Main Menu
User Menu

Ščerbačenko, Marija Zacharovna

Mariya Zakharovna Shcherbachenko

Мария Захаровна Щербаченко

Staršina Marija Zacharovna Ščerbačenko


* 14.02.1922, Jefremovka, ZSSR


- zdravotnice 835. pluku, 237. střel. divize, 40. armády Voroněžského frontu, Hrdinka Sovětského svazuNarodila se 14. února 1922 ve vsi Jefremovka v rodině kulaka. V deseti letech její rodiče deportovali a ona zůstala sama se dvěma bratry. Po škole začala pracovat v místním kolchozu, kde žila i v době okupace. Přesto že ji sovětský režim připravil o rodiče, nacistický teror na okupovaném území jí nakonec přivedl jako dobrovolnici do řad Rudé armády, která v březnu 1943 osvobodila jejich vesnici. Prodělala zdravotnické kurzy a od červa 1943 se zúčastnila bojů na frontě.

V noci na 24. září 1943 se zúčastnila vylodění na pravém břehu Dněpru nedaleko od Kijeva. V desetidenních prudkých bojích o předmostí vynesla z boje pod palbou 116 zraněných. Spolu s ostatními se zúčastnila boje „muže proti muži“ se samopalem PPS-43 v ruce. Při odrážení sedmi protiútoků nepřítele s ním vyřadila na dvě desítky „obránců Východního valu“. Její statečnosti v boji si povšiml velitel armády, generál-plukovník K. S. Moskalenko, který osobně zařídil, aby jí byla přes její "třídní" původ 23. října 1943 udělena Zlatá hvězda Hrdiny Sovětského svazu. Marija toužila dojít do Berlína, ale před koncem války jí poslali do střední Asie na Charkovskou zdravotnickou školu, která byla evakuována do Ašchabadu. Zde ji zastihla zpráva o vítězství a také o smrti mladšího bratra v Bělorusku. Štěstím pro ni bylo, že její starší bratr, prohlášený za nezvěstného, se vrátil.

Po válce vystudoval právnickou fakultu na univerzitě v Taškentu, provdala se za plukovníka Rudé armády a stala se právničkou v Kyjevě. 12. května 1971 jí jako první ženě v SSSR udělil Mezinárodní Červený kříž medaili Florence Nightingal.

ru.wikipedia.org

Ščerbačenko, Marija Zacharovna - Fotografie pořízená krátce po udělení Zlaté hvězdy Hrdiny SSSR, se svým  PPS-43

Fotografie pořízená krátce po udělení Zlaté hvězdy Hrdiny SSSR, se svým PPS-43
URL : https://www.valka.cz/Scerbacenko-Marija-Zacharovna-t22603#85561Verze : 1
Na snímku zdravotnice M. Z. Sčerbačenko ošetřuje Rudoarmějce v bojích o Kijev ...
Zdroj: Komsomolskaya pravda, 1943
Ščerbačenko, Marija Zacharovna - M. Z. Ščerabčenko, Kijev, 09.1943

M. Z. Ščerabčenko, Kijev, 09.1943
URL : https://www.valka.cz/Scerbacenko-Marija-Zacharovna-t22603#277771Verze : 0