Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 1.1.2023 : 28.009,- Kč
♡ Chci přispět

Scotty

Scotty

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 1.167
Z toho faktografických příspěvků : 338
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • Antonio Salazar de Oliveira

  Portugalský státník.

  29.770
 • Armáda Velké Británie - pozemní jednotky

  Britské jednotky nasazené do války v Iráku

  25.951
 • Centurion Mk 1

  V květnu roku 1944 dokončila britská firma AEC projekt nového těžkého tanku, jenž měl reagovat na požadavky vysoké mobility, kvalitní pancéřové ochrany a mohutnější palebné síly.

  6.580
 • Gurkhové - Díl I.

  Narodili se ve stínu nejvyššího pohoří světa. Jsou pověstní svou odvahou a houževnatostí, neustávající dobrou náladou, ale především osobitým stylem boje. Ačkoli se jejich rodná země v posledních dvou stoletích oficiálně nezapojila do žádného většího válečného konfliktu, elita jejích synů bojovala a velmi často i krvácela v mnoha částech světa pod prapory Velké Británie či Indie.

  76.647
 • Gurkhové - Díl II.

  Závěr práce o statečných bojovnících z Asie.

  27.347
 • Heavy Tank TOG II

  V době nástupu nových technologií, uplatňovaných při vývoji středních a těžkých tanků ve světě, vznikl ve Velké Británii projekt, vytvořený skupinou konstruktérů tanků první světové války.

  4.021
 • Indická vzpoura v roce 1857

  Ve dvacátém roce panování Jejího Veličenstva královny Viktorie otřásly britskou i světovou veřejností zprávy o ozbrojeném konfliktu, jenž neočekávaně propukl v severní části země, označované jako klenot britské koruny – v Indii. Roznětkou celé události byl problém vojenského významu, avšak kořeny vzpoury, jak se později ukázalo, ležely mnohem hlouběji v historii britsko-indických vztahů.

  35.656
 • Indická vzpoura v roce 1857

  K vysvětlení dalšího problému je nutno ukázat schématické členění indických vojsk té doby. Domorodé jednotky v počtu téměř 200 000 mužů byly soustředěny do tří armád – bombajské, madráské a bengálské. Povstání se však týkalo pouze jedné čtvrtiny jednotek bengálské armády, naproti tomu bombajská a madráská armáda, paňdžábští sikhové i muslimové, stejně tak jako nepálští Gurkhové zachovali věrnost a loajalitu Britské koruně a naopak pomáhali v potlačení povstání. Taktéž místní vládcové, s výjimkou maráthského náčelníka Nány Sáhiba, mladičké královny z Džhánsí a hrstky fanatických náčelníků převážně ze středních indických provincií, poskytovaly neochvějnou pomoc Britům.

  16.292
 • Indická vzpoura v roce 1857

  Jen několik mil jihozápadně od Lakhnaú se nacházel Kánpur, další obležené město hájené britskou posádkou, které ovšem potkal mnohem krutější osud, než statečné obránce Lakhnaú. Necelých devět set Britů a loajálních Indů, z nichž skoro polovinu představovaly ženy vojáků a jejich děti, zde odolávalo třem tisícům sipáhíjů, v jejichž čele stál Dondhu Pant, mahárádža z Bithuru, zvaný Nána Sáhib. Třítýdenní útoky na městská opevnění k ničemu nevedly, obránci však již nemohli neustále vzdorovat a proto se velitel města, sir Hugh Wheeler, rozhodl 26.června přistoupit na Nánovu nabídku.

  19.865
 • Indická vzpoura v roce 1857

  O tři dny později zavelel generál Havelock k pochodu na Lakhnaú. Výprava překročila nepoškozený most přes Gangu a v dalších dnech se střetla s menší skupinou rebelů u Mangalwaru. Nepřítel však neučinil žádné opatření, aby znemožnil postup Britů k obleženému městu, takže Havelock měl poměrně volnou cestu.

  14.816
 • Indická vzpoura v roce 1857

  Zatímco se obránci lakhnaúské rezidence připravovali na další povstalecké protiútoky, v Dillí byl znovunastolen britský pořádek a po několikadenních přípravách na výpravu s cílem posílit kánpurskou posádku a dobýt Lakhnaú vyrazil brigádní generál James Hope Grant s necelými třemi tisíci muži do nových akcí. Kontingent opustil Dillí na konci září a vydal se jihovýchodním směrem podél hranic provincie Róhilkhand a dále ke Kánpuru. Kolona vstoupila do města v posledních říjnových dnech a Grant zde vyčkával příchodu hlavních posil a nového vrchního velitele britských vojsk v Indii.

  14.391
 • Indická vzpoura v roce 1857

  Krátce poté se Campbell rozhodl vyslat civilní část kolony se ženami a raněnými dále po silnici do Alláhábádu a soustředil se na pomoc Windhamovým obráncům. Tántijá Tópé podnikl celou řadu dalších protiútoků, avšak nebyl schopen vzdorovat tlaku ze dvou stran a jeho síly se rozdrobily.

  14.717
 • Indická vzpoura v roce 1857

  Velkou reorganizací prošla také armáda. Několik domorodých pluků bylo rozpuštěno, zvláště pěších. Po reformě v květnu roku 1861 byl snížen počet pluků domorodého jezdectva, naproti tomu byl výrazně zvýšen podíl britských důstojníků ve velitelských funkcích. Sipáhijové také nadále nesměli obsluhovat děla. Aby bylo zabráněno dalšímu případnému formování povstaleckých skupin mezi vojáky stejného kmene nebo kasty, došlo k takovému přeskupení a rozmístění těchto skupin, aby byla nad nimi snáze udržena kontrola. Mnohé pluky byly přečíslovány a začleněny do nových útvarů, jež byly od sebe přísně odděleny.

  16.675
 • Indická vzpoura v roce 1857

  Použitá literatura

  12.413
 • Indicko-pákistánské války o Kašmír

  Takových válek proběhlo ve druhé polovině 20.století na světě několik. Dvě strany vedly spor o kus území, přičemž obě byly přesvědčeny o tom, že pravda leží na jejich straně. Když debaty nikam nevedly, druhá strana se rozhodla, že nebude respektovat rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN a začala řinčet zbraněmi.

  52.559
 • Komando z lidojedských ostrovů

  Když požár druhé světové války zasáhl také oblast Tichomoří, zdálo se jen velmi málo pravděpodobné, že by se ke spojeneckému úsilí vyčistit obsazené ostrovy od Japonců hodlaly připojit také domorodé kmeny ze vzdáleného souostroví Fidži.

  23.657
 • M22 Locust

  M22 byl vyvíjen na základě požadavku na lehký tank, jenž by mohl být používán vzdušně výsadkovými silami americké armády.

  4.460
 • Označení britských vozidel I.

  Přemýšleli jste, co můžou znamenat ty různobarevné čtverce s čísly i bez nich, na britských tancích a dalších obrněných i neobrněných vozidlech a nevědeli jste ? Pokud to nevíte, nebo si chcete rozšířit obzory, tato série článků je právě pro vás !

  17.680
 • Označení britských vozidel II.

  V minulém díle jsme si představili značení vozidel u obrněných jednotek, nyní nás čeká značení strojů pěších divizí !

  14.921
 • Označení britských vozidel III.

  V dalším díle si představíme značení vozidel výsadkových divizí !

  15.526
 • Ram II

  V lednu roku 1941 byl v kanadské továrně Montreal Locomotive Works zahájen vývoj středního tanku na podvozku americké řady M3 Lee, avšak s britskou výzbrojí. Stroj byl pojmenován Ram (beran) podle erbovního znamení generála Worthingtona, náčelníka kanadských tankových sil.

  3.691
 • Valentine Archer

  Samohybný kanón s názvem Archer byl svými osádkami zpočátku brán se značným despektem, nicméně nezvyklá konstrukce prokázala své výhody při bojovém nasazení v západní Evropě.

  3.750
 • Victoria Cross, část 1

  Ráno 26. června 1857 probíhal v londýnském Hyde Parku slavnostní ceremoniál, spojený s udělením nového vojenského vyznamenání. Její Výsost královna Viktorie dekorovala 62 příslušníků armády a námořnictva různých hodností novým řádem, jenž nesl její jméno a pro budoucí generace se stal vysněným cílem a nejvyšší metou, jakou je možno dosáhnout na válečném poli.

  27.568
 • Victoria Cross, část 2

  V další části vyprávění o Victoria Cross se zaměříme na několik zajímavostí kolem některých držitelů tohoto řádu.

  21.128

Medaile a vyznamenání

Železný kříž www.valka.cz

Kříž www.valka.cz


& bar (11)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května

Řád redakce www.valka.cz


& bar (8)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (50)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně

Long Service & Good Conduct Medal

Volunteer Reserves Service Medal

War Medal 1939-45

Coronation Medal

Imperial Service Medal

Air Force Medal

Air Force Cross

Colony Star

Order of British Empire

Defence Medal

Pamětní mince

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!