Main Menu
User Menu

Short Empire Flying Boat

Přehled verzí

Short Empire - přehled verzí:

S.23
Dopravní a poštovní létající člun, navržený podle požadavku ministerstva letectví na dopravní letoun pro trasy mezi Británií a Austrálií. Oficiálně nazván C Class a všech 31 postavených strojů dostalo jména začínající písmenem C. Používán společnostmi Imperial Airways a Quantas. Za druhé světové války byly dva stroje zařazeny k RAF, ozbrojeny a používány jako hlídkové a další převzaty jako transportní BOAC a RAAF.

S.30
Devět strojů vybavených motory Bristol Perseus místo původních Pegasus a výrazně zvětšeným doletem a nosností. několik z nich použito k experimentům s tankováním za letu. Za války dva převzaty RAF a další BOAC.

S.33
Poslední dva stroje, postavené roce 1939, dostaly původní motory Pegasus a v podstatě se nelišily od S.23. Byly převzaty přímo BOAC.

S.21 Maia
Létající člun odvozený od S.23 a použitý jako nosný letoun systému Mayo Composite, vynášející "parazitní" dopravní hydroplán S.20 Mercury.

S.26
Tři stroje zvětšené G Class, určené k transatlantické dopravě Imperial Airways, ale kvůli vypuknutí války všechny ozbrojeny a převzaty RAF jako VIP transport.

Zdroj:
Norris, Geoffrey. The Short Empire Boats, Profile No.84. Profile Publications, Leatherhead 1966.
www.century-of-flight.net
https://en.wikipedia.org/wiki/Short_Empire
URL : https://www.valka.cz/Short-Empire-Flying-Boat-t106096#379045Verze : 0
MOD