#235262Version : 0
S ohledem na datum posledního příspěvku to už zřejmě nikoho zajímat nebude, ale mezi země kde je nejen zákonem povoleno, ale patří k slušnosti používat úsťová zařízení tlumící hluk patří třeba Finsko. Samozřejměto nejsou tlumiče jako z bondovky. Tyto spíš "tlumítka" ořežou ty nejhorší frekvence a hluk potom neobtěžuje okolní střelce ať už na střelnici, nebo lovu.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#298456Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#298456Version : 0
Chtěl bych se zeptat, jak reálné je, že skoro v každém druhém akčním filmu se tlumí výstřel zbraně přes polštář? Protože z předchozích příspěvků vychází, že je to blbost..
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#322742Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#322742Version : 0
Blbost to v zásadě není, pokud použiješ polštář, a není stlačen tak že je to vastně deska, se samozřejmě vytékající plyny rozptýlí ve vláknech, nebo peří a zvuk asi bude utlumen. Je tu ale problém, plyny jsou horké a pravděpodobně dojde k tomu že se obsah polštáře může vznítit (to už ve filmu není) a to může dost vadit. Obecně do určité míry ztlumí zvuk i to že zbraň bude přiložena na tělo, nedojde totiž k běžnému výtoku plynů, ty budou zčásti rozptýleny do oblečení a tím jejich rychlost utlumena. Ale je řada jednodušších zpúsobů které jsou spolehlivější a méně riskantní. Ale věřit filmům je blbost, podle nich bych si nikdy nekoupil německé auto (kobra 11) protože v nich nikdy nevyletí airbagy, ani americké (skoro každý US film) protože hoří a vybuchují i při malé nehodě Smile a když vidím hrdinu jak ustojí zásah brokovnicí ze tří metrů a s kouřícími zbytky oblečení jde dál tak už je to vůbec o fantasmagorii Smile Výbuch ve filmu (jsou dělány benzinem) jsou vůbec nereálné, ve skutečnosti vypadají úplně jinak, stejně nemůžeš věřit tomu že jediná rána (obvykle poslední) ze zbraně hrdiny trefí nádrž a způsobí výbuch jak malá Hirošima. No a realita toho když hrdina je ukryt za dvířky auta a do nich se dělají díry od kulek, tak že hrdina to přežije Smile
Ber to trochu s odstupem, většinou je to blbost.
URL CZ: https://www.valka.cz/Utlumeni-vystrelu-automatickych-zbrani-t65046#322761Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Utlmenie-Vystrelu-Automatickych-Zbrani-t65046#322761Version : 0