USA - GBU-9/B HOBOS

GBU-9/B HOBOS (Homing Bomb System)


Americké letectvo v roce 1967 pověřilo společnost Rockwell International, respektive její Missile Systems Divisions, vývojem televizně naváděných pum, které by vznikly modifikací stávajích tříštivo-trhavých "železných" pum Mk.84 a M118E1.


Výsledkem se stala souprava tvořená příďovou částí s televizní kamerou a naváděcí soustavou, vířiči na trupu pumy a čtveřicí ocasních ploch s kormidly pro řízení letu pumy k cíli. Obraz TV kamery pumy se promítal na obrazovku zbraňového operátora. Když byl "kontrast" cíle oproti jeho pozadí dostatečně velký, uzamkl naváděcí soustavu pumy na cíl. Ta se pak po odhozu měla na objekt navádět autonomně. Podle údajů výrobce to tak byla zbraň "vystřel a zapoměň", v praxi však tyto pumy tvrzení svých zastánců potvrzovaly málokdy. Modifikační souprava v případě GBU-9/B byla typu KMU-390/B, základem konverze se pak stala puma M118E1. Oproti laserem naváděné munici byla tato technologie dražší. Sice nebylo zapotřebí letounu pro ozařování cíle laserem jako u pum řady Paveway I, avšak přesnost pum HOBOS byla oproti laserovému způsobu navedení nižší. Narozdíl od GBU-8/B nebyly GBU-9/B bojově nasazeny ve Vietnamské válce.I přes rozporuplné výsledky pum GBU-8/B ve Vietnamu vývoj této koncepce pokračoval dále, čímž vznikly pumy řady GBU-15/B.Technicko-taktická data
Hmotnost: 1 551 kg


Rozměry:
- délka: 3,71 m
- průměr těla: 0,635 m
- rozpětí ocasních ploch: 1,32 m
Zdroje
1) Taylor, M. J. H.: Missiles of the World, New York, 1980
2) Parsch, A.: Rockwell HOBOS (Homing Bomb System)

USA - GBU-9/B HOBOS - (foto z publikace Missiles of the World)

(foto z publikace Missiles of the World)
URL : https://www.valka.cz/USA-GBU-9-B-HOBOS-t31551#209167 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více