Main Menu
User Menu
Reklama

Příčina války ve Vietnamu

Diskuse
Proč vlastně vypukla válka ve Vitnamu?
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#86363Verze : 0
Dost zajimava otazka ... predne, tezko to brat ze "vypukla" ve smyslu tohoto slova v nasem jazyce ... ona ta valka kontinualne byla od konce druhe svetove valky, jen se v ni cas od casu vymenili nekteri "hraci" ...


Za hlavni duvod povazuji americkou snahu zabranit sireni komunismu ve svete, coz dobre korespondovalo se severovietnamskou snahou o sjednoceni zeme pod jejich nadvladou, dale snaha zabranit jakesi druhe korejske valce, ktera byla dosti krvava, lec paradoxem je, ze to nakonec samotnou ameriku stalo vice vojaku, nez spojene narody valka v koreji.


V dalsich fazich valky do toho vstoupila i tvrdohlavost a zaslepenost nekterych politiku, kteri neudelali dost pro to, aby valka mohla byt z pohledu USA vyhrana, ale zaroven udelali dost malo pro to, aby valka skoncila.


Kazdopadne je to doba studene valky, tedy konfrontace dvou politickych systemu (komunismu a kapitalismu) i kdyz ne valecna, diky hrozbe jadernych zbrani a vzajemneho zniceni, proto se bojove akce nekonaly primo mezi hlavnimi souperi, ale podruzne po celem svete, za vice ci mene verejne ucasti jednoho ci obou stran (korea - ucast sovetskych letcu, arabsko-izraelske valky-angazovanost obou stran v dodavkach zbrani, iracko-iranska valka-angazovanost obou stran v dodavkach zbrani atd.). Kdokoliv kdo se privracel k te ci one ideologii byl automaticky pro toho druheho nebezpecim a protoze se jednalo o "mensi" staty, byly "snazsimi" cily.


Take si musime vzit v uvahu velkou tvrdohlavost, pokud to tak nazvu, se kterou komunisticti predstavitele jednotlivych stran a zemi ignorovali mezinarnodni smlouvy, dohody a situaci vubec, a snazili se dosahnout sve revoluce diky prolevani krve ostatnich.
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#86366Verze : 0
MOD
asi ti jde o "americkou " fázi války.
Pár faktů:
v roce 1954 přenechali Francouzi - dosavadní páni fr. Indočínu, jejíž součástí byl i Vietnam, mezinárodnímu společenství. sešla se konference v Ženevě. více můj článek: http://studena.valka.cz/dien_bien_phu.htm


vietnam byl rozdělen na severní komunistický a jižní nekomunistický (říkám záměrně nekomunistický, aby si někdo nemyslel, že byl demokratický. Nebyl!!!- stejně jako ten komunistický byl nesnesitelnou tuhou diktaturou.
USA drželi jižní Vietnam pod svým patronátem, neboť se prezident Eisenhower obával v případě jeho ztráty tzv. dominového efektu. Tzn.: když padne jižní vietnam do komunistických rukou, tak budou pokračovat thajsko, malajsko, Barma Filipíny... Sad


koncem 50. let začala na jihu "zlobit" komunistická skupina- tzv. fronta nár. osvobození FNO a její ozbrojená složka- vietkong. tato frakce získávala čím dál tím větší podporu od komunistického severu. a tlak se stupňoval, a stupňoval a stupňoval a stupňoval Mad
no, a američané mohli buď nechat převzít komunisty moc, nebo poslat proti vietkongu avé jednotky. A rozhodli se pro druhou variantu.


a začala skutečná válka.......... a jestli neumřeli........
Laughing
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#86394Verze : 0
2 Honza: Filipiny a Jihovychodni Asie to snad ne. A jak by si si zde na FIL predstavoval prevzeti moci komunisty ?? Americane meli na Filipinach svoje zakladny az do roku tusim 1998, kdy vetsinu z nich vyklidili.


Myslim, ze Eisenhower se spis obaval dominoveho efektu v tzv. trojuhelniku (dnes se spis pouziva pro drogy Smile), coz je Kambodza, Laos, Vietnam ... A myslim, ze udalosti mu dali celkem za pravdu Laos - velky vliv vietnamskych komunistu, nicmene to ustali za cenu nejake te diktatury Smile no a Kambodza o tom asi nema cenu debatovat.


Malajsii nic takoveho nehrozilo ... Jinak jeste upresneni pro ostatni asi to vite, ale aby nematlo Barma je dnes na mape jako Myanmar.


Ohledne pricin valky bych ja osobne souhlasil s Adminem - byla to cela jedna politicka linie zhruba do incidentu na Kube, kdy doslo ke zmene. V Rusku se to tusim jmenovalo "Pasmo komunisticke jednoty" a USA nejsem si jisty, ale neco jako "Hraz proti komunismu". Prakticky slo o to, ze velmoci si to nemohli vyridit mezi sebou (jaderna hrozba, velke ztraty, atd.) tak radeji na svoji stranu dostali spriznene staty (jako zastupni bojiste), ktere se pak mezi sebou (za pritomnosti obou stran) pekne porubali - severni a jizni Korea, Vietnam, Africke staty, Latinska Amerika, atd.


Krome vsech veci zminenych zde bych i navic bral predchozi epizodu Francouzu, preci jenom slo take vicemene o prestiz a ochranu americkych investic + pasmo zajmu USA - prebirani FRA a GBR vlivu. No a v neposledni rade take jeste doznivani americkeho ci evropskeho kolonialismu a pro USA specielne McCarthysmu - probehl ve sve nejvetsi podobe v prubeh 50.let nicmene sve stopy zanechal jeste i v 60.letech ...
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#86478Verze : 0
zu von Fenstein:
1. ty Filipíny byly pochopitelně míněny jako nejkrizovější scénář.- mimochodem, kdo by čekal vítězství komoušů na kubě- když tam maj amíci quantanamo, popř v nikaragui.
2. nelze hodnotit události z hlediska dnešních informací
3. usa by jistě neprolili tolik krve ve vietnamu, kdyby se bály pouze ztráty laosu a kambodži.
4. jak můžeš vědět, že vítězství komunistů v celém vietnamu někdy v 50. letech by neznamenalo i ztrátu malajsie a thajska. zejména pokud si uvědomíme, že nikdo si v usa nedokázal někdy v roce 1944 vůbec představit, že komunisti získaj Čínu. když získali Čínu, která byla pro USA tak strategicky významná, proč by se něco podobného nemohlo stát v nějakym thajsku... zejména když víme, že rusko vždy toužilo po teplém přístavu!!!
5. neznám termín "americký kolonialismus"
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#86661Verze : 0
an meinen Kollegen vF Smile


1. neměl jsem na mysli, že se na Filipínách vylodí Vietnamci... ta krize by musela přijít zevnitř. Ale znovu říkám, že to jen nejkatastrofičtější scénář.


3. trvám na tom, že vítězství Maa byl naprostej šok. Pro administrativu i prosté Amíky - apropos- především právě díky tomu získal body mccarthy


4. nikde jsem netvrdil, že američani vtrhli do vietnamu v 50. letech. Mám prostě jen na mysli vychýlenou situaci ve prospěch SSSR ve chvíli, kdyby v této době Indočínu ovládli komouši. Tato debata je čistě akademická.


6. Říct Dullesovi, že je kolonialista, porušil by páté přikázání SmileP.S. Es freut mich, hier noch einen anderen Germanisten zu treffen. Ich bin nicht mehr allein. Mein Herz jubelt Smile Smile Smile
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#86854Verze : 0
Musím podporiť Honzu. Von Fenstein to čo hovoríš o tom, že na Filipínach a Indonézii žije množstvo kmeňov s rôznou kultúrou je pravda. Ale je potrebné sa na to pozerať z historického hľadiska. Ako danú situáciu videli Amíci na prelome 50-60 rokov.
Čína bola viac ako 10-ročie pevne ovládaná komunistami, časť kórejského polostrova sa podarilo zachrániť iba s veľkým úsilím. V Kambodži a Laose sa dostávali k moci komunisti a o severnom Vietname už ani nehovorím.
Myslíš si teda, že v danej dobe bolo Amíkom zaťažko uveriť v možné rozšírenie komunizmu do Thajska, Malajzie, Indonézie a dokonca i na Filipíny?
Keď za niečo vyše 10 rokov komunisti bez väčších problémov ovládli podstatnú časť Ázie?
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#86930Verze : 0
ok.
myslim, že toho asi necháme. protože se pohybudeme v kruhu a navíc pouze v hypotetických scénářích. Už jsme si řekli své - vzhůru k jiným střetům.
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87036Verze : 0
Připojil bych se k tomu, co říká von Fenstein. Filipíny byly asi opravdu mimo. Jak by byli případní povstalci zásobováni ? Dovážely by zásoby lodě, letadla ?
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87150Verze : 0
Ne že bych vám to chtěl znovu rozvířit, ale když srovnám Kubu a Filipíny, je zde hodně společného, taky je to katolický národ, taky tam amíci měli vše pod palcem (navíc to bylo od Floridy kousek) taky to byla španělská kolonie které amíci pomohli k samostatnosti a přece se tam komanč uchytil. Pro USA to byl těžký šok a to že viděli komouše za každým stromem je koncem 50´a v 60´letech dost typické. Mimochodem co se týče těch dalších zemí tak v Malajsii tehdy ještě britské vypuklo problševické povstání hned po válce a bylo docela drsné. A co se týče zásobování s tím si komanč nikdy nedělal velkou starost, na kubě ty zbraně které vyhrály revoluci nebyly z ruska, ty tam šly de facto až když už bylo vyhráno. Takže ten scénář viděný očima let 60´není zas tak nepravděpodobný. Komunista se objevoval všude možně, v jižní americe, v africe, v asii moc se amíkům nedivím že z toho byli dost ve zmatku, nezapomeňte že spousta zemí jako Egypt, Sýrie a podobné se hlásili k Moskvě, ona ta situace už tehdy byla celosvětová i když se to tak nepopisuje a když se v bílém domě kokli na mapu jak postupně růžoví a rudne asi jim nebylo moc dobře po těle. Takže to co píše Honza má při nejmenším reálné jádro.
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87162Verze : 0

Citace - bitaxe :

Ne že bych vám to chtěl znovu rozvířit, ale když srovnám Kubu a Filipíny, je zde hodně společného, taky je to katolický národ, taky tam amíci měli vše pod palcem (navíc to bylo od Floridy kousek) taky to byla španělská kolonie které amíci pomohli k samostatnosti a přece se tam komanč uchytil. Pro USA to byl těžký šok a to že viděli komouše za každým stromem je koncem 50´a v 60´letech dost typické. Mimochodem co se týče těch dalších zemí tak v Malajsii tehdy ještě britské vypuklo problševické povstání hned po válce a bylo docela drsné. A co se týče zásobování s tím si komanč nikdy nedělal velkou starost, na kubě ty zbraně které vyhrály revoluci nebyly z ruska, ty tam šly de facto až když už bylo vyhráno. Takže ten scénář viděný očima let 60´není zas tak nepravděpodobný. Komunista se objevoval všude možně, v jižní americe, v africe, v asii moc se amíkům nedivím že z toho byli dost ve zmatku, nezapomeňte že spousta zemí jako Egypt, Sýrie a podobné se hlásili k Moskvě, ona ta situace už tehdy byla celosvětová i když se to tak nepopisuje a když se v bílém domě kokli na mapu jak postupně růžoví a rudne asi jim nebylo moc dobře po těle. Takže to co píše Honza má při nejmenším reálné jádro.

Páni páni,zabúdate na jeden mimoriadne dôležitý moment. Ide o existenciu armády a polície, silných štátnych represívnych prostriedkov, ktoré v momente príchodu Castra na ostrov dezertovali od Batistu. Proti situácií, keď celá kubánska armáda prešla na druhú stranu, boli amíci bezmocní. Kvôli tomuto sú porovnávania napr. náboženstva, vzdialenosti od USA alebo predvídateľnosti, či nepredvídateľnosti revolúcie úplne zbitočné. Proste na Filipínach niečo chýba, a sice takých aspoň 50000 chlapíkov v zelenom... Very Happy


PS: po našom nie Mjanmar, ale Mjanmarsko tiež padlo za obeť komunizmu. Zabudli ste na Sinahuka a Červených kmérov ???
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87289Verze : 0
Myslím že nezabudli, ale Rudí Khmérové řádili v Kambodži (občas Kampučii, když už jsme u těch alternativních jmen), ne v Barmě.
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87305Verze : 0
MOD
Shocked Bože ! To som ako napísal ??? malo to byť nasledovne :


"PS: po našom nie Mjanmar, ale Mjanmarsko, Kambodža ( Kampučia ) tiež padla za obeť komunizmu. Zabudli ste na Sinahuka a Červených kmérov ???"


Už sa prejavuje preprcovanosť !!! Rolling Eyes Dik za upoornenie...
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87371Verze : 0
Stálo by za to přimenout, že komunističtí partyzáni působili v různém rozsahu i na Filipínách - Filipíny zdědily po Španělích značně nerovnoměrné vlastnictví půdy a bezzemci v chudých oblastech často tvořili jádro patyzánských oddílů.
V letech 1946-1954 probíhalo povstání Hukbalahap na centrálním Luzonu - povstání se podařilo zastavit a potlačit až kombinací zbraní dodaných z USA a reforem.
V 70. a 80. letech byli zase aktivní maoisté - ti navíc působili ve více regionech a až Marcosův pád a následné částečné reformy způsobily postupné snížení vlivu povstalců.
Ačkoli ani jedna z organizací neměla schopnost získat moc v celé zemi či získat vliv mimo venkovské oblasti, v obou případech v povstaleckých oddílech působilo více než 10000 osob.
Přesto v podstatě souhlasím s tím, co napsal von Fenstein.
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87452Verze : 0
Inak už ste počuli, že sa amíci zase nasťahujú do Cam Ranh ??? Už sa o tom hovorí istú dobu, a keď rusáci v 94 odišli, tak začala vláda hľadať iných "záujemcov". Amíci sa znovu nasťahujú do svojej starej základne Laughing
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87476Verze : 0
Když Eisenhower mluvil o "padajícím dominu", žádné země snad ani nejmenoval. Takže se nejspíš můžeme dál dohadovat Very Happy .


Já bych se vrátil k původnímu tématu. Souhlasím s Adminem, USA se obávaly šíření komunismu, ztráty vlivu v oblasti a také ztráty prestiže. V případě Severního Vietnamu mám pocit, že mu šlo v první řadě o sjednocení země. Dalšími hlavními aktéry byly Čína a Sovětský svaz, dvě komoušské země, které se ale od šedesátých let nijak nemilovaly, spíš naopak. Obě podporovaly VDR a soupeřily mezi sebou, aby ho "přetáhly" na tu svojí stranu komoušského názoru. Tím by získaly i vliv v oblasti. A Severní Vietnam mezi nimi opatrně tancoval, aby mohl sosat materiální pomoc od obou.


K samotnému "vypuknutí" války. Ona opravdu nevypukla, ale spíš nějak "vyhnisala" na povrch. Všechno to bylo postupné a asi i Amíci najednou koukali, v čem jsou až po krk. Když to vezmu podle počtu Američanů v zemi - v roce 1950 měla MAAG Indočína asi 120 lidí, při Francouzké porážce u Dien Bien Phu to bylo asi 360 lidí. "Ženevské dohody" zakazovaly nárust lidí, do počátku 60.let vzrostl počet Američanů na necelou tisícovku (ti přišli na "uvolněná" místa po Francouzích). V roce 1963 to už ale bylo 3 000 lidí a rok později asi 20 000 lidí. A to vše byly (alespoň oficiálně) nebojové síly (poradci, posádky letadel a vrtulníků), které mohly použít zbrań jen na svojí ochranu (i když skutečnost byla trochu jiná). A neřekl bych, že by v té době poutal nějaký Vietnam zájem veřejnosti. Americké, nebo jakékoliv jiné. Obrátky konflikt nabral rezolucí o Tonkinském zálivu, která opravňovala prezidenta k použití síly v oblasti. Nebylo to vyhlášení války, takže i z tohoto pohledu vlastně válka nevypukla Smile . I po rezoluci se ale Amíci omezili jen na odvetné letecké údery. A americké jednotky (USMC a 173.Abn), které přišly do Jižního Vietnamu na jaře 1965, byly původně určené jako ochrana základen, aby se tak uvolniliy jihovietnamské síly. To se zanedlouho změnilo, Američané se zapojili přímo do bojů a už se to vezlo. To jen k tomu postupnému narůstání.
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87508Verze : 0
Neviem, ale myslím, že najlepšie v tomto smere je si prečítať nejakú obsiahlejšie knižku. Z tých dostupnejších asi najskôr tú od Daniela Kamasa. Ja som ju zohnal za stovku a prečítal za za dva dni Very Happy Je to dobrá príručka pre ľudí, čo sa Vietnamom podrobnejšie nezaoberajú
( napríklad ja Smile ). Tam si to človek môže celé nalistovať. Mimochodom Kennedy pokial ma pamäť neklame chcel vojská z krajiny stiahnuť, alebo to bol len mýtus ??? Takže dôvody možno hladť aj v celkom inej rovine - v rovine osobných názorov a pohnútok Kennedyho a LBJho, na to sa občas zabúda. Do tejto časti však ( rovnako ako do politiky USA všeobecne ) nevidí nikto z nás, takže sa môžeme pri hodnotení obmedziť maximálne na vojnu samotnú a nie jej pozadie. Sorry za OffTopic
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87561Verze : 0

Citace - aranai :

Mimochodom Kennedy pokial ma pamäť neklame chcel vojská z krajiny stiahnuť, alebo to bol len mýtus ???

Kennedy mohl těžko něco stahovat, když za něj tam ještě žádná vojska nebyla. V té době (1963) tam bylo jen několik set vojenských poradců a instruktorů. Ta "pravá" válka začala až v roce 1965.
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87626Verze : 0
MOD

Citace - Tango :

Citace - aranai :

Mimochodom Kennedy pokial ma pamäť neklame chcel vojská z krajiny stiahnuť, alebo to bol len mýtus ???

Kennedy mohl těžko něco stahovat, když za něj tam ještě žádná vojska nebyla. V té době (1963) tam bylo jen několik set vojenských poradců a instruktorů. Ta "pravá" válka začala až v roce 1965.
Ja hovorím o onom povestnom legendárnom "vianočnom" menorande, v ktorom sa hovorilo o stiahnutí všetkých amerických vojsk z Vietnamu ( nezaleží na tom či 100 alebo 1000 000 ) do vianoc 1963. Neviem, či toto memorandum bolo len fámou alebo nie, ale to asi nevie nikto.
URL : https://www.valka.cz/Pricina-valky-ve-Vietnamu-t22802#87685Verze : 0