Spionazni cinnost za 2. sv. valky

Diskuse

Protoze se objevila zajimava diskuse na tema spionaz za druhe svetove, odkud ziskavali soveti sve informace atd, zakladam toto tema, aby to bylo lepe dostupne ...
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#20926 Verze : 0
To je prima, nemusí se pak zbytečně odbočovat - nakonec se původní téma zapomene Smile
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#20934 Verze : 0
Začal som si oživovať podklady o Červenej kapele a iné k tejto téme. Myslím, že by to malo byť do utorka v kocke.
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#20955 Verze : 0
to je jedna z nejdůležitějších z front WWII jejích výsledky ovlivňovaly zásadně i fornty ostatní. To je velmi rozsáhlé téma.
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#21000 Verze : 0
zacalo se diskutovat o vlivu spionaznich informaci na rozhodnuti Stalina a vedeni boje Rude armady, a mem tvrzeni, ze navzdory existujici spionazni siti se mnohdy RA vrhala do sebevrazednych akci proti silnejsimu nepriteli, protoze proste sve rozvedce neduverovala. Alespon tento dojem jsem nabyl po precteni nekolika knih popisujicich ze sovetske strany ofenzivni i defenzivni akce let 42-43. Mnohdy se to neda oznacit jinak nez za masakr vlastnich jednotek, vyslanych na potlaceni "ustupujici" nemecke armady, ktera se mezitim zformovala k silne protiofenzive a vedla k rozdrceni mnoha divizi a sboru. Tato naprosta absence pruzkumu a rozvedky dost kontrastuje s vyuzivanim zpravodajskych informaci brity a americany treba v Africe a Evrope. Tot byl tedy zacatek tohoto tematu, ale jak jsem psal, nejsem obeznamen se vsemi aspekty spionaze treba prave na sovetske strane a proto jsem zalozil toto forum a ocenim informace na toto tema. Skot prislibil nejake materialy, takze jiste to bude velmi zajimave a poucne.
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#21061 Verze : 0
Rusům /vpodstatě Stalinovi/ nešlo asi o to používat špionáž pro menší taktické akce, ale hlavně ve velkém strategickém.
Jinak ovšem nesmíme zapomínat, že i na obsazeném ruském území působili zvědové partyzánů - to byly takové malé akce, o které se asi Stalin moc nezajímal.
Ale opačně, např. v případě německé velké ofenzívy u Kurska, věděl vše. Vždycky mu to vyšlo, agent v blízkosti nejvyšších něm. míst pracoval dobře.
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#21065 Verze : 0
Študujem ako divý. Určite to bude zaujímavé. Navyše táto téma je tak obsiahla, že naozaj sa budú môcť zapojiť mnohí. ktorých to zaujme.
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#21085 Verze : 0
Podle mě se největší špionážní operace prováděli na území Holandska, mám o tom doma i knihu, ale tedˇnevím přesně jak se jmenuje....
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#21195 Verze : 0

Citace - Admin :

...Tato naprosta absence pruzkumu a rozvedky dost kontrastuje s vyuzivanim zpravodajskych informaci brity a americany treba v Africe a Evrope.....pri cteni slov naprosta absence jsem se zasmal Very Happy Nevim jak verili svym rozvedcikum, ale pruzkum meli jiz od zacatku valky. Nejen ten strategicky (Ruda kapela, Sorge, atd) ale i "mistni", frontovy ...
Ohledne "pouziti" vysledku pruzkumu na naslednou strategii a taktiku by se to same dalo napsat o Nemcich - v mnoha pripadech doplatili na spatne/zadne zpravodajske informace.
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#27993 Verze : 0
Sprosta pamat... - Cital som knihu od cs. teraz uz generala tusim to bol Alfred Ressel ( prepacte ak si to pletiem) : 14 krajinami za slobodou ( znova pardon), on bol v 1. CSSR ar. zbore u delostrelcov tusim plukovnik a prieskumu tam prikladal ohromnu dolezitost, ako sam hovoril bez toho sa vobec nedalo bojovat, to bol zaklad.(aj u rusov) Stale tam chytali " jazykov"... Takze to pre RA bolo dolezite, skor slo o jednotlivych velitelov (a zfobiovaneho Stalina) ako si na tom zakladali ale podla zdraveho rozumu je to ta najdolezitejsia vec. Z toho dobre vidiet kolko velitelov zdravy rozum nemalo a bojovali cisto silou a zbranami ( tym samozrejme netvrdim ze kto prehral nejaku bitku sral na prieskum...)
URL : https://www.valka.cz/Spionazni-cinnost-za-2-sv-valky-t7697#136496 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více