Main Menu
User Menu

Suskalovic, Andrija

Sudski Brigadni General Andrija Šuškalović (30 Oct 1865 - 1 Jan 1930)


14 May 1924 - 11 Apr 1929: Chief of Legal Section, Navy Department, Ministry of the Army & Navy
17 Dec 1928: Promoted to Sudksi Brigadni General


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL CZ: https://www.valka.cz/Suskalovic-Andrija-t68419#239972Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Suskalovic-Andrija-t68419#239972Version : 0